Upravit stránku
14. 01. 2020

Beksa vs. Opava


Jeden z nejatraktivnějších zápasů v rámci NBL je na programu ve středu od 18 hodin, kdy pardubičtí basketbalisté vyzvou ve svém domácím stánku druhou Opavu.

19. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (12/6) vs. BK Opava (14/4)
středa 15. 1. v 18 hodin, SH Dašická

Pouze čtyři týmy nás dokázaly v dosavadním průběhu základní části Kooperativa NBL porazit: Nymburk (dvakrát), Olomoucko (dvakrát), Brno a… Opava. A právě tradiční klub ze Slezska vyzveme v souboji, který nás buď přiblíží na dostřel druhému místu, nebo naopak zvětší propast mezi oběma kluby ze současných dvou na tři výhry. "Jedná se o tahák kola, vždyť přijede aktuálně druhý nejlepší tým ligy," zve fanoušky do hlediště asistent Adam Konvalinka. Aktuální forma by měla hovořit v náš prospěch, neboť po vánočních svátcích jsme natáhli naši vítěznou šňůru na tři utkání, naopak Opava třikrát v řadě prohrála a uspěla až v minulém kole s Ostravou. Tento fakt však v žádném případě nesnižuje kvality slezského týmu, který ovládl první vzájemný duel o 20 bodů.

Matchupem zápasu jistě bude atraktivní souboj rozehrávačských hvězd obou týmů. Tomáš Vyoral se po Novém roce vrátil na palubovku po třízápasové absenci ve velkém stylu: v Ústí n. L. nasázel 26 bodů, USK Praha ještě o jeden více! Od zmíněného utkání v Opavě odehrál osm ligových utkání s fantastickým průměrem 23,5 bodu! Na druhé straně Jakub Šiřina je momentálně druhým nejlepším střelcem ligy (19,2 bodu) a stejná pozice mu patří i v žebříčcích asistencí a užitečnosti celé NBL!

Dalšími dlouholetými pilíři opavské družiny jsou rozehrávač Radim Klečka (7,7 bodu), křídelníci Luděk Jurečka (9,3 bodu, úspěšnost tříbodové střelby 52,2% - 36/69) s Filipem Zbránem (8,6 bodu) a podkošoví hráči Václav Bujnoch (13,5 bodu, trojky 45,8% - 33/72) s Martinem Gniadkem (11,6 bodu, trojky 43,1% - 22/51)). V minulém kole oba soupeři uspěli. Beksa si poradila s USK Praha, Opava podle očekávání zdolala v derby Ostravu. Po vyrovnaném prvním poločase (41:41) přišla rozhodná pasáž ve třetí čtvrtině, kterou Slezané získali o 11 bodů a v závěru uhájili vítězství v poměru 84:76 (nejvíce bodů: Zbránek 18, Gniadek 15, Jurečka 11, Bujnoch 11, Klečka 10…).

Doprovodný program

O přestávce mezi prvním a druhým poločasem vystoupí členové Pohybového studia Hroch, které působí na taneční scéně již přes 30 let a slaví úspěchy jak na mistrovstvích ČR, tak na mistrovstvích Evropy. Na svém kontě má dokonce i titul vicemistrů a druhých vicemistrů světa. Tentokrát se představí jedna ze streetových skupin, které v loňském roce získaly titul druhých vicemistrů České republiky. Time-outy vyplní vystoupení JTEKT cheerleaders, v divácké soutěži bude hlavní cenou tričko z nové kolekce Žij (s) Beksou a kalendáře Beksy pro rok 2020.

Co rozhodne? "Doskok a přechodová fáze," míní asistent Adam Konvalinka

Tři porážky v řadě a dost. Opava sice na přelomu roku postupně podlehla Ústí, Nymburku a USK Praha, leč v minulém kole zvládla domácí derby s Ostravou a získala čtrnácté ligové vítězství, díky němuž se udržela na průběžném druhém místě. “Čeká nás tahák kola. Věřím, že fanoušci uvidí velmi kvalitní basketbal,” předesílá pardubický asistent Adam Konvalinka.

Opava sice na přelomu roku třikrát za sebou zaváhala, nicméně i tak stále drží druhé místo. Jaký je váš pohled na našeho nejbližšího soupeře?
“Opavský tým se změnil jen odchodem Radovana Kouřila, jinak zůstal pohromadě. Řekl bych, že do vánočních svátků hodně těžili ze skvělé formy reprezentačního rozehrávače Jakuba Šiřiny, několik vyrovnaných zápasů se jim podařilo překlopit na svoji stranu. Pro nás bude důležité, abychom se poučili z nedávných zápasů, které odehráli v Ústí a v Praze (Opava obě utkání prohrála - pozn. aut.) a abychom se pokusili dostat Opavu do podobné situace.”

Slezané vévodí dvěma důležitým žebříčkům v celé NBL: střílí nejvíce trojek (téměř 12 na zápas!) a mají nejvíce získaných míčů (10,5 na zápas). Co pro nás tyto skutečnosti znamenají?
“Co se týče úspěšnosti trojek, většinou je to tak, že všech pět opavských hráčů, kteří jsou na palubovce, je nebezpečných střelbou z dálky. V obraně je to hodně o komunikaci a o pozornosti, nebudeme chtít nechávat soupeře natolik volné, aby stříleli otevřené střely. Velký počet získaných míčů bych přičetl jak zónové obraně, kterou Opava často využívá, tak herní inteligenci některých opavských hráčů, kteří jsou ve čtení hry vysoko nad průměrem celé soutěže.”

Jaké další faktory spolurozhodnou o průběhu a výsledku utkání?
“Pro nás je zásadním faktorem doskok. V minulém utkání jsme v této činnosti byli dlouho dole, potřebujeme se vrátit k tomu, abychom na doskoku dominovali. Nemůžeme si opět dovolit nechat soupeři 12 útočných doskoků za poločas… Dále bych zmínil kvalitní přechodovou fázi a jednoduché body z rychlých protiútoků: nepamatuji si zápas, který bychom zvládli bez dobrého doskoku a snadných bodů z protiútoků, takže v tomto duchu budeme na hráče apelovat.”

Čeká nás souboj s druhým týmem tabulky, navíc první vzájemný zápas ve Slezsku nám vůbec nevyšel a prohráli jsme o 20 bodů. Zvyšuje to naši motivaci uspět?
“Určitě ano. Je to tahák kola, vždyť přijede aktuálně druhý nejlepší tým ligy. Navíc víme, že v případě postupu ze čtvrtfinále Alpe Adria Cupu se s Opavou můžeme utkat v semifinále této soutěže, takže i proto budeme chtít uspět a ukázat, že na naší palubovce se nevyhrává.”

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti