31. 01. 2021

Derby pro Beksu

Čtvrtá výhra v řadě! Nerodila se lehce, pardubičtí basketbalisté proměnili jasně se vyvíjející derby s Královskými sokoly v napínavé drama, leč závěr zvládli a stále drží klíčovou 6. příčku!

21. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. Královští sokoli 85:79
(19:8, 26:23, 17:27, 23:21)

4. minuta - 14:1. K famóznímu startu nám hodně pomohly tři rychlé trojky Josefa Potočka.

17. minuta - 43:20! Vládli jsme na obou polovinách hřiště, pasáž od 14. do 17. minuty jsme ovládli drtivě 16:0!!!

28. minuta - 53:53!!! Po přestávce jsme vypadli z tempa a hosté se v třetí čtvrtině i díky pěti trojkám dotáhli na dostřel.

33. minuta - 62:65. Královští sokoli byli vpředu během celého utkání jen necelé dvě minuty, přesto drželi šanci na výhru.

Právě za stavu 62:65 jsme však kontrovali klíčovou šňůrou 9:0, díky níž jsme šli do koncovky s několika body k dobru a v závěru jsme uhájili nesmírně důležité vítězství, především díky produktivní dvojici Tomáš Vyoral-T. J. Dunans. "Dnešní vítězství je pro nás velmi důležité. Potřebovali jsme ho, abychom si upevnili naši pozici na 6. místě. Hradec Králové má velmi kvalitní tým, i proto jsem moc rád, že jsme vyhráli," hodnotili náročný duel jeden z jeho hrdinů T. J. Dunans, autor 22 bodů (z toho 17 ve druhém poločase)!

Derby otevřel dvěma přesnými trojkami Josef Potoček, jenž záhy přidal i třetí přesnou trefu z dálky. Na konci 4. minuty Tomáš Vyoral trojkoval již na 14:1 a hlavně díky kvalitní hře na obranné polovině hřiště jsme si nesli do druhé čtvrtiny dvouciferný náskok. Od stavu 22:8 sice hosté nastříleli 10 bodů v řadě (my jsme v tomto úseku minuli 6 střel za sebou), nicméně kontra-šňůrou 16:0 (!) jsme zaokrouhlili rozdíl na 20 bodů (38:18). Po Lošonského snížení znamenaly trojka Petra Heřmana a dvojka Kamila Švrdlíka navýšení našeho náskoku až na 23 bodů - jednalo se o nejvyšší rozdíl v průběhu celého utkání. "Myslím si, že jsme v první půli předváděli poměrně slušnou úroveň basketbalu. Drželi jsme plán, to, na čem jsme se domluvili," chválil svůj tým v této chvíli spokojený trenér Adam Konvalinka.

Zprvu jednoznačně se vyvíjející duel dostal (z našeho pohledu bohužel) nový náboj ve třetí čtvrtině.

Na jejím začátku sice Kamil Švrdlík s Josefem Potočkem nejprve posunuli průběžný stav na 49:31, jenže v následujících šesti minutách jsme proměnili jedinou z devíti střel a Královští sokoli se po šňůře 2:19 (!!!) přitáhli na rozdíl jediného bodu. Zaskočili nás zónovou obranou, navíc se v této části hry začali trefovat z dálky (v první půli proměnili jen 2 trojky, v třetí čtvrtině hned 5). "Nemůžeme počítat s tím, že Hradec bude mít 13% trojky celý zápas," podotkl k tomu Adam Konvalinka.

Když hned zkraje poslední čtvrtiny Ondřej Peterka proměnil svou třetí trojku a záhy dvakrát skóroval Nemanja Barač, znamenalo to obrat na 62:65 - naštěstí jen dílčí. Obrovskou zásluhu na našem konečném triumfu měl nezastavitelný T. J. Dunans, který soupeři nasázel během následujících 6,5 minuty plných 14 bodů (!!!): definitivu nám dal jeho dunk 28 sekund před koncem, po němž jsme vedli 82:76. "Soupeře jsme vrátili do zápasu vlastními chybami a na konci už to bylo trošku hop nebo trop, ale samozřejmě jsme moc rádi za vítězství," doplnil pardubický trenér.

Zejména v první čtvrtině jsme pořádali manévry na útočném doskoku: neuvěřitelných 10 útočných doskoků za čtvrtinu je skutečně málokdy vídaným úkazem (celkem jsme v útoku doskočili 18 míčů). Potřetí v řadě jsme nastřádali 11 trojek (s velmi dobrou týmovou úspěšností 42,3%), z rychlých protiútoků jsme vytěžili 21 bodů (ale z toho 19 již v prvním poločase).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu České basketbalové federace.