04. 12. 2022

Velký obrat

Desetibodovým vítězstvím na ústecké palubovce zakončili pardubičtí basketbalisté první polovinu základní části Kooperativa NBL, čímž vylepšili svoji bilanci výher a porážek na 7/4.

11. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

SLUNETA Ústí n. L. vs. BK KVIS Pardubice 71:81
(24:20, 20:21, 23:14, 5:26)

Tahle výhra se vůbec nerodila lehce, leč o to je sladší.

Po vyrovnaném prvním poločase jsme v krajně nepovedené třetí čtvrtině byli hodně dole a po šňůře 14:0, kterou domácí zapsali mezi 23. a 28. minutou, jsme se propadli do 12bodové propasti. Nastartoval nás povedený vstup do závěrečné čtvrtiny: z dvouciferné ztráty jsme velmi rychle umazali 6 bodů a ani poté jsme nepolevovali! Výrazně jsme vystupňovali obrannou agresivitu, tlačili jsme domácí do nekomfortních situací a momentum se přelilo na naši stranu. Když se na přelomu 37. a 38. minuty Tomáš Vyoral dvaktát za sebou prosadil přes bránícího Ladislava Pecku (jednou trojkou a jednou nájezdem), odskočili jsme na 70:78 a hráli plně kontrolovanou koncovku. "Gratuluji svému týmu k výhře. Hráči si věřili, i když jsme byli -12 bodů. Nebylo to vůbec jednoduché proti tak kvalitnímu týmu, jakým je Ústí," řekl trenér Dino Repeša.

Domácí ofenzívu v úvodu táhl zejména křídelník Spencer Svejcar, nám výrazně pomohly dvě přesné trojky z ruky Davida Pekárka. Vstup do druhé čtvrtiny nám příliš nevyšel a po úspěšných trojkách Kristophera Martina a Martina Nábělka jsme v 15. minutě ztráceli 9 bodů (stav 36:27), leč do těsného kontaktu nás vrátil dvěma slepenými tříbodovými trefami (během 26 sekund) Mateo Čolak. Naši šňůru jsme poté natáhli na 2:10 a těsně před přestávkou Kamil Švrdlík vyrovnal, ale domácí ještě stihli odpovědět jedinou sekundu před koncem Svejcarovými dvěma proměněnými šestkami.

Na dobrý vstup do druhého poločasu, kdy jsme čtyřmi koši otočili průběžný stav na 46:49, jsme bohužel navázali hluchou pětiminutovkou. Mezi 23. a 28. minutou jsme ani jednou neskórovali a domácí Ladislav Pecka 8 body v řadě (dvě trojky a dvojka) odstartoval drtivý atak SLUNETY, která nám nasypala 14 (!) bodů v řadě. V této pasáži jsme minuli 6 střel za sebou a ztratili 4 míče. Dlouhé bodové sucho Beksy přerušil až svojí třetí tříbodovou trefou David Pekárek, jenže v ústeckém dresu jsme v těchto momentech nedokázali eliminovat Tonyho Hickse, jenž 8 body vytáhl rozdíl znovu na 12 bodů.

V závěrečné části přišel velký obrat.

Náladu nám zvedlo rychlých 6 bodů (v rozmezí pouhých 68 sekund), a i když Ladislav Pecka záhy ještě udržel svému týmu vedení (jedinou ústeckou úspěšnou střelou z pole v poslední čtvrtině!!!), pokračovali jsme v tlaku. Od 32. do 35. minuty jsme nastříleli 12 bodů v řadě a po koši Roberta Rikiće jsme po dlouhé době vedli (stav 68:70). Necelé 4 minuty před koncem Kristopher Martin dvakrát přesně šestkoval na 70:73, ovšem Tomáš Vyoral pak dvakrát využil přebrání domácích v obraně: nejprve se přes Ladislava Pecku prosadil střelou z dálky, v dalším útoku rychlým nájezdem do koše - 70:78, a závěrečné desítky sekund už jsme i díky velké bojovnosti zkontrolovali.

"Minulý rok jsme tu dvakrát prohráli. Tým jsem se snažil připravit více i po psychické stránce, abychom si tady hodně věřili, protože v Ústí je velmi těžké hrát," pokračoval Dino Repeša ve svém hodnocení. "V prvním poločase jsme hodně prohrávali situace 1 na 1, to určitě není cesta, jak chceme v dalších zápasech bránit. Myslím ale, že ve druhém poločase jsme byli lepší v obraně 1 na 1, také jsme vyhráli druhou půli na doskoku. To je klíčové číslo: když máš víc útoků, tak máš víc šancí skórovat," dodal kouč Beksy.

Jak hodnotil vítězný duel jeden klíčových mužů Mateo Čolak? "Dnes jsme měli velmi dobrou hlavně poslední čtvrtinu. V prvním poločase jsme nebyli tak dobří, obzvláště v obraně se nám nedařilo, což platilo i pro větší část třetí čtvrtiny. Postupem času jsme ale začali bránit lépe, více jsme v obraně komunikovali a také si pohlídali doskok. Společně jsme bojovali o výhru až do konce, to byl klíč k úspěchu," uvedl autor 11 bodů.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.