Pardubičtí basketbalisté si zahrají semifinále play-off Kooperativa NBL. V dnešním večerním dramatu přetlačili Opavu a získali potřebný třetí, postupový bod.

Body: Autrey 28 (+11 d.), Škranc 9, Pandula 8 (+9 d.), Švrdlík 8, Kotas 5, Nečas 5 (+9 d.), Wall 2 - Cvek 13, Blažek 10, Šiřina 10 (+5 as.), Kramný 7, Vlček 6, Gniadek 5, Lyčka 5, Dragoun 4, Zbránek 2

Hráč utkání: Lamb Autrey
Diváků: 1390

O všem rozhodla dramatická koncovka.

Beksa sice vstupovala do poslední čtvrtiny s osmibodovou ztrátou, a s pouhými 44 body na kontě (při úspěšnosti střelby z pole jen 28,1%!!!), leč obrovským vzepětím se dokázala vyhrabat z hluboké propasti až do postupových sfér... V rozhodné závěrečné desetiminutovce trefila 9 z 19 střel (úspěšnost 47,5%), naopak Opava jen 3 z 15 (20%).

Průběh zápasu

Začátek utkání byl oboustranně ve znamení velkého počtu faulů (po čtyřech minutách 4 - 4, Jobi Wall 2) a míčových ztrát (v 5. minutě 4 - 6). Lamb Autrey rychlými 9 body potáhl Beksu k průběžnému vedení 15:8, ovšem Slezané kontrovali 9bodovou šňůrou a byli poprvé vpředu.

Po první čtvrtině byl poměr útočných doskoků 8 - 0 (!!!), ztrát 6 - 9, pardubický tým měl díky tomu k dispozici o 12 střeleckých pokusů více (!!), přesto byl stav vyrovnaný 17:17 (úspěšnost střelby z pole 28,6% - 50%).

Po dvou Šiřinových trojkách zkraje druhé části hry hosté odskočili na 23:28, JIP držel v této pasáži David Škranc, jenž 7 body pomohl k obratu na 30:28. Do druhé půle si však nesla dvoubodový náskok Opava - navzdory neuvěřitelnému poměru útočných doskoků (14 - 0!!!, body z druhých šancí 7 - 0) a míčových ztrát (9 - 15, body po ztrátách 12 - 7).

Do třetí čtvrtiny Slezané vstoupili pěti body za necelou minutu (30:37). Po 14 minutách Beksa ztrácela 38:40, přičemž rovnou polovinou bodů (19) nesl svůj tým na bedrech Lamb Autrey!

V závěru této části hry pardubičtí hráči neproměnili několik dobrých pozic zpod koše a rozdíl ve skóre narostl na maximálních 8 bodů - Jakub Blažek tříbodovou akcí posouval stav na 44:52.

Enormním obranným úsilím a produktivnější pasáží v útoku Beksa ovládla pasáž od 31. do 37. minuty 17:5 a po koších Kamila Švrdlíka, Dušana Panduly a Lamba Autreyho byla necelé čtyři minuty před koncem vpředu o čtyři body - 61:57.

Stejný stav platil i necelé 2 minuty před koncem. V polovině 39. minuty najíždějící Jakub Šiřina snížil (61:59), v poslední minutě navýšil rozdíl Dušan Pandula, aby faulovaný Jakub Blažek 23 sekund před koncem šestkoval na 63:61.

Time-out kouče Levella Sanderse. Opava faulovala až 14 sekund před koncem, Lukáš Kotas stál na čáře trestného hodu - v klíčovém momentu domácí kapitán nezaváhal a dvěma proměněnými šestkami posunul rozdíl ve skóre mimo dosah jediného koše. 5 sekund před koncem faulovaný Radim Kramný trefil jen jednu šestku, Jakub Šiřina ještě po útočném doskoku zkoušel těžkou (potenciálně) vyrovnávací trojku, ale neuspěl a o postupujícím bylo rozhodnuto. „Jsme rádi, že se nám podařilo ten poslední krok udělat dnes a nenechali jsme to na neděli do Opavy," říkal klíčový obranný pilíř Radek Nečas.

Více ohlasů (video i text) najdete zde.

Statistiky

Vítězové odehráli duel v 8členné rotaci. Nejvytíženějším hráčem byl Lamb Autrey, jenž nastřádal během 36,5 minuty skvělý double-double za 28 bodů a 11 doskoků - byl jediným dvouciferným střelcem Beksy. V první půli hodně pomohl David Škranc (v této fázi utkání zapsal 7 ze svých devíti bodů), v poslední čtvrtině výrazně přispěli k obratu Dušan Pandula s Kamilem Švrdlíkem, oba shodně šesti body z celkových osmi.

Opavský motor Jakub Šiřina proměnil pouze 3 z 12 střel z pole a skončil s bilancí 10 bodů + 5 asistencí - nijak to však nesnižuje jeho výtečné výkony v celé sezoně i ve čtvrtfinálové sérii. V utkání číslo 4 byl top-skórerem poražených Viktor Cvek, jenž ovšem 10 ze svých třinácti bodů zaznamenal už do poločasu.