29. 09. 2021

Ubojovaná výhra

Ne, cesta za tímhle vítězstvím rozhodně nebyla jednoduchá, naopak velmi trnitá. Beksa ale napínavé drama s Welsem zvládla a do nového ročníku Alpe Adria Cupu tak vstoupila úspěšně.

1. KOLO ZÁKLADNÍ FÁZE ALPE ADRIA CUPU:

BK JIP Pardubice vs. BC Raiffeisen Flyers Wels 79:76
(16:17, 23:17, 24:23, 16:19)

Nijak zvlášť pohledný, ovšem o to napínavější zápas se rozhodoval až v závěrečných třech minutách. Dvě trojky po sobě z ruky Josefa Potočka a následný dunk Kamila Švrdlíka z rychlého protiútoku nám sice daly dvě minuty před koncem vůbec poprvé dvouciferný náskok (78:68), jenže Wels nesklopil hlavy - naopak, využil několika našich chyb a 11 sekund před koncem se přitáhl na rozdíl jediné úspěšné trojky. Po time-outu a vhození míče do hry na útočné polovině hřiště jsme navíc ztratili míč, ale hosté už stihli jen zoufalou střelu z hloubi vlastní poloviny hřiště, která na konečném výsledku nic nezměnila. "Byl to pro nás těžký zápas. Hráči už možná byli myšlenkami spíš u sobotního ligového zápasu s Nymburkem," uvedl trenér Dino Repeša.

Nezačali jsme dobře. Soupeř sice nestřílel s nijak závratnou úspěšností, jenže vládl na doskoku: hosté jen v první čtvrtině získali pod naším košem neuvěřitelných 9 míčů!!! I díky tomu platil v polovině úvodní části nepříznivý stav 7:14, který jsme sice otočili (12. minuta - 20:17), ovšem další úsek hry naopak skončil 3:14 (!) a rozdíl narostl na 8 bodů (15. minuta - 23:31). "Na začátku jsme hráli s malou energií, především na doskoku," pojmenoval kouč Beksy hlavní problém.

Pomohlo nám rychlých 9 bodů v řadě - tuto šňůru sice přerušil úspěšně trojkující Cameron Delaney, ale po ní jsme uzavřeli první půli dalšími 7 body za sebou, tudíž jsme si nesli do druhého poločasu pět bodů k dobru.

Po přestávce už jsme ani jednou neprohrávali, ale do bezpečí jsme zápas neuklidili.

Pokaždé, když jsme se utrhli na rozdíl 8-9 bodů (22. minuta - 45:36, 29. minuta - 61:53...), se Wels znovu vzchopil a přitáhl se do nejtěsnějšího bodového kontaktu. Až mezi 37. a 38. minutou, do níž Josef Potoček vtěsnal dvě trojky a Kamil Švrdlík přidal smeč, se zdálo, že jsme houževnatého rakouského soka definitivně setřásli: poprvé jsme navýšili rozdíl na desetibodovou hranici (78:68). Leč místo klidné koncovky přišlo (možná již nečekané) drama, neboť jsme v útoku minuli čtyři střely v řadě, kdežto soupeř ve stejné pasáži nastřádal 7 bodů. Víc už ale Flyers naštěstí nestihli... "Na konci už jsme hráli ve velmi úzké rotaci, v pěti šesti hráčích, protože kromě Šafarčíka se Svobodou, kteří nehráli, se zranil i Burda. Tak to ale je, musíme věřit, že do soboty se dáme dopořádku," doplnil Dino Repeša.

Jedním z klíčových mužů rozhodujících závěrečných minut byl křídelník Josef Potoček. "Z naší strany to nebyl moc dobrý zápas, ale vyhráli jsme, to je nejdůležitější. Asi tak," pousmál se Pepíno, jenž zapsal celkem tři proměněné tříbodové pokusy. "Problém byl hlavně v tom, že jsme neměli doskoky, doskok byl nulový. V závěru jsme se naštěstí trefili a trochu víc jsme soupeři odskočili, což rozhodlo. Mírný náskok jsme si pak udrželi až do konce utkání," okomentoval klíčovou pasáž utkání autor 12 bodů.

• trojky: 11/31 (31%) - 7/27 (25,9%)
  • doskočené míče: 33 - 40, z toho v útoku 9 - 18 (body z druhých šancí 10 - 21)
  • body z rychlých protiútoků: 20 - 8
  • body hráčů z lavičky: 23 - 7

Měli jsme pět dvouciferných střelců. David Pekárek nastřílel 16 bodů (trojky 2/4) a doskočil 8 míčů, Phil Henry přidal 15 bodů (trojky 2/2). Josef Potoček s Dantezem Waltonem (trojky 2/5) zaznamenali po 12 bodech, Tomáš Vyoral zapsal double-double za 11 bodů + 13 (!) asistencí. Wels měl jednoznačné lídry v Cameronu Delaneym (23 bodů, trojky 4/9) a Christianovi Von Fintelovi (18 bodů).

Kompletní statistiky najdete na webu Alpe Adria Cupu.