14. 02. 2021

Čtvrté místo

Porážkou s Královskými sokoly uzavřela Beksa své vystoupení na nymburském Hyundai FINAL 8, což znamená, že v letošním ročníku Českého poháru skončila na 4. místě.

HYUNDAI FINAL 8 ČESKÉHO POHÁRU - O 3. MÍSTO:

Královští sokoli vs. BK JIP Pardubice 92:90
(24:20, 16:24, 29:23, 23:23)

Dokáží ze sebe pardubičtí basketbalisté během pouhých dvaceti hodin setřást zklamání z těsné semifinálové porážky s Kolínem a dostatečně se zkoncentrují na závěrečný duel o 3. místo? Tak zněla zásadní otázka před nedělním derby s Královskými sokoly. Odpověď? Bráno čistě dle výsledku: nedokázali. Rozhodnou pasáží vyrovnané bitvy, v níž si ani jeden tým nevytvořil dvouciferný náskok, byla až koncovka, jíž rozsekl ve prospěch soupeře Filip Halada. "Dnes nám chyběly body z protiútoků, bez toho se vyhrát nedá a tady se to potvrdilo. Nebyli jsme schopní dát jednoduchý koš, na vše jsme se nadřeli, a jestli jsme včera neměli koncentraci, tak dnes už vůbec, protože jsme nedrželi věci, které jsme si říkali," uvedl trenér Adam Konvalinka.

Sokoli trefili v úvodních 2,5 minutách tři trojky (Šoula, Stamenkovič a Sedmák) a rychle vedli 9:4, po necelých 7 odehraných minutách už měli na kontě 19 bodů! I nám se sice dařilo na útočné polovině skórovat, jenže v obraně jsme buď nechávali volné pozice soupeřovým střelcům z dálky, nebo jsme pod košem nedokázali zastavit Petera Sedmáka (8 bodů za 7 minut), také nás trápil doskok pod vlastním košem (Hradec měl v první čtvrtině 5 útočných doskoků).

Do druhé čtvrtiny jsme vstoupili dvěma tříbodovými akcemi - na koš s faulem Tomáše Vyorala navázal úspěšně trojkující Michal Svoboda - a záhy Prokop Slanina s Tomášem Vyoralem natáhli naši šňůru na 0:10. V průběhu první půle jsme vedli nejvýše o 7 bodů (26:33), ovšem soupeř kontroval vlastní šňůrou 8:0 a vzal si zpět mírný náskok. Díky tomu, že první poločas uzavřeli přesně trojkující Tomáš Vyoral a zpod koše skórující Petr Heřman, jsme si nesli do druhého poločasu 4 body k dobru.

Na startu druhé půle, po rychlém královéhradeckém vyrovnání, se Prokop Slanina blýskl dvěma koši s faulem po sobě, ale do výraznějšího trháku jsme se nedostali. Naopak, také Filip Halada dvakrát skóroval s faulem a celkem 10 body přispěl k tomu, že Hradec ovládl úvodní pětiminutovku třetí čtvrtiny 22:11 (!) a rázem byl vpředu 62:55. V třetí části jsme inkasovali plných 29 bodů.

Královští sokoli byli vpředu i nadále, přesně 5 minut před koncem Pavol Lošonský trojkoval na 85:78.

Do poslední tříminutovky se však šlo za nerozhodného stavu, Tomáš Vyoral trojkou a dvojkou srovnal na 87:87.

Zajímavé derby gradovalo.

Na otevřenou trojku Nemanji Barače reagoval taktéž úspěšnou (a o poznání těžší) trojkou Tomáš Vyoral - 90:90. Poté, 80 sekund před koncem, skóroval Filip Halada a právě jeho koš se ukázal jako rozhodující, neboť ani jeden z našich závěrečných střeleckých pokusů už nebyl přesný. "V koncovce byly asi znát zkušenosti soupeře, podobně jako včera s Kolínem. Sedmák, Peterka, Lošonský, Stamenkovič jsou všechno zkušení borci, kteří vědí, co v koncovkách mají dělat, a pohlídali si to," pokračoval ve svém hodnocení pardubický trenér. "Na jednu stranu je hodně nepříjemné takto dvakrát prohrát, protože jsme chtěli medaili, a hodně to štve. Na druhou stranu z pozice, ve které jsme byli kolem Vánoc, jsme se zvedli a včera i dnes to byly dvě vyrovnané koncovky, kde se mohlo stát cokoli. Výsledkově to tedy nehodnotím jako zklamání, kterým je spíš ta chybějící medaile," dodal Adam Konvalinka.

Klíčovým číslem pardubického neúspěchu bylo 92 inkasovaných bodů. "92 bodů je hrozně moc," souhlasně přikývl pivot Prokop Slanina. "Věděli jsme, že hradecký tým má kvalitu a pokud ho necháme hrát to, co umí, tak se dokážou dostat do jednoduchých pozic a úspěšně zakončovat. To se přesně dělo během zápasu. Myslím si, že největší problém byl na doskoku," poukázal Proky na 16 útočných doskoků vítězů. "Hradecký tým měl hrozně moc druhých šancí, z kterých skóroval spoustu bodů, což rozhodlo."

Statistiky na webu České basketbalové federace.