Upravit stránku
12. 01. 2019

Obrana byla klíčem


Nahoru a dolů. Beksa vedla v hlavním městě v první půli o 11 bodů, aby 14 minut před koncem prohrávala o 8. Skvělým finišem však zkontrolovala svoji dvanáctou výhru v NBL.

19. KOLO KOOPERATIVA NBL:

USK Praha vs. BK JIP Pardubice 64:73
(19:24, 17:17, 22:18, 6:14)

Po velmi dobrém začátku, kdy jsme si pomohli mnoha snadnými body z brejků i přesnou střelbou z tříbodového prostoru, jsme již ve druhé čtvrtině byli vpředu dvouciferně (15. minuta - 24:35). Slibný náskok jsme však neudrželi ani nenavýšili, naopak: následující desetiminutovku Pražané ovládli šňůrou 28:9 (!) a 15 minut před koncem, po Štěrbově šťastné trojce, rázem vedli 52:44... V klíčových momentech jsme ale předvedli naše nejlepší obranné úseky. Na přelomu posledních dvou čtvrtin, mezi 28. a 36. minutou, jsme domácím nedovolili přidat ani jediný bod, vzali jsme si zpátky devítibodový náskok a koncovku už s přehledem zkontrolovali. "Každá výhra je dobrá, ale tahle je pro nás obzvlášť důležitá," spokojeně podotkl pivot Ondřej Kohout.

Průběh utkání

Začali jsme velmi dobře: koncentrovaně, agresitivně, s drajvem. V první čtvrtině jsme skórovali 10 bodů z rychlých protiútoků, trefovali jsme trojky (5/9), a ve druhé části hry Viktor Půlpán - po skvělém nájezdu a přihrávce Donovana Jacksona - trojkoval již na 24:34. Donovan vzápětí jednou přesnou šestkou ještě mírně navýšil naše vedení, jenže několika nedůslednostmi při obranném doskoku jsme dovolili domácím, aby získali útočný rytmus a do přestávky umazali více než polovinu ze své ztráty.

"Do zápasu jsme vstoupili dobře, ale byl to klasický zápas na Folimance: já si nepamatuji, že by to tu někdy bylo lehké, že by to tady šlo samo," pousmál se Kohy. "V první půlce jsme dokázali hodně těžit z naší výškové převahy, dostávali jsme míče na Kamila Švrdlíka i na mě, získávali jsme lehké koše i fauly. Ve druhé půlce na to ale USK zareagoval."

Start do druhé půle se nám vůbec nevydařil. Mezi 21. a 26. minutou jsme proměnili pouze jedinou z 9 střel z pole (plus jednu šestku), nastřádali jsme v tomto úseku jen 3 body (oproti 16 bodům USK), a rázem jsme ztráceli 8 bodů (stav 52:44). "Oni začali všechno přebírat, my jsme asi až moc chtěli pokračovat ve hře z prvního poločasu, tlačili jsme se do zakončení moc rychle a oni náš náskok smazali," řekl dále Kohy.

Do hry nás vrátil košem s faulem Viktor Půlpán, následně jsme šňůrou 6:23 (Pulpy 7 bodů) otočili průběžné skóre na 58:67 (5 minutypřed koncem).  Vystupňovali jsme obrannou agresivitu, tlačili jsme domácí hráče do těžkých střel (nebo vůbec nestihli vystřelit v limitu 24 sekund) a do závěrečné pětiminutovky jsme vstupovali s 9 body k dobru. Bodové sucho USK přerušil najíždějící Tůma, následovaly další dva snadné koše po našich chybách a 3 minuty před koncem už to bylo jen o koš... V důležitém okamžiku skóroval po útočném doskoku Radek Nečas (svým jediným košem ze hry), v obraně jsme znovu přitáhli šrouby, a když 65 sekund před koncem úspěšně trojkoval z rohu hřiště Donovan Jackson, bylo definitivně jasno (64:72).

"Naštěstí jsme se dokázali zklidnit, nechali jsme znovu vyniknout naši výškovou výhodu ze hry - přirozeně, ne na sílu - a dobře pro nás, že utkání nešlo do těsné koncovky, protože ta se tu nikdy nehraje dobře," oddychl si Ondřej Kohout. Jak mu bylo, když domácí tým vymazal naše 11bodové vedení a v polovině třetí čtvrtiny vedl o 8 bodů? "Oni vedli o 8?" pousmál se Kohy. "Důležité bylo, že jsme se vrátili k naší hře. Nehledali jsme střeleckou pozici hned po první přihrávce, nebo po první cloně, ale zahráli jsme naše útoky v klidu."

Pozitivní je, že jsme se v nejdůležitějších pasážích mohli opřít o výtečnou týmovou obranu. "Tým teď pracuje mnohem výmověji. Bylo to vidět už minule v Děčíně, i když jsme tam těsně prohráli, i dneska. Snažíme se trošku měnit obranu, takže soupeř se tomu nemůže tak lehce přizopůsobit, protože nehrajeme pořád to samé. Máme hráče na to, abychom hráli výbornou obranu, a věříme tomu, že to bude efektivní. Chceme dělat z obrany naši doménu," doplnil Ondra.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti