Upravit stránku
17. 12. 2021

Brno vs. Beksa


Své poslední ligové utkání před vánočními svátky Beksa odehraje v Brně. Pokud na soupeřově palubovce uspěje, získá jubilejní desátou výhru v letošním ročníku NBL.

18. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Basket Brno (11/7) vs. BK JIP Pardubice (9/7)
sobota 18. 12. v 18:15 | Brno | vysílá ČT sport

V úterý měli pardubičtí basketbalisté odehrát svůj předposlední zápas v základní fázi Alpe Adria Cupu, jenže duel v chorvatském Šibeniku byl odložen, a tak trenéři Dino Repeša s Adamem Konvalinkou měli k dispozici celý týden, aby svůj tým připravili na poslední předvánoční ligovou bitvu. "Dá se říct, že začátek týdne byl ještě ve znamení předcházejících utkání s Kolínem a Olomouckem, řešili jsme různé chyby a říkali si, co a jak by mělo být z naší strany lepší," předeslal asistent trenéra Adam Konvalinka. "Od úterý už jsme se vrhli na přípravu k sobotnímu zápasu v Brně. Pro hráče to sice byl trošku delší týden, ale aspoň jsme měli prostor vše vyladit, abychom si mohli jet do Brna pro vítězství."

Předchozí dva zápasy Beksa zvládla, na domácí palubovce uspěla jak proti Kolínu, tak s Olomouckem. A byť zejména druhé utkání vyšlo pardubickému týmu nejen výsledkově, ale i herně, stále je na čem pracovat. "Během tohoto týdne jsme se nejvíce soustředili na neduhy, které nás trápí v celém průběhu ligy," uvedl pivot Kamil Švrdlík. "Pracovali jsme na předhocu z obrany do útoku, abychom hráli rychleji, ale i z útoku do obrany, abychom se dobře vraceli pod míč, pokud se třeba dopustíme ztráty, nebo neproměníme nějakou střelu. V postupném útoku občas potřebujeme víc trpělivosti, abychom si počkali na nejlepší šanci ke skórování. To jsou věci, na kterých jsme nejvíce pracovali," prozradil náplň uplynulých pěti tréninkových dní.

Brno odehrálo v NBL v první polovině prosince čtyři duely.

Nejprve ztratilo (z dvacetibodového vedení) domácí přetahovanou s Děčínem (95:96 v prodloužení), poté neuspělo v Opavě (86:64), naopak zvítězilo v Ostravě (72:85) a naposledy v tomto týdnu padlo v Nymburce (88:76, nejvíce bodů Brna: Puršl 16, Mickelson 15, Madden 15, Půlpán 15, Bálint 11...). "Brno není tým, který by byl založený na jedné dvou individualitách. Všichni známe Viktora Půlpána, mají vysoké pivoty Puršla a Mickelsona, kteří jsou produktivní, přidali zajímavé americké křídlo Maddena… To jsou pro ně hodně důležití hráči, ale nemůžeme spoléhat na to, že když tyto hráče zastavíme, další hráči se neprosadí. Naopak, je potřeba se soustředit na celý tým jako takový," míní Kamil Švrdlík.

Jak našeho nejbližšího soupeře vnímá Adam Konvalinka? "Nechci říkat, že Brno začalo sezonu úplně fantasticky, ale odstartovalo hodně dobře a v tabulce vyletělo nahoru. Poslední dobou i na základě náročného programu, který mají, trošku zpomalili, navíc se jim zranil Roman Marko, který jim chybí v nějakých částech zápasů, například v prohrané koncovce s Děčínem. Pořád je to ale družstvo, které má zejména doma co předvést," řekl pardubický asistent.

Brněnským top-skórerem v dosavadním průběhu Kooperativa NBL je Rashad Madden (průměry 15,4 bodu + 3,4 asistence, následován pivotem Hunterem Mickelsonem (13,2 bodu + 7,1 doskoku) a ex-pardubickým rozehrávačem Viktorem Půlpánem (11,3 bodu + 4.9 asistence). "Pozor si musíme dát i na mladé pušky Jakuba Nečase a Richarda Bálinta, kteří vhodně doplňují zkušenou kostru týmu," upozornil Adam Konvalinka na dvojici produktivních mladíků. Například Bálint je nejnebezpečnějším brněnským trojkařem, jeho úspěšnost zpoza tříbodového oblouku činí výtečných 43,5% - 36/83). "Velkým strašákem pro nás musí být i soupeřův doskok, v této činnosti jsou hodně nebezpeční, takže eliminovat tuhle přednost domácích pro nás bude jedna z výzev. Druhou bude zastravit jejich kombinační, chytrou hru. Určitě to nebude lehký zápas, ale já doufám, že předvedeme kvalitní výkon, navážeme na dvě nedávná vítězství a udržíme se na vítězné vlně i přes vánoční svátky," přeje si asistent kouče Dina Repeši.

V podobném duchu hovořil i pardubický kapitán.

"Z našeho pohledu bude důležité, abychom eliminovali soupeřův doskok: naposledy se Brno drželo v Nymburce právě díky útočnému doskoku, bude tedy důležité, abychom domácím nedávali druhé šance ke skórování. Sami potřebujeme naše úspěšné obrany zakončovat obranným doskokem a snažit se dát na druhé straně hřiště nějaké jednoduché koše. Myslím si, že když se nám tohle podaří, můžeme být úspěšní," věří Kamil Švrdlík.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti