Upravit stránku
15. 02. 2018

Rozhovor s koučem Levellem Sandersem


Své putování základní částí Kooperativa NBL ukončili pardubičtí basketbalisté na 2. místě, s bilancí výher a porážek 16/6. Jak hodnotí první fázi sezony kouč Levell Sanders?

Začněme změnami v hráčském kádru, k nimž došlo v již rozehrané sezoně, a to na klíčových pozicích. V listopadu odešel rozehrávač Daiquan Walker a následně přišel Jiří Welsch. Jaký vliv má na naši hru, co během tří měsíců vnesl do týmu, nejen na palubovce?
"Jako první bych zmínil něco, co se projevilo současně s jeho příchodem do Pardubic: respekt. On má v basketbalu velké jméno, takže u svých spoluhráčů měl hned od svého příchodu přirozený respekt. Daiquan takový respekt pochopitelně neměl. To byla první změna. Druhá věc je, že samozřejmě umí hrát basket. Je to velmi zkušený hráč, se skvělým myšlením, takže do našeho týmu přinesl spoustu dobrých věcí."

Čím ovlivňuje své spoluhráče přímo na palubovce?
"Řekl bych, že od doby, kdy přišel, šlo nahoru naše sebevědomí. Ano, zlepšila se komunikace na hřišti, organizace hry... Ale vyzvedl bych právě nárůst sebevědomí. Za dobu, co je Jirka u nás, vidím jen plusy, žádné mínusy."

Navíc v několika posledních zápasech je aktivnější ve vlastní hře co se týče skórování.
"A to je pro nás samozřejmě moc dobře. Ano, obrana je v basketbale hodně důležitá, organizace hry také, ale potřebuješ také dávat koše. Když bude Jirka nebezpečný pro soupeřův koš, je to jenom dobře pro celý tým."

V současnosti nastupuje v základní sestavě. Jak jsou nyní dané role na pozicí rozehrávače?
"K téhle změně jsem měl několik důvodů. Chtěl jsem dát nějaký impuls Pulpymu, dalším důvodem bylo, že když Pulpy začínal, často měl rychlé fauly. Změnili jsme to a takhle to teď funguje."

Druhou zásadní změnou byl lednový odchod Domineze Burnetta, což byl jednoznačný bodový lídr. Když zatím pomineme přínos Brandona Spearmana, který přišel na konci ledna, jak tým zareagoval na Dominezův odchod?
"Nejdřív se vrátím do doby, kdy Dominez odešel. Bylo to těsně před domácím zápasem s Děčínem (prohráli jsme 67:72 - pozn. aut.), měli jsme jenom jeden trénink bez Domineze a já jsem na týmu viděl, že byl trošku v šoku. Na hřišti jsme se hledali, koukali jsme po sobě... Hráčům jsem potom říkal, že sice přijde hráč na tuto pozici, ale nepřijde hráč místo Domineze, který by ho nahradil. Zdůrazňoval jsem, že Dominez je pryč a všichni hráči teď musejí dělat něco navíc."

Což se zatím daří...
"Další zápas jsme hráli s Kolínem a od té doby je vidět, že každý hráč přidal. Všichni jsou aktivnější: Dušan, Kohy, Jackson, Pepíno dostává víc prostoru a hraje dobře, i další. Když Dominez odešel, jak už jsem říkal, pro ostatní to byl trochu šok, ale teď už víme, jak musíme hrát."

Brandon Spearman nepřišel nahradit Domineze Burnetta, oba mají jiný styl hry, přesto začal velmi rychle ukazovat svůj přínos. Jak jej po několika týdnech vnímáš z pozice kouče?
"V době, kdy jsme Brandona sledovali, se mi na něm hodně líbilo, že je týmový hráč. Hrál v Bundeslize, nebyl týmovým lídrem, ale při minutáži kolem 17 minut byl schopen dělat spoustu dobrých věcí, spoustu dobré práce pro tým, která není vidět ve statistikách. To bylo první, co mě na něm zaujalo. Když jsme se pak rozhodovali, koho budeme chtít přivést, bylo to po zápasech s Kolínem a v Nymburku. Říkal jsem: My nepotřebujeme hráče, který bude myslet jenom na body, kdyby přišel takový hráč, bylo by to pro nás špatně. S Brandonem jsme udělali dobré rozhodnutí, zatím nám dává přesně to, co jsme čekali a co jsme chtěli."

Brandon nehraje s míčem tolik jako Dominez, ale dokáže být nesmírně efektivní. Čísla hovoří jasně: ve všech pěti zápasech nastřílel mezi 15 a 22 body, s vynikající úspěšností ze všech pozic (dvojky 68,8% - 22/32, trojky 47,8% - 11/23, trestné hody 78,6% - 11/14), v průměru jen za 19,5 odehrané minuty! Je právě vysoká efektivita jeho velkou devízou?
"Souhlasím. On je typ hráče, který nepotřebuje střílet pokaždé, když má v držení míč. Vezmu to od začátku, od jeho příchodu. Vždycky, než se pro nějakého hráče rozhodneme, s ním samozřejmě mluvím telefonicky, a pak, když přijde, jdeme třeba na večeři. Brandonovi jsem říkal, že je dobré, když nový hráč v týmu dělá všechno co je potřeba, aby ho tým akceptoval. I když třeba tolik neskóruje, nemá vysoké procento střelby, stejně může hrát efektivně a mít vliv na výsledek zápasu. Znovu se vrátím k tomu, co jsem u Brandona viděl v Bundeslize. Viděl jsem pár celých zápasů a stávalo se, že třeba pět útoků po sobě neměl míč, ale on prostě dělal všechno ostatní pro tým: bránil, doskakoval, všechno dělal na 100%. A to samé dělá od svého příchodu k nám. Tým hned na prvním tréninku viděl, s jakou energií brání, že nechtěl každý míč vystřelit a za každou cenu dávat body, ale že dává i dobré přihrávky atd. Od začátku ukazuje, že tu nechce být jenom kvůli bodům."

Pojďme k týmu jako celku. V základní části jsme odehráli 22 zápasů s bilancí 16/6. Jak se vyvíjel herní projev týmu, kde jsme zaznamenali největší progres?
"Pro mě je největší progres v tom, že se více hráčů aktivně zapojuje do hry, do skórování. Nemáme jen jednoho nebo dva hráče, kteří dávají body, máme tým, kde můžeme mít 5, 6, klidně i 7, 8 dvouciferných střelců - jako třeba ve středu v Kolíně. I když tu ještě hrál Dominez, hráli jsme zápasy, v nichž jsme měli třeba 25 asistencí, takže nechci říct, že teď hrajeme týmověji, ale s postupující sezonou se mi líbí, jak si půjčujeme míč, celkově je pro mě náš projev o hodně lepší."

Svědčí o tom i naše bilance od 20. ledna, kdy jsme ve všech šesti zápasech zaznamenali alespoň 90 bodů, přičemž vždy jsme měli 5-7 dvouciferných střelců a další hráče mezi 7-9 body. Svědčí to o dobrém útočném vyladění, o tom, že "hrajeme spolu"?
"Ano. Náš způsob hry je takový, že chceme hrát rychle, a když chceš hrát rychle, potřebuješ k tomu víc hráčů. Pokud běháme, půjčujeme si míč, každý hráč chce ohrožovat koš, naše hra je komplexnější. A takový styl se líbí i samotným hráčům. Pro mě je klíčové, že máme typy hráčů, kteří nemají problém podat míč někomu, kdo je volný. To je pro nás cesta."

Mluvili jsme o pozitivech, nicméně kde je prostor k dalšímu posunu v naší hře?
"V posledních týdnech se snažím více zapojit naše pivoty. Je to o dvou faktorech. Zaprvé: naši perimetroví hráči je někdy nevidí v dobré pozici, nebo zkrátka nemají sebevědomí dát jim míč, protože třeba podle nich nemají úplně dobrou pozici. Zadruhé: pivoti musejí být agresivnější. Když jsou volní, mají dobrou pozici, ale nedostávají míč, není to tak, že jim ho rozehrávači nechtějí dát, prostě je jen nevidí. V tu chvíli je potřeba, aby si o míč řekli, zakřičeli, dali najevo, že chtějí míč. Pamatuju si, že když jsem sám hrál, měl jsem dobrou pozici a spoluhráč mě neviděl, tak jsem si na něj prostě zakřičel. Takže abych to shrnul: naši guardi musejí koukat a pivoti musejí agresivněji chtít míč (pousmál se)."

Na závěr se zmiňme o blížícím se finálovém turnaji Českého poháru. Jaké faktory budou spolurozhodovat o průběhu a výsledku semifinálového střetu s Děčínem?
"Na to mám jednoduchou odpověď: doskoky. V každém zápase proti Děčínu jsou doskoky číslo 1, alfa a omega úspěchu, protože když takovému týmu, jako je Děčín, dáš druhé, třetí, čtvrté šance v jednom útoku, to je moc. Nejdůležitější věc jsou doskoky."

Takže apel na tuto činnost je nedílnou součástí přípravy na pohárové semifinále?
"Dnes odpoledne (ve čtvrtek) jsme měli video a hodně jsme o tom mluvili. Je to jenom o koncentraci, jestli jsou hráči soustředění už před zápasem, přemýšlejí o tom. Já věřím, že na pohár budeme všichni dobře připraveni."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti