18. 01. 2023

U nováčka úspěšně

Třetí (druhá ligová) výhra v řadě pro Beksu! Na palubovce pražské Slavie jsme po prohrané první čtvrtině sešlápli plyn a důležitý zápas nakonec dovedli k přesvědčivé, téměř 30bodové výhře.

19. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

SK Slavia Praha vs. BK KVIS Pardubice 47:75
(14:12, 8:18, 15:19, 10:26)

Tomáš Vyoral, Mateo Čolak a Adam Lukeš. Tato trojice nezasáhla do dnešního duelu vinou zdravotních problémů.

Další klíčový rozehrávač Petr Šafarčík navíc posbíral již v prvním poločase 4 osobní chyby (utkání nakonec zvládl dohrát).

Navzdory značným komplikacím jsme utkání na palubovce nováčka Kooperativa NBL, který už ve své hale skolil nejednoho favorita, zvládli s naprostým přehledem. Rozhodné pasáže byly dvě: mezi 10. a 15. minutou, kdy jsme nastříleli 16 bodů v řadě (od té chvíle už jsme ani jednou neprohrávali), a pak od 31. do 33. minuty, kdy jsme šňůrou 0:8 zaokrouhlili rozdíl ve skóre na 20 bodů a definitivně ukázali Slavii záda. "Není jednoduché tady vyhrát, naposledy tady prohrál Kolín. Zápas nakonec skončil o 28 bodů, takže musím být spokojen, protože jsem nečekal tak jednoduché utkání," uvedl trenér Dino Repeša.

Do 9. minuty jsme proměnili jedinou z 10 střel z pole (!) a nastřádali pouhopouhých 6 bodů, i vinou několika zbytečných míčových ztrát. Domácí si navíc pomohli v této pasáži 4 útočnými doskoky, a když Martin Kheil v závěru první čtvrtiny trojkoval na 14:7, bylo momentum na jejich straně.

Poté jsme však udrželi Slavii více než 6 minut bodově na suchu (!), sami - vedeni aktivním křídelníkem Davidem Pekárkem - jsme ve stejném úseku zaznamenali 16 bodů v řadě a pozvolna začali dostávat zápas pod kontrolu. "Nezačali jsme tak dobře, hlavně v útoku, ale dobře jsme bránili, což byl hlavní důvod, proč jsme byli v poločase 8 bodů v plusu," vyzvedl kouč Beksy kvalitní defenzívu svého týmu.

Dvě minuty před přestávkou Josef Potoček přesně zacílil zpoza tříbodového oblouku a poprvé nám dal dvouciferný náskok (stav 19:30). Na přelomu obou poločasů se Pražané ještě dvakrát přitáhli na rozdíl 6 bodů (naposledy v 25. minutě - 32:38), ovšem blíž už jsme je nepustili. Do konce třetí čtvrtiny jsme si vzali dvouciferný náskok zpět, na startu závěrečného hracího období nás Michal Svoboda s Matějem Burdou svými trojkami odtáhli na 37:55 a v jeho polovině Petr Šafarčík úspěšnou střelou stejné bodové hodnoty posunul průběžné skóre již na 39:63! Maximální rozdíl ve skóre činil rovných 30 bodů (v 39. minutě 45:75).

"Do poločasu jsme dali 30 bodů. Myslím si, že klíčová byla obrana, stejně tak i ve druhé půli," pokračoval Dino Repeša v hodnocení vítězného zápasu. "Obrovský rozdíl byl také v naší střelbě za 3 body: v prvním poločase jsme dali jen 2, kdežto ve druhém 6." Defenzívu označil jako klíč k úspěchu i pivot Robert Rikić: "V prvním polovině utkání jsme moc neskórovali. Museli jsme se v útoku trochu probrat, což se nám podařilo. Obrana byla dobrá během celého zápasu," řekl Rika.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.