04. 02. 2017

Z Opavy vezeme výhru

Pardubičtí basketbalisté vybojovali velice cenné vítězství na opavské palubovce a základní část Kooperativa NBL tak zakončili s výbornou bilancí 18/4.

22. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK Opava vs. BK JIP Pardubice 70:78
(16:26, 13:13, 15:14, 26:25)

Body: Kouřil 13 (+10 as.), Šiřina 12, Gniadek 10, Klečka 8, Blažek 8, Jurečka 7, Bujnoch 5, Cvek 4, Kvapil 3 - Půlpán 15, Wall 15, Burnett 14, Pandula 12, Kotas 7, Nečas 4 (+12 d.), Švrdlík 4, Autrey 4 (+6 as.), Kohout 3

Hráč utkání: Dominez Burnett

Beksa nastoupila bez zraněných Josefa Příhonského a Davida Škrance, domácím scházel Kryštof Vlček.

Do utkání jsme vstoupili výtečně. Slezané sice nastříleli úvodní 4 body, ovšem mezi 3. a 5. minutou jsme kontrovali 9 body v řadě a do konce 9. minuty jsme natáhli naši šňůru až na 8:26 - rázem jsme byli v 14bodovém trháku (12:26)!! "Vstup do utkání se nám povedl, hráli jsme s ohromnou chutí, s ohromnou energií," chválil svůj tým za první čtvrtinu trenér Tomáš Bartošek.

"Chodili jsme do rychlých protiútoků, díky tomu jsme dávali snadné koše a trefili jsme i nějaké trojky. Díky tomu jsme získali náskok 10-12 bodů, což se - když se podíváme na vyrovnané výsledky dalších čtvrtin - ukázalo jako rozhodující. Klíčový rozdíl vznikl v první čtvrtině," řekl dále Bartošek. Velký rozdíl mezi oběma týmy byl v úspěšnosti střelby z pole (30% - 63%) a na doskoku (5 - 10).

Mezi 11. a 15. minutou jsme mohli náš náskok výrazně navýšit, jenže jsme nedokázali využít střeleckého trápení Opavy a v přechodové fázi jsme několikrát ztratili míč. V polovině druhé čtvrtiny jsme přesto hájili dvouciferné vedení (21:35), nicméně Opava záhy přece jen chytila útočný rytmus a minišňůrou 6:0 se přitáhla do bližšího kontaktu.

"Ve druhé čtvrtině jsme až příliš spoléhali na tříbodovou střelbu. Nedali jsme míč do dolního postavení, trošku jsme vypadli z rytmu," všiml si Tomáš Bartošek.

Hned z prvního útoku ve druhém poločase vylepšil naši pozici přesně trojkující Jobi Wall, náskok okolo desetibodové hranice (nejméně 7, nejvíce 13) jsme si udržovali i ve chvílích, kdy domácí tým praktikoval zónovou obranu - bylo to však zejména díky kvalitní hře na obranné polovině hřiště, protože na obou stranách body naskakovaly jen velmi pomalu (21. - 29. minuta: 12:11).

V závěru třetí čtvrtiny Václav Bujnoch trefil teprve druhou opavskou trojku a rozdíl byl pouze šestibodový, ovšem vzápětí zapsal své vůbec první body v utkání Dominez Burnett, jenž taktéž přesně zacílil zpoza tříbodového oblouku.

Když chybělo do konce utkání přesně 8 minut, v rohu hřiště zůstal zcela osamocený Jobi Wall a proměnil svou třetí trojku. O chvíli později Viktor Půlpán skvělou defenzivní prací obral o míč Jakuba Šiřinu a z protiútoku snadno skóroval, aby 6 minut před koncem Dušan Pandula po výborné přihrávce Radka Nečase posunul skóre na slibných 48:61.

V závěrečné pasáži se několikrát prosadil domácí rozehrávač Jakub Šiřina a Slezané se přitáhli na rozdíl sedmi bodů. V důležitých okamžicích na sebe vzal odpovědnost Dominez Burnett: třikrát najel do koše a pokaždé se prosadil, jednou dokonce s faulem, v 39. minutě pak proměnil další čtyři trestné hody a odtáhl nás na 63:74 - mezi 37. a 39. minutou zapsal 11 ze svých 14 bodů!!!

"Opava ve druhém poločase chtěla něco udělat s vývojem zápasu, začala střídat obrany: osobní, zónovou, zónový presink. My jsme na to ale dobře zareagovali, rozdíl se pořád držel okolo deseti bodů. Bylo to velmi bojovné utkání v pěkné atmosféře, které jsme v závěru zvládli," doplnil trenér Bartošek.

Poražení měli jen dva dvouciferné střelce, rozehrávače Kouřila s Šiřinou. Radovan Kouřil zapsal double-double díky 13 bodům a 10 asistencím, ovšem proměnil jen 6 z patnácti střel z pole a jediný z šesti trestných hodů. Jakub Šiřina se několikrát prosadil až v závěru zápasu a nakonec se dostal na 12 bodů (z pole 5/13). Oba dva měli společnou trojkovou bilanci 0/11.

Beksu táhla hned čtveřice mužů, kteří zaznamenali 12 až 15 bodů. Viktor Půlpán (z pole 5/7 trestné hody 5/8) a Jobi Wall (trojky 3/5) nastříleli shodně 15 bodů, Dominez Burnett 14 (z pole 4/8, trestné hody 5/5) a Dušan Pandula 12 - posledně jmenovaný právě v tomto utkání pokořil hranici 4 tisíc bodů nastřílených v NBL, aktuálně jich má na kontě 4011.