25. 06. 2019

Echo: #42 Evan McGaughey

Patřil mezi železné muže Beksy: v uplynulé sezoně 2018/2019 odehrál americký pivot Evan McGaughey 46 utkání, v zápasové sestavě scházel pouze dvakrát.

Kooperativa NBL

Všichni čtyři základní pivoti - Kamil Švrdlík, Ondřej Kohout, Radek Nečas a Evan McGaughey - dostávali od trenéra Levella Sanderse podobnou minutáž, na palubovce trávili v průměru mezi 19 a 23 minutami. Big E, jak se Evanovi přezdívalo, měl plnit roli jednoho ze stěžejních doskakovačů a střelců z tříbodového prostoru, leč ani v jedné činnosti neexceloval - i když zároveň v žádném případě nelze říci, že by propadl.

V NBL to v jeho podání bylo na útočné polovině hřiště "střídavě oblačno".

Například od poloviny listopadu do poloviny prosince nastřílel v pěti ze šesti zápasů 10 až 12 bodů, ovšem v následujících šesti utkáních přispíval jen 5 až 6 body. Z trojkové linie střílel s úspěšností 36,3% (37/102), přičemž nejvíce se blýskl v závěru nadstabové části, kdy v domácím duelu s Nymburkem proměnil všechny čtyři tříbodové pokusy. Mínusem bylo časté přecházení střeleckých pozic i slabší střelba trestných hodů (úspěšnost jen 66,7% - 44/66).

Průměry:

7,8 bodu + 4,1 doskoku, koeficient užitečnosti 8,1

FIBA Europe Cup

Základní fáze mu sedla velmi dobře, byl v ní naším třetím nejlepším střelcem.

Ani v jednom z šesti utkání nešel po 7 bodů, třikrát skóroval dvouciferný počet - jeho maximem bylo 18 bodů proti New Heroes Den Bosch. Byť ani na evropské scéně nezářil z dálky, naopak - jeho úspěšnost zpoza oblouku byla ještě výrazně nižší než v lize (29,7%), střílel mnohem častěji: v šesti odehraných duelech vyslal celkem 37 trojek, což činilo průměr 6,2 na zápas (v NBL pouze 2,7 pokusu na zápas).

Průměry:

10,7 bodu + 4,7 doskoku + 1,8 asistence, efektivita 9,8

Basketball Champions League

V kvalifikačním utkání číslo 1 na palubovce Nižného Novgorodu podal slibný výkon, podobně jako většina jeho spoluhráčů: k lichotivému výsledku, jímž 8bodová porážka rozhodně byla, přispěl dvěma proměněnými trojkami (ze tří pokusů), 4 doskoky a 3 asistencemi za 22 odehraných minut. V pardubické odvetě už se však neprosadil, zakončil ji s bilancí 0 bodů (střelba 0/4) a 3 doskoků za 17 minut.