25. 01. 2020

Série porážek přerušena

Navzdory citelnému oslabení Beksa zvládla důležité domácí utkání s posíleným Kolínem a do tabulky Kooperativa NBL zapsala své třinácté vítězství.

21. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. BC Geosan Kolín 94:82
(26:26, 22:20, 20:17, 26:19)

Ofenzivně vedený zápas, v němž jsme se museli obejít bez zraněného perimetrového dua Viktor Půlpán-Ozren Pavlovič, jsme rozhodli zlepšenými obrannými momenty ve druhém poločase. Rozhodná pasáž přitom nastala až mezi 34. a 40. minutou: tento úsek jsme ovládli poměrem 17:7 a zvýraznili rozdíl z pěti až na maximálních 15 bodů, díky čemuž jsme hráli kontrolovanou koncovku. "V obraně určitě máme věci, které se dají zlepšovat, ale dařilo se nám v ofenzivní fázi, a když jsme potřebovali, v kritických momentech jsme lépe zvládali i obranu. To rozhodlo," zhodnotil duel pardubický kouč Ken Scalabroni.

Celé tři čtvrtiny ani jeden tým nevedl dvouciferným rozdílem: my jsme byli vpředu nejvíce o 8 bodů (ve druhé čtvrtině 43:35, po šňůře 15:1), Geosan o 6 (26:32 a 28:34). Zpočátku jsme hosty pouštěli k až příliš velkému počtu snadných košů z přechodové fáze či obecně z podkošového prostoru (odtud jsme v první části hry inkasovali hrozivých 20 bodů!!), což se s postupujícím časem o poznání zlepšilo.

Na startu utkání nám hodně pomohl produktivní křídelník David Škranc, jenž velice rychle, za necelé 3,5 minuty (!!!), nastřádal 12 bodů (dvojky 3/3, trojky 2/2). Ve druhé čtvrtině nám rozhodčí odpískali neuvěřitelných 11 faulů (!!) a Kolín se udržel ve hře především trestnými hody, jichž v této části střílel 12 (z nich 10 proměnil - sám Adam Číž měl bilanci 7/8).

Naposledy byli hosté ve vedení v 29. minuty, kdy Luka Igrutinovič otáčel průběžný stav na 62:63.

Přelom posledních dvou čtvrtině jsme však vyhráli 8:0 a od té chvíle už se nám Geosan díval na záda. Definitivní jistotu nám daly úspěšné tříbodové pokusy z rukou Tomáše Vyorala a Ondřeje Kohouta, které od sebe dělilo jen 44 sekund a po nichž jsme se odpoutali do desetibodového trháku (85:75). "Ulevilo se nám, protože poslední tři zápasy - s Opavou a dvakrát ve Svitavách - jsme neodehráli tak, jak se chceme prezentovat. Navíc nám chybí dva důležití hráči Viktor Půlpán a Ozren Pavlovič. Jsem šťastný, že se nám podařilo vyhrát," cenil si Ken Scalabroni třináctého ligového vítězství.

David Škranc nasázel Kolínu v prvním vzájemném utkání 26 bodů, tentokrát jich přidal 25, navrch rozdal 6 asistencí a stejný počet míčů doskočil (dvojky 6/6, trojky 4/8, trestné hody 1/2, koeficient užitečnosti 31)! Dařilo se i Tomáši Vyoralovi, jenž zaznamenal 15 ze svých 21 bodů ve druhém poločase - navíc díky 11 asistencím zapsal svůj čtvrtý double-double v letošním ročníku NBL (trestné hody 7/7, užitečnost 34)! Top-skórerem poražených byl Luka Igrutinovič s 16 body, novou posilu Anthony Durhama, jenž třikrát za sebou nasázel soupeřům 20 a více bodů, jsme udrželi na 14 bodech (střelba z pole 5/13).