19. 10. 2016

Vítězná premiéra, APOEL pokořen

Pomalejší začátek, ale pořádně ostrý finiš měla Beksa při své premiéře ve FIBA Europe Cupu. Kyperskou Nikósii zdolala po skvělé poslední čtvrtině pětibodovým rozdílem.

FIBA Europe Cup, 1. kolo:

BK JIP Pardubice vs. APOEL Nikósie 80:75
(19:23, 16:17, 17:14, 28:21)

Body:
Beksa - Autrey 21, Švrdlík 19, Wall 18, Burnett 14, Škranc 3, Nečas 2, Půlpán 2, Kohout 1
Nikósie - Wright 16, Mobley 14, Bussey 12, Burnatowski 11, Brown 7, Kounas 7, Pantouris 6, Kaskiris 2

Diváků: 2815

Úvod utkání jednoznačně poznamenala nervozita pardubických hráčů. "Měli jsme strach v očích," říkal kapitán Radek Nečas v rozhovoru pro BeksaTV po skončení prvního poločasu. APOEL rychle vedl 2:7, na což sice JIP zareagoval sedmibodovou šňůrou, ale z vedení 9:7 se ve druhé čtvrtině dostal až do desetibodové propasti.

Klíčový, hlavně pro útočné sebevědomí domácích, byl začátek druhé půle.

Jobi Wall pozvedl střelecký prapor svého týmu třemi trojkami a měl zásadní podíl na obratu (48:44).

V další pasáži si ani jeden tým nevytvořil výraznější náskok a do čtvrté čtvrtiny šel se dvěma body k dobru APOEL. Poté se rozjel k velkému výkonu do té doby téměř mlčící lídr Lamb Autrey. Za tři čtvrtiny nastřádal 7 bodů, aby v závěrečné svůj příspěvek ztrojnásobil (!) a 14 body se podílel na rozhodující šňůře 21:4, po níž si Beksa tři minuty před koncem vytvořila nejvyšší vedení (73:64).

Nikósie se ještě vrátila do hry - trojka a dvojka kapitána Kounase snížila manko na čtyři body, ale Kamil Švrdlík a Lamb Autrey pojistili první výhru Pardubic.

Pardubičtí hráči dokázali zlimitovat míčové ztráty (14), navíc sami nutili APOEL k chybám (21 ztrát). Z protiútoků Beksa skórovala 28 bodů, což byl jeden z klíčů k vítězství.

Oba týmy měly čtyři dvouciferné střelce.

Lamb Autrey si udržel vynikající úspěšnost - z pole 60% (9/15) a z čáry trestného hodu 100% (3/3) a k 21 bodům přidal 5 asistencí a 5 doskoků. Kamil Švrdlík nastřílel 19 bodů (z pole 5/10, trestné hody 9/14), výborně trojkující (3/4) Jobi Wall přispěl 18 body a Dominez Burnett zaznamenal 14 bodů. Jediným mužem, jenž zasáhl do hry a nebodoval, byl Lukáš Kotas, jenž se ovšem za 22 minut ve hře blýskl několika výtečnými obrannými zákroky, včetně klíčového zastavení soupeřova protiútoku 1,5 minuty před koncem, a také přidal výstavní pasy do protiútoku.

Nikósie měla nejlepšího střelce v Akeemu Wrightovi, autorovi 16 bodů (z pole 5/8, trestné hody 6/6), Brandon Mobley atakoval double-double (14 bodů + 8 doskoků, z pole 5/12, trestné hody 4/4). APOEL se mohl spolehnout na skvělé šestky (17/20), což však Beksa při nižší úspěšnosti vyrovnala vyšší četností.

"O přestávce jsme se snažili tým uklidnit," říkal trenér Tomáš Bartošek

"I když jsme si před zápasem říkalim, že si ho chceme užít, nedařilo se nám to. V první půli nám chyběl pobyb bez míče, hráli jsme v křeči, nebyli jsme uvolnění. Ke cti týmu slouží, že i když jsme nehráli úplně dobře, byli jsme ve hře, protože jsme prohrávali jen o 5 bodů. Bylo hrozně důležité, že rozdíl nebyl vyšší, protože proti takto kvalitním týmům se to těžko otáčí.

"O přestávce jsme se snažili hráče hlavně uklidnit. Říkali jsme, že nemá cenu být nervózní, že se potřebujeme vrátit k basketbalu, jaký chceme hrát. Ve druhém poločase jsme se skutečně dostali do naší hry, zagresivnili jsme obranu, zahráli jsme několik rychlých protiútoků a to nás dovedlo k vítězství."