09. 02. 2022

Neúspěšná bitva

Lítý boj, který vyvrcholil nervydrásající koncovkou, spolu svedly Beksa a Brno. Hosté byli v závěru neustále o jeden až tři body vpředu a tuto mírnou výhodu si udrželi až do konce.

3. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Pardubice vs. Basket Brno 84:88
(19:16, 22:23, 15:24, 28:25)

Měli jsme tři povedené pasáže, v nichž jsme mohli zápas zlomit na naši stranu. První přišla hned v úvodu, kdy jsme odskočili do vedení 11:4 - z úvodního náporu jsme proti zakřiknutému soupeři mohli vytěžit ještě mnohem víc. Druhá v závěru první půle, kdy jsme 8 body v řadě překlopili průběžný stav v náš prospěch, leč po pauze jsme na tento vydařený úsek bohužel nenavázali. A třetí v poslední čtvrtině, po zlikvidování jedenáctibodového manka: dvě minuty před koncem Petr Šafarčík trojkoval na 80:79 a momentum v té chvíli jednoznačně hrálo v náš prospěch, ale v závěru jsme minuli všechny tři střely z pole a Brno se Puršlovým snadným košem zpod koše a dvěma proměněnými trestnými hody téhož hráče dostalo v koncovce do rozhodující výhody. "Na konci jsme se vrátili z -11 bodů, tým ukázal charakter. V koncovce jsme měli otevřenou střelu za 3 body, ale nedali jsme a Brno proměňovalo trestné hody. Zápas byl 50 na 50, hosté vyhráli a já jim gratuluji," uvedl pardubický trenér Dino Repeša.

Zápas otevřel rychlými pěti body Josef Potoček a v polovině první čtvrtiny Tomáš Vyoral šestkoval na 11:4. Zprvu mátožného soupeře nakopl přesně trojkující Roman Marko a po šňůře 0:8 bylo Brno poprvé vpředu, ovšem na startu druhé části už jsme znovu mírně vedli (23:20). Hosté proměnili do 11. minuty pouhé 3 z 18 střel z pole (!), ale mezi 12. a 20. minutou svou útočnou produktivitu výrazně vylepšili a v tomto úseku nám nasázeli 23 bodů - přesto jsme šli do druhé půle s dvoubodovým náskokem, který nám vrátil Phil Henry trojkou zároveň s klaksonem, uzavírajícím první poločas. "Do zápasu jsme nevstoupili tak, jak jsme chtěli, jak jsme vstupovali do předchozích utkání v posledních týdnech. To, co nás zdobilo - na soupeře jsme vlétli, dokázali jsme si udělat nějaký náskok a ten postupně zvyšovat - tam dnes nebylo," podotkl rozehrávač Petr Šafarčík.

Po jeho úspěšném tříbodovém pokusu jsme v 21. minutě vedli 44:41, jenže Brno záhy natáhlo svou šňůru na 0:9, a když vyhrálo přelom závěrečných dvou čtvrtin 4:11, zvýraznilo rozdíl na maximálních 11 bodů (60:71 a o chvíli později 63:74). Energicky hrající pivot Antonio Vrankovič nás svými body i útočnými doskoky vrátil do kontaktu. Úsek od 34. do 38. minuty jsme ovládli poměrem 20:8 a po dvou trojkách Petra Šafarčíka (v rozmezí 51 sekund) jsme měli o jeden bod navrch (80:79). Šimon Puršl však 77 sekund před koncem vrátil hostům vedení, které si - zejména díky úspěšným šestkám (v koncovce 6/7) - udrželi až do konce.

"Byl to velmi zajímavý zápas, hodně fyzický, oba týmy do něj daly maximum. Myslím, že hlavní rozdíl byl v útočném doskoku, hosté měli 13 útočných doskoků a celkově o 5 doskoků víc, zpod koše dali o 16 bodů víc. To pro nás není dobré, musíme být pod košem silnější," doplnil své hodnocení kouč Dino Repeša. "Prohrávali jsme vyšším rozdílem, dokázali jsme se vrátit zpátky, ale celkově to nebylo dobré. Byli jsme slabší pod košem, na doskoku, v osobních soubojích, byli jsme měkčí než oni, ne tak agresivní. To byl hlavní důvod naší porážky," mínil Petr Šafarčík, se 24 body top-skórer utkání.

Klíčová čísla:

• doskočené míče 33 - 38 (z toho v útoku 9 - 13)
  • body z podkošového prostoru 24 (48%) - 40 (60,6%)
  • trestné hody 88,9% (16/18) - 73,3% (22/30)

Petr Šafarčík proměnil 4 z 6 trojek a zaznamenal 24 bodů, dalšími dvěma dvoucifernými střelci Beksy byli David Pekárek s 11 body a Dantez Walton s 10 body. Vítězové měli celkem pět dvouciferných střelců, mezi nimiž vyčníval pivot Šimon Puršl (21 bodů, z pole 6/13, trestné hody 9/13).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.cz.