Upravit stránku
31. 01. 2017

Ukázali jsme konkurenceschopnost


Pardubičtí basketbalisté mají za sebou úspěšné putování pohárovou Evropou. O premiérové účasti Beksy ve FIBA Europe Cupu jsme si povídali s generálním manažerem Martinem Markem.

Základní skupina: 4 vítězství a 2 porážky, postup do další fáze z druhého místa.
Druhé kolo: 2 vítězství a 4 porážky.

Beksa dokázala vyhrát rovnou polovinu z dvanácti utkání, přičemž průměrná návštěvnost na domácích zápasech v Tipsport aréně dosáhla bezmála 3 tisíc diváků!

I proto se hodnotící rozhovor s generálním manažerem klubu Martinem Markem nesl v pozitivním duchu. "Již nyní podnikáme všechny konkrétní kroky, aby klub mohl startovat v Evropě i v sezoně 2017/18," říká Martin Marek.

Začněme sportovní stránkou. Naše putování FIBA Europe Cupem jsme ukončili s vyrovnanou bilancí šesti výher a šesti porážek. Ukázal současný tým, že dokáže být konkurenceschopný na evropské scéně?
"Jednoznačně jsme ukázali konkurenceschopnost. Podařilo se nám postoupit ze základní skupiny, porazit zavedené evropské značky jako Minsk nebo Pau-Orthez, v závěrečném žebříčku klubů FIBA Europe Cupu jsme končili na 19. místě. To není špatný vstup pro náš klub, coby nováčka, s nímž před začátkem soutěže nikdo moc nepočítal."

Osobně jste viděl všech 12 utkání. Pozoroval jste na hráčích výkonnostní progres, související i se zvyšující se kvalitou soupeřů?
"Pozoroval a mohu říci, že to je asi největší sportovní přínos našeho letošního působení v pohárové Evropě. Každoročně cíleně vybíráme do našeho týmu hráče, kteří mají atletický a basketbalový potenciál hrát na nejvyšší úrovni, nicméně teprve až když jsou hráči konfrontováni přímo na palubovce v sérii těžkých zápasů, jako letos ve FIBA Europe Cupu, tak naplno vidíte, kdo je schopen povýšit svůj výkon a adaptovat se ještě o patro výš. A tohle se nám dařilo. Myslím, že toto poznání bylo největším přínosem i pro sebevědomí samotných hráčů."

Kromě maďarské Alby Fehérvár, s níž jsme však jednou prohráli jen o 6 bodů a podruhé až v prodloužení, jsme dokázali alespoň jednou porazit všechny ostatní soupeře. Jednalo se přitom o různé herní styly, s nimiž jsme se mohli konfrontovat. V čem to hráče a celý tým nejvíce posouvá?
"Celý tým se musel učit přepínat mezi různorodými herními styly, které proti nám šly. Jednou jsme se připravovali na tým s kvalitními centry, podruhé na tým orientovaný na střelce z perimetru, prostě každý tým byl jiný a to vyžadovalo od hráčů vnímání většího množství informací a učení se využívat je na palubovce. Navíc obecně určitě hráče posouvala adaptace na nutnost větší rychlosti reakce u všeho a fyzického pojetí v Evropě. Myslím, že to byla škola i pro trenéry, a tady bych chtěl vyzvednout energii a úsilí, které právě trenéři dávali do skautingu a taktické přípravy týmu. Vhodnou taktikou jsme často trápili i talentovanější soupeře a byli pro ně jako tým nečitelní."

Jsou skalpy Minsku na jeho palubovce, kde jsme si v podstatě zajistili postup do druhé fáze, a domácí triumf nad Pau-Orthez výhrami, jichž si klub cení nejvíce?
"Ano, obě výhry byly proti velmi kvalitním soupěřům s těmi nejvyššími ambicemi na této úrovni. Pau-Orthez je špička Evropy, klub, který vychoval několik hvězd NBA, se skvělým zázemím korespondujícím jejich možnostem. Vítězství proti nim, zvlášť po vysoké porážce ve Francii, je určitě supercenné. Osobně si přesto o malinko více cením postupového vítězství v Minsku. Běloruský klub má ultra ambciózní vedení, které chtělo zakončit základní část bez domácí prohry a určitě v utkání proti nám nic nepodcenili. Byť se nám úplně nepovedl začátek zápasu, tak jsme si všichni ve vedení cenili, jak jsme se dokázali semknout a zabojovat ve druhém poločase o postup. "

Viktor Půlpán zasáhl do 11 zápasů s průměry 7 bodů a 3 asistencí za 23 minut. David Škranc ve stejném počtu utkání dosáhl dokonce 8,5 bodu a téměř 5 doskoků za 20,5 minuty. Josef Potoček nastoupil k 6 utkáním a blýskl se celkem 10 trojkami při skvělé úspěšnosti 48%, hodně pomohl zejména k výhře v Minsku. Pardubičtí odchovanci dostali velký herní prostor, což byl také jeden z důvodů, proč klub stál o příležitost hrát prestižní evropskou soutěž. I v tomto směru se tedy naplnila očekávání?
"První dva jmenovaní jsou již stálými členy rotace a právě jejich minutáž v soutěži má přínos nejenom pro pardubický klub, ale i pro reprezentační výběry ČR. Pepíno Potoček i v menších vstupech ukázal záblesky své útočné nebezpečnosti, byť samozřejmě jeho výchozí pozice byla horší, protože na jeho postu hráli skvělé partie zkušenější hráči. Věříme, že jeho čas teprve přijde. Obecně chceme mladým hráčům dlouhodobě nabídnout vizi kvalitního tréninkového procesu - od mládežnických týmů, přes projekt Golden Talents, zařazení do A-týmu mužů až po start v evropských soutěžích. To by měla být meta a špička ledovce u nás, tak, abychom se prezentovali top nabídkou na trhu v boji o top české talenty."

FIBA Europe Cup, to zdaleka nejsou jen samotná utkání. Popište krátce pro představu fanouškům, co všechno je klub povinen zajistit při organizaci domácích zápasů?
"Evropa je v porovnání s českou ligou bohužel stále napřed co se týče důslednosti vyžadování všech organizačních pravidel. Na úrovni FIBA Europe Cupu dohlíží nad každým zápasem evropský komisař. Za domácím klubem jde u každého zápasu organizace a transport mezinárodních rozhodčích a komisaře, jejich ubytování a stravování, odměny, kompletní servis pro hostující tým, od vyzvednutí na letišti až po různé speciální přání na hotelu. Také hala a její zázemí bývá podrobeno inspekci v den zápasu, stejně jako marketingové nosiče a další mediální povinnosti."

Vnímáte, že naše organizace získala kredit v basketbalové Evropě, nejen díky sportovním výsledkům, ale i z pohledu komplexního zajištění, organizace...
"Z pohledu zajištění jsme patřili ke špičce. Celou soutěž jsme absolvovali až na několik drobností bez výhrad ze strany organizace FIBA, což je velice dobře, protože si jako Pardubice chceme budovat dobré jméno i na tomto poli. Určitě se zaslouží poděkovat všem lidem v klubu za obětavou práci, protože všichni zainteresovaní tomu dávali maximum."

Evropský pohár přitáhl do Tipsport arény tisíce fanoušků, Beksa se může pyšnit jednou z nejvyšších návštěvností v celém FIBA Europe Cupu. Je to pozitivní vzkaz?
"Pro klub to byl návrat do evropských pohárů po pěti letech, proto jsme před začátkem soutěže rozjeli promo kampaň "BEKSA znovu v Evropě", abychom nabídli evropské zápasy co nejširšímu publiku. Ukázalo se, že tyto zápasy táhly. V základní skupině jsme měli průměrnou návštěvnost 3.151 diváků, což je skvělé číslo. Ve druhé skupině byla nižší návštěvnost - harmonogram tří domácích zápasů v řadě nebyl ideální, navíc druhý zápas začínal až pozdě večer kvůli televiznímu přenosu. Nicméně celkově jsme atakovali průměr 3000 diváků, což jednoznačně ukazuje stoupající poptávku po BEKSE v Pardubicích. Rádi bychom nyní přenesli zvýšený zájem o klub vlivem startu v Evropě i do domácí soutěže do Sportovní haly Dašická."

Na závěr nemůže zaznít jiná otázka: bude Beksa reprezentovat Pardubice na evropské scéně i v příští sezoně?
"Vizí klubu je hrát evropské soutěže dlouhodobě. Vyjma již vyjmenovaných sportovních přínosů je to i skvělá reklama pro celé Pardubice za hranicemi ČR. Vize je ale jedna věc a realita fiinančních nákladů druhá. Je potřeba si uvědomit, že evropské poháry v basketbale zatím nejsou finančně ziskové, jako například ve fotbale. FIBA děllá vše pro to, aby se tato situace zlepšila a my chceme být u toho: uhrávat si koeficient a být pevnou součástí této organizace. Přínosné je to i vzhledem k naší pyramidě mládežnických celků, jako sportovní vrchol pro naše hráče v jejich úsilí, kam až se mohou posunout. Proto již nyní podnikáme všechny konkrétní kroky, aby klub mohl startovat v Evropě i v sezoně 2017/18."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti