18. 01. 2020

Všechno špatně

Derby ve Svitavách nám bohužel vůbec nevyšlo. Celý zápas jsme byli pozadu, a byť jsme v závěru mocně finišovali, prohráli jsme šestibodovým rozdílem.

20. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

DEKSTONE Tuři Svitavy vs. BK JIP Pardubice 80:74
(19:11, 25:16, 19:21, 17:26)

Tuři na nás vyrukovali s velice agresivní obranou, která slavila úspěch. V každé čtvrtině jsme sice nastříleli přesně o 5 bodů více než v té předchozí (11, 16, 21, 26), leč nestačilo to. Rozhodná pasáž se odehrála v první půli: již v úvodní čtvrtině nám domácí ukázali záda šňůrou 16:0 (!) a postupně navýšili svůj náskok až na maximálních 21 bodů. "První půle byla z naší strany hodně špatná. Nedařilo se nám v útoku, v první čtvrtině jsme nedali šest nebo sedmi minut koš, to by se nám nemělo stávat. Pak jsme se sice zlepšili, ale nestačilo to," smutnil po osmé porážce v letošním ročníku NBL křídelník Josef Potoček.

Zastavit přechodovou fázi Turů, jak zněl náš zápasový plán, se nám zpočátku příliš nedařilo: do úvodní pětiminutovky jsme nakupili 5 míčových ztrát a domácí i díky tomu vedli po osmi minutách dvouciferně 19:7. Proti soupeřově agresivní obraně jsme si jen velmi složitě vytvářeli dobré pozice pro zakončení: pasáž od 3. do 9. minuty skončila 16:0 a hned na startu druhé čtvrtiny Tuři nastříleli dalších 7 bodů v řadě, díky čemuž nám unikli až do patnáctibodového trháku (26:11). Naše úspěšnost střelby z pole v té chvíli činila tristních 21% (5/23)!! Dvě trojky po sobě z rukou Josefa Potočka a Ondřeje Kohouta nás přitáhly na šestibodový rozdíl (26:20), jenže jsme se až příliš upnuli na střelbu z dálky. A protože další trojky už nám nepadly, na rozdíl od domácích, kteří v závěru poločasu trefili tři (Marko 2 a Jelínek), narostla naše ztráta až na 17 bodů.

Ani po přestávce bohužel nepřišlo zlepšení. Stejně jako ve druhé čtvrtině, i v třetí části platilo, že Tuři se buď prosazovali hrou do vnitřního prostoru, nebo si v důležitých okamžicích pomáhali úspěšnou střelbou z dálky. Když scházelo do konce utkání 12 minut, Sean Obrien zaokrouhlil rozdíl ve skóre na 20 bodů (63:43), po další šňůře - tentokrát 10:0 v úseku od 31. do 34. minuty - se zdálo být definitivně rozhodnuto (75:54). Tomáš Vyoral sice 13 body velel mohutné stíhací jízdě Beksy, díky níž jsme se v koncovce přitáhli na pouhé 4 body, jenže do konce už zbývalo pouhých 10 sekund...

"Ve druhém poločase jsme chtěli co nejvíc zabrat. Náš výkon se zlepšil, bojovali jsme, co to šlo, ale bohužel jsme stejně prohráli. Ve středu nás čeká další zápas ve Svitavách (v rámci čtvrtfinále Českého poháru - pozn. aut.) a v něm budeme muset hrát mnohem líp než dneska, abychom vyhráli," zmínil Josef Potoček nadcházející pohárové derby, které je na programu ve středu 22. 1. opět ve svitavské hale.

Vítěze vedl rozehrávač Roman Marko, jenž si 21 body vylepšil své letošní střelecké maximum (dvojky 4/5, trojky 3/6, trestné hody 4/6). Důležité střely proměňoval pivot Jiří Jelínek, autor čtyř trojek a celkem 16 bodů, podobně jako křídelník Pavel Slezák (12 bodů, trojky 3/4). Na naší straně byli dva výrazní střelci: Tomáš Vyoral nasázel 22 ze svých 27 bodů ve druhém poločase (dvojky 8/10, trojky 2/5, trestné hody 5/5), Ondřej Kohout vtěsnal 11 ze svých 17 bodů do poslední třináctiminutovky (trojky 4/9, trestné hody 5/6).