23. 09. 2022

Porážka o 6. "Rozhodly detaily"

Velice dobrý výkon sice na účastníka Ligy mistrů nestačil, ale Beksa odehrála první zápas na Liburnia Cupu v chorvatské Opatiji se vztyčenou hlavou: Igokee podlehla po napínavé koncovce o 6 bodů.

LIBURNIA CUP 2022:

BK KVIS Pardubice vs. KK M:TEL Igokea Aleksandrovac 75:81
(15:20, 18:22, 18:21, 21:21)

Skvělý herní test pro Beksu! S účastníkem Basketball Champions League jsme sice prohráli, ovšem až do konce jsme byli ve hře o vítězství: Igokea rozhodla o svém triumfu až v závěrečných desítkách sekund.

Do poloviny první čtvrtiny jsme byli bodově mírně vpředu, hlavně díky rychlým 7 bodům Tomáše Vyorala, ovšem na přelomu úvodních dvou částí hry jsme více než 5 minut neskórovali a Igokea odskočila do 14bodového vedení (15:29). Rozdíl ve skóre narostl v dalším průběhu prvního poločasu nejvíce na 16 bodů (18:34), především vinou velkého množství našich míčových ztrát (13 do přestávky), z nichž Igokea vytěžila mnoho snadných bodů (16!). "Škoda této pasáže, kdy jsme udělali několik chyb v útoku, zvláště ztrát - číslo ztrát bylo klíčové. Když máte proti týmu, jakým je Igokea, 20 ztrát, nemůžete vyhrát," uvedl trenér Dino Repeša.

Dvě minuty před pauzou úspěšně trojkující Jan Štěrba stáhl manko na 6bodové (30:36) a ve druhém poločase jsme byli bosenskému mistrovi naprosto rovnocenným soupeřem. Na startu poslední čtvrtiny jsme i díky dvěma přesným trojkám Adama Lukeše zaostávali o 6 bodů, v 36. minutě Robert Rikić upravil průběžný stav na 70:74 a 57 sekund před koncem Tomáš Vyoral dvakrát úspěšně šestkoval na 75:77! V koncovce však skórovala už jen Igokea, a tak jsme nakonec prohráli o 6 bodů.

"Věřili jsme až do konce! Sice jsme během zápasu prohrávali až o 16 bodů, ale vrátili jsme se zpátky do utkání," cenil si kouč Beksy druhopoločasového výkonu. "Na konci rozhodly detaily. My jsme bohužel třikrát ztratili míč, Igokea dala jednu těžkou střelu a dostala se na plus 4 body. Pro všechny naše hráče to každopádně byla velice cenná zkušenost."

Jaká pozitiva by Dino Repeša vyzvedl? "Co je pozitivní? V první řadě to, že vidíme, že můžeme hrát takovýto zápas proti týmům, které hrají FIBA evropské poháry. Tohle je pro nás cesta! V neděli musíme odehrát minimálně stejně kvalitní zápas, nesmíme udělat krok zpátky," doplnil pardubický trenér, jenž v Opatiji postrádá zraněného křídelníka Davida Pekárka.

Vítěze táhl kvartet dvouciferných střelců v čele s 18bodovým Mariem Nakićem (střelba z pole 7/9), Nikola Tanasković zaznamenal double-double za 16 bodů + 12 doskoků, Antabia Waller se blýskl famózní trojkovou bilancí 4/5 (16 bodů). V dresu Beksy se nejvíce prosazovali Tomáš Vyoral (18 bodů + 4 asistence, dvojky 3/6, trojky 2/6, trestné hody 6/7), Robert Rikić (14 bodů + 7 doskoků, z pole 5/8, trestné hody 4/6) a Mario Čolak (13 bodů + 4 asistence, z pole 5/7, trestné hody 1/1).

V nedělním utkání o 3. místo se Beksa utká s chorvatským KK Split, který prohrál s UEB Cividale 74:87.