10. 03. 2019

S hlavami nahoře

Velmi solidní výkon na palubovce mistra nestačil k senzaci. Beksa vyhrála v Nymburku dvě čtvrtiny, celý zápas se udržela v kontaktu, i tak však potřinácté v NBL prohrála.

5. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA A1:

ČEZ Basketball Nymburk vs. BK JIP Pardubice 83:77
(20:13, 22:23, 21:18, 20:23)

Domácím scházel ústřední point guard Eugene Lawrence, nám chyběli nejen dlouhodobě zranění rozehrávači Richard Williams s Donovanem Jacksonem, ale nečekaně také nemocný kapitán Radek Nečas. Vedli jsme jen v úvodních sedmi minutách, nejvýše o 6 bodů, leč ve hře o senzační triumf jsme se udrželi prakticky až do konce utkání. "Můžeme odejít s hlavou nahoře. Byl to dobrý výkon a nechybělo moc, a mohli jsme urvat i vítězství," předeslal Ondřej Kohout, s 24 body top-skórer zápasu.

V první půli se nám dařilo zastavovat obávané nymburské rychlé protiútoky, poměr bodů dosažených z brejků byl dokonce příznivější pro nás (7 - 9)! Po šesti minutách jsme i díky tomu vedli o 6 bodů (7:13), ovšem po prostřídání jsme nakumulovali několik špatných rozhodnutí na útočné polovině hřiště a Nymburk ovládl závěrečnou pasáž úvodní čtvrtiny šňůrou 13:0 - i díky Pumprlově trojce s klaksonem.

Když pak mezi 11. a 13. minutou natáhl svoji šňůru až na 20:4, po dvou koších Martina Kříže poprvé vedl dvouciferně (27:17). Nápor favorita se nám však podařilo zbrzdit vlastní kontra-šňůrou 4:12 a záhy jsme se přiblížili na rozdíl jediného koše (31:29). Do přestávky se ani jeden tým nemohl opřít o úspěšnou střelbu z dálky (trojky 3/12 - 1/8).

Na startu druhé půle jsme minuli šest střel v řadě (z toho 4 trojky) a po Hrubanově trojce s faulem jsme se rychle propadli do 12bodové ztráty (48:36). I tentokrát jsme však dokázali zvednout hlavy a trojkami Josefa Potočka a Viktora Půlpána jsme se rychle přitáhli zpět. V důležitých okamžicích si Nymburk pomohl útočnými doskoky (9 ve druhém poločase, poměr bodů z druhých šancí 20 - 8) a také trestnými hody: mezi 31. a 35. minutou měl šestkovou bilanci 10/9, hlavně díky ní znovu vytáhl svůj náskok na 77:65. Ondřej Kohout nás šesti body pomohl vrátit zpět (81:77), leč obrat už jsme v koncovce nedotáhli, definitivní jistotu dal domácím dvakrát úspěšně šestkující Bohačík.

"Byl to dobrý zápas z obou stran. My se hodně snažili, ale proti tak silnému soupeři potřebujete téměř ideální zápas," konstatoval trenér Levell Sanders. Co podle něj rozhodlo? "Domácím pomohl doskok, který je držel celý zápas. A rozhodly maličkosti. My musíme dál makat, doufat, že se brzy vrátí zranění hráči a dál se snažit." Ondřej Kohout doplnil: "Chyběli nám ti tři zranění hráči, což se odrazilo na tom, že nám došla energie a dovolili jsme soupeři lehké doskoky. S tím, co jsme tady byli, jsme asi předvedli maximum."

Statistiky na webu České basketbalové federace.