13. 11. 2021

Válečníci pokořeni

Skvěle zvládnutým druhým poločasem si Beksa došla pro nesmírně cenné vítězství v Děčíně, jímž vylepšila svoji ligovou bilanci na 6 výher a 4 porážky.

13. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK ARMEX Děčín vs. BK JIP Pardubice 79:87
(20:15, 25:26, 17:24, 17:22)

Rozjížděli jsme se velice pozvolna a v první půli jsme ani jednou nevedli - domácí byli vpředu až o 9 bodů. Hned na startu druhého poločasu jsme však začali přitahovat šrouby a produktivním útokem i dostatečně agresivní obranou jsme se dostali před Válečníky. Ustáli jsme i kritický moment v 36. minutě, kdy nejprve Tomáš Pomikálek a nedlouho po něm po naší zbytečné ztrátě pohodlně smečující Ondřej Šiška ještě jednou (a naposledy) dali svému týmu těsné vedení (74:73). V následující pasáži jsme však šňůrou 1:10 definitivně uklidili zápas do bezpečí. "Věřili jsme ve vítězství celou dobu. Nemohu říct, že jsme to měli úplně pod kontrolou, ale v závěru jsme měli výhodu a využili jsme ji," radoval se z vítězství trenér Dino Repeša.

V úvodních šesti minutách jsme proměnili pouze 3 z devíti střel z pole, a tak nebylo divu, že domácí rychle vedli 14:6. Na útočné polovině hřiště jsme však postupně nacházeli správný rytmus a v 13. minutě trojkující Dantez Walton srovnával na 25:25. Děčín sice záhy nastřílel 8 bodů v řadě a v 16. minutě, po koši Matěje Svobody, vedl nejvyšším, 9bodovým rozdílem (35:26). Další navýšení rozdílu ve skóre jsme však už nedopustili, naopak, Tomáš Vyoral nás rychlými 8 body (dvě trojky a dvojka) přitáhl do těsnějšího bodového kontaktu.

Možné komplikace do druhého poločasu znamenaly tři osobní chyby obou podkošových hráčů Kamila Švrdlíka a Danteze Waltona, zejména při absenci dalšího pivota, nemocného Phila Henryho.

Poprvé jsme se dostali do vedení až po třech minutách druhé půle, kdy úspěšně trojkoval David Pekárek (47:49).

Atraktivní bitva nabírala na obrátkách.

Pomohly nám přesné trojky Josefa Potočka a Matěje Burdy (oba trefili dvě), i díky nim jsme se dlouho drželi mírně vpředu. V polovině poslední čtvrtiny Válečníci ještě dvakrát překlopili průběžný stav na svou stranu (70:69 a 74:73), leč rozhodnou pasáž jsme lépe zvládli my. Prokázali jsme fyzickou odolnost a nezměrnou vůli dotáhnout zápas do vítězného konce, což se projevilo i v soubojích o odražené míče: Děčín jsme opakovaně tlačili do těžkých střeleckých pozic a nedávali jsme mu druhé šance k zakončení. Lepší výchozí pozici do koncovky nám připravil svojí druhou trojkou Dantez Walton (74:77), na nějž navázal na konci 39. minuty najíždějící David Pekárek (75:79) a v polovině poslední minuty zpod koše skórující Kamil Švrdlík (75:81).

"Gratuluji svým hráčům k vítězství. V Děčíně je vždy skvělá atmosféra a byla i dnes," podotkl Dino Repeša. "Je těžké hrát s Děčínem, protože má tři nové hráče a jeho kvalita je rozhodně větší než na začátku sezony. Dnes jsme měli problém pod košem, protože Henry byl mimo hru a měli jsme jen jednoho pivota. Navíc Švrdlík měl brzy tři fauly, takže jsme museli změnit obranu. Na zónové obraně jsme pracovali od začátku sezony a dnes nám přinesla vítězství," doplnil kouč Beksy.

Klíčová čísla:

• doskočené míče 26 - 36 (z toho útočné 6 - 9, body z druhých šancí 5 - 11)
  • dvoubodová střelba 50% (19/38) - 64% (22/34)

Domácí ofenzívu vedl rozehrávač Ondřej Šiška s 19 body (trojky 3/5), pivot Brett Prahl přidal 15 bodů (střelba z pole 7/9). Na naší straně bylo šest dvouciferných střelců, v čele s rozehrávači Tomášem Vyoralem (15 bodů, trojky 3/9) a Petrem Šafarčíkem (15 bodů, z pole 5/8), křídelník David Pekárek zapsal 14 bodů (z pole 6/8) a pivot Kamil Švrdlík 13 bodů (z pole 6/10, 4 útočné doskoky). Po 10 bodech zaznamenali křídelník Josef Potoček (trojky 2/3) a pivot Dantez Walton (trojky 2/4).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.cz.