Upravit stránku
20. 12. 2016

Před Vánoci s Albou


K poslednímu předvánočnímu utkání odcestovali pardubičtí basketbalisté do Maďarska, kde se v rámci FIBA Europe Cupu představí v hale Alby Fehérvár.

2. KOLO FIBA EUROPE CUPU, SKUPINA O:

Alba Fehérvár vs. BK JIP Pardubice
středa 21. 12. v 18:30

Do Székesfehérváru se Beksa vydala dnes po poledni a po 6,5hodinové cestě dorazila do dějiště středečního utkání.

Jaký soupeř ji čeká?

Alba, coby loňský vicemistr maďarské ligy, je současným lídrem soutěže s bilancí výher a porážek 9/2. Naposledy však podlehla druhému týmu tabulky Egis Kormend 84:91 (nejvíce bodů: Edwards 21, Taylor 20, Lorant 12, Shepard 11...). V úvodním duelu druhého kola FIBA Europe Cupu však byla úspěšná, když ve své hale porazila rumunskou Kluž 92:83 (nejvíce bodů: Keller 15, Markovič 14, Farr 14, Edwards 13, Lorant 12, Burgess 11...)

"Fehérvár je tým, který se snaží o extrémně rychlý přechod do útoku. Na tento styl mají velmi dobře atleticky vybavené hráče, hlavně Američany, kteří jsou schopni předriblovat celé hřiště a pokud vidí otevřený prostor, okamžitě hrají agresivně do koše," charakterizuje soupeře trenér Tomáš Bartošek.

Klíčovým mužem je kanadský rozehrávač Justin Edwards, jenž je top-skórerem Alby v maďarské lize (15,9 bodu) i ve FIBA Europe Cupu (17 bodů + 4,9 asistence). "Hraje na pozici 1 i 2, je silný ve hře 1 na 1 i velmi dobrý střelec z dálky," upozornil Bartošek na Edwardsovu výtečnou trojkovou úspěšnost, jež na evropské scéně činí 43%. Podobná charakteristika platí i pro amerického point guarda Brandona Taylora, v maďarské lize zapisujícího 13,7 bodu + 4,6 asistence a ve FIBA Europe Cupu 11,8 bodu + 3,7 asistence (trojky 45%!).

Z dalších výrazných individualit našich hostitelů Tomáš Bartošek vyzvedl ještě dva muže. "Maďarský pivot Peter Lorant odvádí velmi kvalitní výkony, na pozici vysokého křídla se prosazuje Shepard Winston, který je schopen hrát i v dolním postavení. Je to týmový hráč, mívá i velmi dobré asistence."

V dosavadním průběhu FIBA Europe Cupu maďarský tým ve své hale ani jednou nezaváhal (bilance 4/0).

Beksa má za sebou nevydařený vstup do 2. kola evropského poháru, na palubovce francouzského Pau podlehla o 35 bodů.

Přesto - bude se jí cenná zkušenost z minulého týdne hodit? "Všichni pevně věříme, že ano," pohotově odpovídá Tomáš Bartošek. V čem může být přínosná? "Měli bychom být odolnější ve hře 1 na 1, jak z pohledu obrany, tak v útoku. Tam je potřeba, aby všichni hráči byli aktivní, nebezpeční koši, abychom si jen nepodávali míč okolo trojky." JIP už letos dvakrát dokázal přivézt z "evropské mise" vítězství: uspěl v litevském Šiauliai a v běloruském Minsku.

Jaký soupeř ji čeká v porovnání s Pau-Orthez? "Alba nemá tak vysoké pivoty jako francouzský tým, ale její podkošoví hráči jsou také hodně siloví a individuální schopní. Musíme se zkrátka připravit na podobnou kvalitu." A to i v postupném útoku. "Domácí hrají velmi jednoduché systémy, v nichž velmi dobře dodržují spacing (rozmístění hráčů na hřišti) a tím si vytvářejí ideální pozice pro hru 1 na 1, kde využívají svých dovedností. Pro nás to znamená být maximálně odolní a koncentrovaní na všechny činnosti," doplnil Tomáš Bartošek.

Utkání můžete sledovat na YouTube kanálu FIBA Europe.

Ell zve ke sledování zápasu Alba vs. Beksa

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti