04. 03. 2020

Vítězný vstup do semifinále

Do finále Alpe Adria Cupu mají blíže pardubičtí basketbalisté, kteří si z prvního semifinálového zápasu ve Vídni nesou do pardubické odvety tříbodový náskok.

SEMIFINÁLE ALPE ADRIA CUPU, ZÁPAS Č. 1:

BC Hallmann Vídeň vs. BK JIP Pardubice 83:86
(27:20, 19:22, 23:25, 14:19)

V Rakousku se pardubičtí trenéři museli obejít bez dvou základních hráčů, neboť kromě rekonvalescenta Ondřeje Kohouta nakonec nebyl k dispozici ani nemocný křídelník David Škranc, k tomu jsme se museli vypořádat s prazvláštním metrem rakouských rozhodčích (poměr osobních chyb byl 14 - 27, střílených trestných hodů 36 - 8...). Díky lépe zvládnuté koncovce si však v Alpe Adria Cupu i nadále držíme neporazitelnost. "Vždycky je hezké vyhrát. V české lize jsme po čtyřech prohrách v řadě porazili Olomoucko a tohle je další výhra, která se počítá," předeslal asistent trenéra Adam Konvalinka.

Na začátku zápasu jsme opakovaně úspěšně nacházeli Kamila Švrdlíka v dolním postavení (zaznamenal rychlých 8 bodů), leč na obranné polovině hřiště jsme měli spoustu nedorazů, a tak jsme v úvodních 6 minutách inkasovali rovných 20 bodů! Trápil nás zejména domácí top-skórer Anton Shoutvin, jenž se 12 body zasloužil o průběžný desetibodový náskok svého týmu (27:17).

A Shoutvin řádil dál, ve druhé čtvrtině se dvakrát trefil i z dálky a za 13 minut stihl 17 bodů! Díky přesným trojkám Prokopa Slaniny a Michala Svobody jsme se v polovině této části hry přitáhli na rozdíl jediného koše (38:36), ovšem obrat jsme do přestávky nedotáhli, i kvůli častým faulům (poměr osobních chyb v prvním poločase byl 6 - 13).

Na startu druhé půle zapsal 5 bodů v řadě Tomáš Vyoral a po dlouhé době jsme vedli (stav 46:47).

Bohužel i nadále narůstal počet našich faulů: Viktor Půlpán měl v polovině třetí čtvrtiny již 4 osobní chyby, Radek Nečas s Michalem Svobodou po 3. Vyrovnaný duel rozhodla až poslední čtvrtina. V 34. minutě nám aktivní Tomáš Vyoral nejprve nájezdem a záhy úspěšnou trojkou zajistil dosud nejvyšší vedení (stav 71:76), ovšem rychlých 5 odpískaných faulů a technická chyba k tomu dalo domácím další trestné hody (76:76).

Mezi 35. a 38. minutou jsme se šňůrou 1:7 odpoutali do dosud nejvyššího, šestibodového vedení - po šesté trojce Tomáše Vyorala platil nadějný stav 77:83, jenže záhy byl Tomášovi odpískán pátý faul a Vídeň z šestek snížila na tříbodový rozdíl. 37 sekund před koncem Ozren Pavlovič přesně zacílil z tříbodového oblouku (83:86), ale domácí rychle kontrovali taktéž trojkou a v našem dalším útoku byl odpískán útočný faul. Vídeň měla po time-outu k dispozici 16 sekund, které už nevyužila. "V první půli byl náš výkon ospalejší, byli jsme pomalejší na nohou, ale ve druhém poločase se to zvedlo," hodnotil zápas Adam Konvalinka. "Trošku jsme bojovali s emocemi, ale ukrotili jsme je a v koncovce se nám to vrátilo. Hodně nás podržel Vyo, který trefil důležité střely, klíčem byla také zlepšená obrana ve druhé půli," doplnil pardubický asistent.

O horším začátku hovořil i pivot Prokop Slanina. "Do zápasu jsme vstoupili trošku nekoncentrovaně, v obraně jsme dělali hloupé chyby, hlavní příčina byla ve špatné komunikaci," řekl Proky k 46 bodům inkasovaným v úvodních dvaceti minutách. "Měli jsme problém s řešením kombinace pick-and-roll, špatně jsme bránili back doory... O přestávce jsme si řekli, že jestli chceme vyhrát, musíme hrát úplně jiný basket: s jiným nasazením, mnohem víc mluvit, nedělat hloupé chyby. A taky se nenechat vyprovokovat rozhodčími." Ti se pardubickým hráčům leckdy smáli do očí. "Bylo to dost těžké... Fauly, které se v Česku absolutně nepískají, se najednou pískaly, hlavně tedy z naší strany... Není jednoduché to ustát, hlavně v momentech, kdy není rozhodnutý stav a hraje se o každý bod."

Čím jsme nakonec rozhodli o těsném vítězství? "Hlavně zlepšenou obranou," odpověděl Proky pohotově. "To, co jsme dělali v prvním poločase špatně, jsme zlepšili, dokázali jsme domácí hráče lépe eliminovat. Zápasy se vždycky vyhrávají v obraně a to se potvrdilo."

Utkání číslo 2 je na programu v pondělí 9. března od 18 hodin ve Sportovní hale Dašická, vstupenky jsou k dispozici zde.