Upravit stránku
14. 11. 2021

Semkli jsme se v obraně


Výborně! Beksa utnula více než tři a půl roku dlouhé čekaní na výhru v Děčíně a z horké palubovky Válečníků si v sobotu večer odvezla perně vybojovaný, leč o to cennější triumf.

Úvodní pasáž patřila Děčínu.

Domácí vedli v polovině první čtvrtiny již 14:6, k čemuž si pomohli několika snadnými koši.

"Hodně nás obcházeli v situacích jeden na jednoho. Buď z toho dal koš rozehrávač, nebo podal míč pivotovi, nebo ho vyhodil volnému hráči na trojku. Takhle nás nějakou chvíli točili," okomentoval pivot Kamil Švrdlík nepovedený vstup do utkání. "Kvůli tomu jsme nachytali i rychlé fauly," poukázal na skutečnost, že jak on, tak další podkošový hráč Dantez Walton měli velmi záhy tři osobní chyby. "Postupem času se nám to ale podařilo odbourat, soupeřův útok jsme narušili i zónovou obranou a ve chvíli, kdy jsme byli schopni si pohlídat doskok, jsme vyrovnali hru. Tohle nám pomohlo tady vyhrát."

Ke kýžené výhře ale ještě vedla dlouhá a trnitá cesta...

Třeba kvůli výše zmíněným faulovým problémům. Jak se pardubickým pivotům hrálo v situaci, kdy již v druhé čtvrtině měli u svého jména tři tečky, značící tři osobní chyby, při vědomí, že třetí základní podkošový pilíř Phil Henry zůstal kvůli nemoci doma, a zároveň s nutností udržet fyzično na potřebné úrovni? "No, měl jsem samozřejmě obavy, když jsme na začátku chytali fauly," pokýval hlavou Kamil Švrdlík. "Tady většinou bývají zápasy tvrdší, tentokrát se pískalo trochu úzkostlivěji."

Zásadní tedy bylo udržet správný balanc fyzické hry, ale nesbírat přitom další fauly. "Byl to problém, ale naštěstí se mně i Tezovi podařilo vydržet dlouho bez čtvrtého faulu. A ve chvíli, kdy už je konec třetí a začátek čtvrté čtvrtiny a vy stále hrajete s třemi fauly, už je to v podstatě standardní situace a dá se hrát normálněji," pousmál se kapitán Beksy. "Pomohlo nám to, o čem už jsem mluvil, že jsme postupem času lépe eliminovali domácí hráče v situacích jeden na jednoho: pořád jsme je měli před sebou, tím stříleli těžké střely a my jsme nebyli nuceni k dalším faulům."

Po třech ligových porážkách v řadě (doma USK Praha, venku Jindřichův Hradec a Opava) tedy Beksa zapsala své šesté vítězství. "Věděli jsme, že to asi nebude nějaká krasojízda, ale v naší situaci jsme potřebovali tyhle zápasy urvat právě takhle, klidně o pár bodů. S Levicemi to bylo fyzické a do koncovky, v Děčíně to samé. A oba zápasy jsme zvládli. Do tří domácích zápasů v příštím týdnu můžeme jít s větším sebevědomím, rádi bychom v nich potvrdili dvě cenné výhry z tohoto týdne," burcuje Kamil Švrdlík před nadcházejícím domácím trojzápasem.

Ve středu 17. listopadu vyzveme Ústí n. L., v pátek 19. listopadu Ostravu a v neděli 21. listopadu Šibenku!

Pardubický klub připravil pro své fanoušky výhodný balíček vstupenek, více informací najdete zde: Třikrát na Beksu

Výhra zvenku se počítá dvojnásob, říká Vyo

Zavelel k obratu!

V době, kdy se manko jeho týmu blížilo k psychologické desetibodové hranici, to vzal na sebe.

Tomáš Vyoral v závěru prvního poločasu nasypal do děčínského koše za minutu a půl 8 bodů (dvě trojky a dvojku) a nedlouho před přestávkou nás přitáhl na rozdíl jediného bodu. Od té chvíle už jsme se udrželi s Válečníky v těsném kontaktu a ve třetí čtvrtině jsme šli přes ně.

Ale popořádku...

Po několik úvodních minut nefungoval náš útok tak, jak bychom si přáli

 To se ale postupem času změnilo: ve druhé čtvrtině jsme nastříleli 25 bodů, v třetí a čtvrté dohromady 46. Co se v naší ofenzívě zlepšilo? "V první čtvrtině jsme nebyli tak důrazní. Nějaké pozice jsme sice měli, ale někdy jsme zakončovali dost uspěchaně. Myslím si, že postupem času jsme se zlepšovali, začali jsme si líp rozhazovali balóny," odpověděl Vyo. "Vždycky jsme něco měli, když někdo najel a vytvořil pro druhého spoluhráče nějakou dobrou pozici."

Neméně důležitý byl i druhopoločasový konstantní výkon na obranné polovině hřiště. Válečníkům jsme nepovolili žádné bodové šňůry, byli jsme dostatečně fyzičtí, vládli jsme na doskoku. "Myslím si, že i v tomhle jsme se postupně zvedali. V obraně jsme se víc semkli, začali jsme si víc pomáhat a ačkoliv jsme byli o hodně menší, měli jsme i spoustu doskoků," poukázal ústřední rozehrávač Beksy na důležitou statistiku - poměr doskočených míčů vyzněl jednoznačně v náš prospěch 36 - 26

Z dosavadních deseti ligových utkání jich Beksa odehrála hned šest na soupeřových palubovkách, přičemž brala čtyři výhry. "Vítězství v Děčíně je pro nás určitě cenné, je to zvenku a každá venkovní výhra se počítá dvojnásob," váží si Tomáš Vyoral dalšího bodového importu. "Děčín přivedl v průběhu sezony několik dobrých posil, určitě je lepším týmem, než byl na začátku sezony. Co se týče nás, myslím si, že jsme konečně pochopili, že zápasy nevyhrajeme útokem, ale musíme je oddřít hlavně v obraně," doplnil autor 15 bodů a 5 asistencí.

Nepanikařili jsme, zdůraznil Peca

6. minuta - 14:6 (9. minuta - 16:13).

12. minuta - 24:18 (13. minuta - 25:25).

16. minuta - 35:26 (19. minuta - 41:40).

V prvním poločase jsme se Děčínu neustále dívali na záda, z větší či menší vzdálenosti.

"Pochvala pro tým, že jsme v těchto momentech nezpanikařili. Vždycky, když to vypadalo, že Děčín dělá nějakou bodovou šňůru, jsme dokázali zareagovat," cenil si rozehrávač Petr Šafarčík skutečnosti, že jsme Válečníky ani jednou nepustili do dvouciferného vedení, ale vždycky jsme našli na jejich nápor adekvátní odpověď. "V průběhu zápasu se to dokonce otočilo," vypozoroval Peca. "Děčín asi nečekal, že s ním budeme takto držet krok celý zápas. Jakmile jsme se dostali přes ně, šlo vidět, že z toho byli nervózní a my jsme toho dokázali využít."

Jedním z klíčových faktorů byla nepochybně naše fyzičnost.

V ní jsme se domácím hráčům nejen vyrovnali, dokonce jsme je předčili.

"Určitě s tím souhlasím," přitakával Peca. "My jsme takhle museli začít hrát, dnešní basketbal se tak hraje. Už ve středu proti Levicím jsme takhle začali a po zápase jsem říkal, že jestli přesně takhle budeme hrát i v Děčíně, tak nepochybuji o tom, že vyhrajeme. A přesně to jsme udělali a také jsme vyhráli," radoval se muž, jenž ukončil zápas s naprosto stejnou bilancí jako Tomáš Vyoral: nasbíral 15 bodů a 5 asistencí. "Za mě pochvala pro celý náš tým, za tuhle výhru jsem opravdu strašně rád," dodal Petr Šafarčík.

Review s hodnocením trenéra Dina Repeši čtěte zde: Válečníci pokořeni

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti