16. 09. 2020

Tři čtvrtiny nestačily

Úvodní tři čtvrtiny vyhráli, ještě necelých 12 minut před koncem vedli o 14 bodů. Ani to pardubickým basketbalistům nestačilo, ústecké Slunetě podlehli po napínavé koncovce o 3 body.

2. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. Sluneta Ústí n. L. 76:79
(25:20, 24:21, 16:14, 11:24)

Tři čtvrtiny Beksa kontrolovala vývoj zápasu: dlouhou dobu jsme vedli, ještě v 29. minutě jsme byli vpředu o slibných 14 bodů. "Myslím si, že v prvních třech čtvrtinách jsme předváděli velmi dobrý výkon," podotkl pardubický trenér Ken Scalabroni. Veškeré úsilí bohužel zcela znegovala závěrečná pasáž, v níž jsme nastřádali pouhých 11 bodů a inkasovali více než dvakrát tolik. "Ve čtvrté čtvrtině jsme bohužel nezvládli tlak, pod který jsme se dostali, a neodehráli jsme ji tak, jako ty tři úvodní," pokračoval zklamaný kouč Beksy. Klíčová byla krajně nevydařená pasáž mezi 29. a 38. minutou, jíž jsme ztratili o osmnáct bodů - poměrem 6:24!!!

Začali jsme skvěle, ve 4. minutě jsme vedli 8:0. V polovině první čtvrtiny Josef Potoček trojkoval na 15:5, a byť hosté na přelomu úvodních dvou čtvrtin otočili na 28:30 (šňůra 13:25), do druhé půle jsme si nesli osmibodový náskok. Slunetu držel na dostřel rozparáděný křídelník Spencer Svejcar, jenž se i díky čtyřem trojkám dostal na 17 bodů.

"Po prvním poločase bych na nás asi moc nevsadil," glosoval ústecký trenér Antonín Pištěcký 49 inkasovaných bodů. "V útoku jsme hráli velmi dobře. Měli jsme dobrý pohyb míče a z vytvořených pozic jsme dokázali skórovat," byl naopak spokojen T. J. Dunans.

V polovině třetí čtvrtiny se zdálo, že jsme Slunetě definitivně ukázali záda.

Tomáš Vyoral trefil trojku a o chvíli později Kamil Švrdlík efektně zakončil akci alley-oop: vedli jsme 61:47.

Stejný rozdíl ve skóre platil i zkraje 29. minuty, kdy Prokop Slanina posunul průběžný stav na 64:50. Jenže místo zavření zápasu přišly nečekané komplikace, a nakonec i ztráta slibného vedení. Posledních pět bodů třetí čtvrtiny zaznamenal Martin David, jenž zaznamenal 5 bodů i v závěrečné části hry, velmi důležité koše přidal Dalibor Fait (9 bodů v poslední čtvrtině). Zatímco my jsme v poslední čtvrtině proměnili pouhé 2 z jedenácti střel z pole a ve stejné pasáži jsme nakupili 6 míčových ztrát, ústečtí hráči 24 body otočili průběžný stav. Mezi 38. a 39. minutou sice ještě Jakub Merešš dvěma proměněnými trestnými hody a dunkem srovnal na 76:76, jenže další šanci ke skórování jsme už nevyužili a o triumfu hostů rozhodl 15 minut před koncem Lamb Autrey.

"Dnes jsme určitě měli vyhrát, bohužel jsme měli problém na útočné i obranné polovině, hlavně s doskokem. V rozhodující čtvrté čtvrtině jsme nechali ústecké hráče tvořit v útoku tak, jak potřebovali a to rozhodlo," mínil T. J. Dunans. "Utkání bylo velmi těžké, ale bylo čistě o naší bojovnosti," hodnotil duel ústecký křídelník Spencer Svejcar"Důležité bylo, že jsme se nevzdali a bojovali jsme až do konce. Rozdíl mezi prvními třemi čtvrtinami a tou poslední byl právě v boji. V těch prvních třech jsme nebojovali tak, jak jsme měli, ale do čtvrté čtvrtiny jsme šli s dobrou mentalitou. Také jsme začali proměňovat dobré střelecké pozice."

Měli jsme dva dvacetibodové střelce, ale jak Tomáš Vyoral, tak Kamil Švrdlík zapsali většinu svých bodů již v první půli (Vyo 15 z dvaceti, Kamil 13 z dvaadvaceti), po přestávce už se na ně ústecká obrana mnohem více soustředila. Třetím dvouciferným střelcem Beksy byl Josef Potoček s 11 body. Slunetu udržel v prvním poločase na dostřel Spencer Svejcar, jenž zaznamenal všech svých 17 bodů již v úvodní dvanáctiminutovce (!), naopak ve druhé půli trefovali důležité koše Dalibor Fait (15 bodů) s Martinem Davidem (12 bodů).