06. 03. 2021

Nepovedený závěr

Do poloviny čtvrté čtvrtiny jsme v Kolíně drželi reálnou naději na vítězství, ovšem závěrečnou pětiminutovku lépe zvládl třetí tým tabulky, který v koncovce uhájil šestibodovou výhru.

3. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BC Geosan Kolín vs. BK JIP Pardubice 95:89
(17:21, 29:29, 22:20, 27:19)

Kromě předem avizované absence Prokopa Slaniny nakonec Bekse scházel vinou zranění i ústřední rozehrávač Tomáš Vyoral. Navzdory citelnému oslabení jsme dlouho drželi naději na úspěšný výsledek, ovšem v poslední čtvrtině jsme neustrážili domácího lídra Adama Číže, který obstaral klíčové body: do poslední osmiminutovky vtěsnal rovných 20 bodů, i díky stoprocentní úspěšnosti trestných hodů!!! "Dařilo se nám až do zlomu, kdy Kolín postavil zónovou obranu. Celá hra se nám rozpadla, nebyli jsme schopní ani jeden útok připravit tak, abychom z něj byli efektivní," hodnotil duel trenér Adam Konvalinka"Přestali jsme chodit na útočný doskok, soupeř přes nás střílel naprosto zkušeně a koncovku už si pohlídal."

Začali jsme velmi koncentrovaně a po čtyřech minutách jsme vedli o 7 bodů (stav 2:9). "Měli jsme super vstup do zápasu. Dokázali jsme se srovnat a plnili jsme plán přesně, jak jsme chtěli," chválil Adam Konvalinka svůj tým za povedený začátek. Domácí udržel v kontaktu velezkušený pivot David Machač, jenž zaznamenal 9 z úvodních třinácti bodů Geosanu. Do druhé čtvrtiny jsme vstoupili skvěle a šňůrou 0:6 jsme poprvé odskočili do dvouciferného vedení (17:27), leč záhy se do hry vložil další domácí podkošový veterán Jiří Jelínek a jedenácti rychlými body přispěl k dílčímu obratu na 37:35. Zbývající část první půle jsme však zvládli lépe, i díky aktivitě na útočném doskoku (za poločas 8 a 13 bodů z druhých šancí) a solidní střelbě z dálky (o 6 trojek se postaralo 6 různých střelců).

Značnou část třetí čtvrtiny Kolín využíval zónovou obranu, do které trefil dvě trojky David Škranc, na druhé straně se hned třikrát prosadil zpoza oblouku Filip Novotný. Vyrovnaná bitva gradovala v závěrečné části, v níž hodně pozvedl svůj výkon na útočné polovině hřiště domácí tahoun Adam Číž. Po jeho trestných hodech a Novotného trojce z 38. minuty se rozdíl vyšplhal na 6 bodů (86:80) a Geosan se udržel vpředu až do konce, byť jsme se ještě 25 sekund před koncem přitáhli na 3 body: definitivně rozhodly následné Čížovy šestky. "Pro nás je to smutná prohra, ale myslím, že se nemáme za co stydět," doplnil kouč Beksy své hodnocení.

Podobně hovořil i pivot Kamil Švrdlík. "Samozřejmě nás mrzí prohra po vyrovnaném průběhu. Byli jsme i celkem dlouho ve vedení, ale zradila nás hra do zóny, kterou Kolín hrál víceméně skoro celou čtvrtou čtvrtinu. Než jsme na to našli recept, tak jsme se dostali do ztráty a Kolín si v koncovce své vedení pohlídal," uvedl autor 17 bodů. "Nakonec jsme to ještě jednou dotáhli šťastnými trojkami, ale to už je i o nějakém štěstí. Kolín to pak „došestkoval“ do konce. Mrzí nás to, ale byly tam pozitivní věci, ze kterých můžeme čerpat do dalšího působení v A1. Doufám, že se z toho poučíme," dodal Kamil Švrdlík.

Top-skórera domácích Adama Číže jsme dlouho drželi na pouhých 7 bodech, jenže v závěrečné čtvrtině explodoval 20 body v rozmezí pouhých sedmi minut (celkem z pole 4/9, trestné hody 16/16)!!! Filip Novotný se hlavně díky čtyřem trojkám dostal na 17 bodů, v pardubickém dresu byli také dva sedmnáctibodoví střelci Kamil Švrdlík (z pole 8/12, trestné hody 1/2) s Davidem Škrancem (trojky 4/7).