Upravit stránku
18. 01. 2021

HsP VII: představení sólistky


Sedmý ročník úspěšného projektu Hrajeme spolu za Pardubice se v letošním roce uskuteční v pátek 22. ledna. Dnes vám představíme sólistku Ester Pavlů.

Česká mezzosopranistka Ester Pavlů se narodila do bigbítové hudební rodiny. Oproti očekávání rodičů se z ní nestala rockerka, její hudební střelka ji nasměrovala k opeře. Absolvovala pražskou Akademii múzických umění HAMU u Heleny Kaupové. Poté zdokonalovala své umění v kurzech masterclass vedených Aprile Millo, Peterem Dvorským, Evou Randovou, Bojidarem Nikolovem, Gabrielou Beňačkovou či José Curou. V současnosti je vedena slovenským barytonistou Vladem Chmelem. Několikrát se stala laureátkou mezinárodních pěveckých soutěží - Antonína Dvořáka v Karlových Varech, Mezinárodní soutěže belcanta Vicenza Belliniho ve Francii; obdržela rovněž cenu Bena Blachuta s pozváním na Mezinárodní hudební festival v Gstaadu.

V roce 2017 ji na svých kurzech masterclass "objevil" José Cura; následovalo pozvání ke spoluúčinkování na jeho pražském koncertě. Rovněž na jeho popud byla Ester obsazena do role Feneny ve Verdiho opeře Nabuco, kterou José Cura režíroval a v roce 2018 v Praze uvedl. Svůj divadelní debut si Ester již odehrála a odzpívala jako Laura ve Webrově opeře Tři pintové, kterou uvedla Státní opera Praha v divadelní sezóně 2011/2012.

Z koncertních vystoupení stojí za zmínku role Staré ženy ve světové premiéře opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí, kterou dirigoval Jiří Bělohlávek a jež získala v roce 2015 nominaci v soutěži International Opera Award v sekci Znovuobjevené dílo. Nahrávka tohoto díla, jež vyšla v roce 2018, získala českou hudební cenu Anděl v kategorii klasické hudby v lednu 2019. Od roku 2013 do roku 2017 byla Ester stálou sólistkou festivalového provedení Mystérie de Noël v divadle Grand Théâtre du Puy du Fou ve Francii. V roce 2017 přijala pozvání italského dirigenta Marca Guidariniho a zazpívala v divadle Teatro Lirico v Cagliari Dvořákovy Biblické písně.

Z orchestrů Ester doposud vystupovala s Českou filharmonií, Českým národním symfonickým orchestrem, Filharmonií Bohuslava Martinů, Státní filharmonií Košice, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Plzeňskou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií či italským Teatro Lirico di Cagliari a kromě již zmíněných dirigentů spolupracovala s Marcem Cominem, Peterem Valentovičem, Heikem Mathiasem Forsterem, Waltrem Attanasim, Debashishem Chaudhurim či Pietari Inkinenem.

Na podzim roku 2019 Ester absolvovala koncertní turné po Velké Británii se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy s Mahlerovou symfonií č. 3 pod taktovkou Pietari Inkinena a debutovala v bulharské Sofii jako Popelka v Rossiniho Cenerentole. V sezóně 2020/2021 se představí jako Carmen ve stejnojmenné opeře G. Bizeta a Královna ve Švandově dudákovi Jaromíra Weinbergera.

V rámci sedmého ročníku projektu Hrajeme spolu za Pardubice zazní v podání Ester Pavlů například píseň Somewhere ze slavného muzikálu West Side Story, těšit se můžete i na Modlitbu pro Martu. "Do Pardubic se moc těším," vzkázala Ester Pavlů a zmínila i svůj pozitivní vztah ke sportu. "Basket byl můj nejoblíbenější sport, hrála jsem ho několik let za naši základní školu."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti