Odstartovala komunikační kampaň na podporu šestého ročníku charitativní části basketbalového projektu Bez faulu, na kterém se podílí Česká basketbalová federace, Konto Bariéry a Česká televize.
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Odstartovala komunikační kampaň na podporu šestého ročníku charitativní části basketbalového projektu Bez faulu, na kterém se podílí Česká basketbalová federace, Konto Bariéry a Česká televize.
V loňském roce se vybrala částka přesahující 150 tisíc korun, letos bude pomoc směřovat Mikuláši Hapkovi, parabasketbalistovi Pražských jezdců na nákup sportovního vozíku na míru.
Letošní ročník charity Bez faulu odstartoval 14. února během finálového turnaje Česko-slovenského poháru Louda Auto FINAL 8 a bude probíhat do 23. března, kdy vyvrcholí předáním šeku s vybranou částkou při tradiční All Star game v Opavě. Podobně jako v minulých letech si během tohoto období každý klub NBL zvolil jedno domácí utkání jako charitativní. V jeho průběhu se budou oběma zúčastněným týmům počítat každá minutá střela jako 100 Kč, každá osobní chyba jako 200 Kč a každá technická chyba jako 1000 Kč. K součtům takto získaných částek za jednotlivá utkání se dále připočte výtěžek dárcovských zpráv (DMS) a příspěvků jednotlivých partnerů NBL.
„Projekt Bez faulu patří mezi stěžejní CSR projekty českého basketbalu a já osobně mám velkou radost, že se do něj letos znovu zapojily všechny kluby NBL. Kluby a hráči tím podpoří nejenom Konto Bariéry, ale konkrétního kolegu, hráče basketbalu na vozíku a jeho tým,“ uvádí za Českou basketbalovou federaci Michaela Veselá, manažerka CSR programů České basketbalové federace.
Bez faulu je společný projekt všech klubů Kooperativa NBL, Asociace ligových klubů, CZ BASKETBALL, České televize, Konta Bariéry a generálního partnera nejvyšší mužské soutěže pojišťovny Kooperativa. Beksa se v letošním roce zapojí v domácím utkání 11. kola nadstavbové části proti Kolínu (20. března).
Ve spolupráci s Kontem Bariéry se letos budou vybírat prostředky na pomoc Mikuláši Hapkovi. Třiatřicetiletý designér miloval cyklistiku a spolu s manželkou se jí věnovali na silnici i v terénu. „Pár zranění jsem si na kole udělal, ale upřímně jsem doufal, že nikdy nepřijde nic vážnějšího. A ono přišlo a bohužel hned to nejvážnější, rozdrtil jsem si při pádu z kola hrudní obratel a poškodil si míchu. Život mi zřejmě zachránila helma, ale skončil jsem na vozíku,“ vypráví svůj příběh Mikuláš. Po úraze začal jezdit na handbiku, ručně poháněném kole a hraje také vozíčkářský basketbal v týmu Pražští jezdci.
Přestože už se parabasketbalu věnuje několik let, stále využívá zapůjčený starší vozík, který nejenom že není v nejlepší technické kondici, ale Mikuláš se do něj při své výšce blížící se dvěma metrům pořádně nevejde. Pořízení nového basketbalového vozíku na míru vyjde na 90 tisíc korun. „I když normálně pracuji, mé finanční možnosti mi aktuálně nedovolují vynaložit tolik prostředků na sportovní pomůcku,“ doplňuje Mikuláš. V případě, že se vybere vyšší částka, využijí se finance na pořízení dalšího sportovního vybavení právě pro tým Pražských jezdců, za nějž hraje i několik českých reprezentantů v basketbalu na vozíku.
Jolana Voldánová, ředitelka Nadace Charty 77 / Konta Bariéry k tomu ještě dodává: „Sport hraje v životě lidí s handicapem důležitou roli a příběhů, jako je ten Mikulášův, je kolem nás hodně. Do našeho grantového programu Sport bez bariér nám ročně přicházejí desítky žádostí o speciální vozíky a další pomůcky, které jsou pro sportování našich klientů nezbytné. My si spolupráce s Českou basketbalovou federací velmi vážíme, protože v rámci projektu Bez faulu pomáhají lidem s handicapem i basketbaloví fanoušci.“
Podpořit Mikuláše a Pražské jezdce je možné zasláním dárcovské DMS ve tvaru:
DMS BEZFAULU 90 na telefonní číslo 87 777.
Hlavním cílem projektu je zlepšení sportovního prostředí, aby děti ze sportu neodcházely, ale naopak jich v něm přibývalo. Chce také upozornit na důležitost vzdělávání dospělých, a to jak rodičů, tak i trenérů směrem k zajištění příjemnějšího a vstřícnějšího basketbalového prostředí. Součástí projektu je také Desatero bez faulu, která má dnes již 90 signatářů z řad českých basketbalových klubů. Mezi ambasadory projektu Bez faulu patří například bývalí reprezentanti Jiří Zídek s Petrem Bendou, z ženských bývalých reprezentantek jde například o Ivanu Večeřovou a Ilonu Burgrovou, dále trenérku Natálii Hejkovou nebo nejzkušenějšího českého mezinárodního rozhodčího Roberta Vyklického.
Na konci loňského roku došlo k restartu projektu a při této příležitosti vznikla i kampaň Experiment včetně video spotu s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Ten je znám jako basketbalový fanoušek Opavy, v jejímž dresu se stal loni před Vánocemi historicky nejstarším hráčem a střelcem v Kooperativa NBL.
Konto Bariéry, nejstarší kontinuální veřejná sbírka, která již více než 30 let propojuje zdravé lidi a lidi s handicapem a boří bariéry mezi nimi je oficiálním charitativním partnerem ČBF a projektu Bez faulu již od roku 2019.