Upravit stránku
21. 04. 2021

Liga stvořila plán pro play-off


Kooperativa NBL se velmi rychle blíží ke startu svého závěrečného dobrodružství sezony, jímž bude play-off. A liga stvořila pro vrchol sezony válečný plán.

Play-off bude posledním prubířským kamenem testujícím připravenost ligy basketbalistů na ultimátní utkání s koronavirovými nástrahami. A po nedávném koordinačním mítinku klubů, kde se ladil manuál pro všechny možné typy situací, jež mohou v jakoukoli fázi play-off nastat, NBL hlásí: ”Jsme připraveni”.

Po čtvrtečním dohrání předkola vypukne čtvrtfinále prvními dvěma zápasy už tuto neděli (pardubičtí basketbalisté zahájí právě v tento den svoji čtvrtfinálovou sérii v Kolíně). A kluby jsou odhodlány udělat první i poslední zejména pro kompletní dohrání prvního kola play-off, jež se hraje na tři výhry formátem 2-2-1. Zatím jsou známy dvě čtvrtfinálové dvojice: BC GEOSAN Kolín - BK JIP Pardubice (začínat se bude v Kolíně) a Basket Brno - USK Praha (o dějišti úvodních dvou utkání rozhodne až čtvrteční dohrávka nadstavby mezi Opavou a USK).

Čtvrtfinálové série by podle aktuálního plánu měly být dohrány 5. května, přičemž prakticky až do konce čtvrtfinále se bude hrát non stop každý den (v úvodu sérií to bude vždy se dvěma zápasy denně) s mnoha přímými přenosy Studia Basketbal nebo ČT Sport. Pokud ovšem do jakékoli čtvrtfinálové série vstoupí nutnost dvoutýdenní covidové karantény pro jakýkoli tým, bude muset být aktivován záchranný plán. A ten je jasný - na dokončení série týmu s vynucenou stopkou se bude po dohrání zbylých sérií čekat, neboť klubová asociace se chce do maximální možné míry vyhnout kontumacím.

”Nechceme rozhodovat od zeleného stolu, naší snahou naopak je, aby si týmy vše vybojovaly na hřišti, proto se čtvrtfinálové série určitě dohrají, přičemž máme připravený manuál pro každou situaci, co se stane když,” informoval předseda Asociace ligových klubů NBL Tomáš Kotrč. V případě nutnosti karantény během čtvrtfinále platí, že lhůta pro jeho dohrání se posune až do 25. května, což je aktuálně nejzazší den pro jeho dokončení a tedy i pro možné pokračování play-off. Pokud by ovšem nastala situace, kdy by si karanténa některého z týmů vynutila přetažení i této lhůty, musely by kluby operativně jednat o náhradní variantě.

Tou by zřejmě bylo dohrání play-off v jiném formátu, kdy by po dokončení čtvrtfinále bylo na začátku června pravděpodobnou možností Final-4, buď na jeden, nebo na dva zápasy (minisérie) - v závislosti na časovém prostoru. Ten je v případě letošního play-off limitován 6. červnem, neboť 8. června už startuje příprava národního týmu na olympijskou kvalifikaci. Pokud ovšem nevyvstanou žádné překážky, budou se i semifinálové série hrát podle plánu (od 9. května) na 3 vítězné zápasy ve formátu 2-2-1 (hrát se bude vždy jedno utkání za den). Následovat bude finále na dvě výhry a série o bronz na dvě utkání (s rozdílem skore). 

Složitější situace by nastala v případě, že by karanténa vstoupila do některé ze semifinálových sérií. Pak už by podle Tomáše Kotrče nebyl prostor čekat a muselo by se dohrávat pouze ve zrychleném formátu, nejspíš Final-4.  V rámci covidem sešněrované sezony už delší dobu v NBL platí, že k odehrání zápasu musí mít tým k dispozici nejméně 7 hráčů. Právě jejich zdraví je nyní alfou a omegou k dokončení ligy. ”I proto jsme apelovali na kluby, aby hráči během play-off omezili svůj pohyb, nikam zbytečně nechodili a chovali se ještě zodpovědněji než za běžných podmínek,” doplnil šéf ALK, který velmi ocenil efektivní součinnost klubů při jednání o dohrávání sezony.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti