Upravit stránku
08. 03. 2021

A1: Beksa vs. USK Praha


Dva týmy s přesně opačnou bilancí výher a porážek na sebe narazí ve 4. kole nadstavbové části NBL. Beksa, usilující o udržení naděje na vylepšení své současné pozice, vyzve USK Praha.

4. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice (11/14) vs. USK Praha (14/11)
středa 10. 3. v 17:30, Sportovní hala Dašická

Dva zápasy, dva triumfy Beksy. V základní části se nám proti USK dařilo, uspěli jsme jak na startu sezony v jeho hale (zcela suverénně o 30 bodů), tak v prosinci v Pardubicích (po velkém obratu těsně o jediný bod).

Pražané si však udržují po celou sezonu stabilní výkonnost, o čemž svědčí i tři výhry z posledních pěti utkání. V minulém kole získali cenný skalp ambiciózního Brna, a to dokonce na jeho palubovce, odkud si odvezli dvoubodové vítězství 70:68 (nejvíce bodů USK: Sehnal 19, Proleta 12, Vyroubal 7, Štěrba 7, Švec 7...). Díky tomu dorovnali právě svého soupeře na bilanci 14 výher / 11 porážek, což při naší souběžné porážce v Kolíně zároveň znamenalo navýšení odstupu mezi USK a Beksou na 3 výhry.

Sedm kol před koncem dlouhodobé části ligy je tedy nasnadě, že chceme-li ještě reálně pomýšlet na posun do vyšších pater tabulky a vytvořit si před play-off lepší výchozí pozici, bezpodmínečně potřebujeme zvítězit. "Pro nás se cíl nemění. Stále chceme zlepšovat náš herní projev a prát se o lepší umístění ve skupině A1," souhlasně přikývl pivot Petr Heřman.

Lídry pražského týmu jsou reprezentační rozehrávač Ondřej Sehnal a chorvatský pivot Domagoj Proleta. Sehnal patří mezi nejužitečnější hráče Kooperativa NBL, když v průměru střádá 17,2 bodu + 9,2 asistence na zápas. Proleta, jenž rozehrál letošní sezonu v dresu svitavských Turů, od svého lednového příchodu do hlavního města odehrál za USK Praha devět ligových utkání, v nichž zaznamenal průměrně 16,3 bodu + 4,6 doskoku. Dalšími osovými muži našeho nejbližšího soupeře jsou rozehrávač Marek Vyroubal (6,9 bodu) a křídelníci Michal Mareš (12,2 bodu) s Janem Štěrbou (11,3 bodu + 7 doskoků).

"USK je mladý, dravý tým, který se prezentuje velice agresivní obranou a na útočné polovině se opírá o trio Sehnal-Mareš-Štěrba, které si budeme muset pohlídat. Od našeho posledního vzájemného utkání tým navíc doplnil bývalý svitavský pivot Proleta, který od svého příchodu podává kvalitní výkony," řekl Heřmi k soupeři. Jaké faktory považuje za klíčové? "Abychom dovedli utkání do vítězného konce, budeme muset dominovat na doskoku tak, jako v předešlých dvou vzájemných duelech," poukázal na skutečnost, že v obou předchozích duelech jsme získali shodně o 13 odražených míčů více (40 ku 27 a 45 ku 32). "V útoku pak chceme hrát rychle na koš, dávat snadné body z rychlých protiútoků a být agresivní na útočném doskoku. Věřím že jsme se poučili z předchozí porážky a jsme připraveni znovu najet na vítěznou vlnu," doplnil Petr Heřman.

Do sestavy Beksy už by se už měl vrátit ústřední rozehrávač Tomáš Vyoral, který vynechal předcházející duel v Kolíně vinou zranění, otazník však visí nad startem pivota Prokopa Slanina a křídelníka T. J. Dunanse.

3 otázky pro trenéra Adama Konvalinku

Zatímco naše poslední zápasy končily finálním skóre vždy okolo 85-90 bodů, nebo i výše, USK Praha leckdy hraje svá utkání jen na hranici 60-70 bodů. Jaký zápas nás čeká z tohoto pohledu?

“Těžko odhadovat. U nás je to tak, že dokážeme hrát zápasy, kdy dáváme hodně bodů, i zápasy, kdy jich málo inkasujeme. Každopádně tým USK je hodně nepříjemný tím, že často mění obranné systémy: využívá různé typy osobních i zónových obran, čímž své soupeře mnohdy vyvádí z tempa, možná i proto hrají dost zápasů na nízké skóre.”

Pokud jde o naše postavení v tabulce skupiny A1, na šestém místě máme nejblíže před sebou právě USK. Vnímáme tento zápas jako poslední příležitost, jak si pro zbývající část nadstavby udržet reálnou naději na tabulkový posun vzhůru?

“Tabulkový posun by byl hezký, ale řekl bych, že víc než na případný posun výš se koukáme na to, jak hrajeme, na vlastní herní projev. Náš výkon by měl pomalu gradovat, abychom byli ready na play-off a mohli útočit z jakékoliv pozice v tabulce.”

Jaké aspekty budou mít podle vás zásadní vliv na výsledek?

“V první řadě naše sestava, v jaké nastoupíme, protože několik hráčů v poslední době chybělo a až před zápasem uvidíme, kdo bude a nebude k dispozici. Dále určitě obranný doskok a rychlý protiútok - čím víc snadných bodů se nám podaří dát, tím jednodušeji se nám bude dýchat. Také, jak už jsem zmínil výše, se musíme připravit na časté změny obran. Ze soupeřových individualit bych zmínil dvojici Sehnal-Proleta, hlavně první jmenovaný je klíčovým hráčem USK, hrají hodně přes něho.”

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti