25. 04. 2021

První bod pro Kolín

Do čtvrtfinálové série mezi Kolínem a Beksou lépe vykročil domácí Geosan, který vyhrál úvodní duel o 5 bodů. Zápas číslo 2 je na programu v pondělí opět v Kolíně.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF KOOPERATIVA NBL, ZÁPAS Č. 1:

BC Geosan Kolín vs. BK JIP Pardubice 92:87
(20:18, 20:25, 33:22, 19:22)

Stav série: 1 - 0

Zápas, do něhož jsme vstoupili v kompletním složení (byť někteří hráči hráli navzdory zdravotním obtížím), jsme velmi dobře rozehráli a na konci první půle jsme měli k dobru slibných 10 bodů. Přelom obou poločasů však Geosan ovládl poměrem 16:0 (!) a od té doby už jsme ani jednou nevedli. V koncovce jsme sice mocně finišovali a stáhli dvoucifernou ztrátu až na tři body (39 sekund před koncem), nicméně kýžený obrat jsme bohužel nedokonali. "I když jsme bojovali až do konce a vypadalo to, že bychom se mohli dotáhnout, tak stahování soupeřova náskoku nás stálo strašně moc sil," smutně konstatoval pivot Kamil Švrdlík.

Ve velice vyrovnané první čtvrtině si ani jeden tým nevytvořil vyšší než 3bodový náskok. Domácí ofenzivu táhl zejména Lee Skinner, jenž velmi rychle nastřílel 8 bodů, my jsme se drželi předzápasového plánu a 9 bodů jsme zaznamenali z rychlých protiútoků.

I v druhé čtvrtině jsme měli většinu času navrch, díky koncentrované obraně (s výjimkou několika momentů, kdy Kolín získal několik útočných doskoků) i týmové hře na útočné polovině hřiště. Když se v 19. minutě prosadil úspěšně najíždějící Kamil Švrdík, poprvé navýšil rozdíl na 10 bodů (33:43), leč koncovku první půle Geosan uzavřel šňůrou 7:0 a znovu se přitáhl na rozdíl jediného koše.

Ve druhém poločase nás domácí hráči rozstříleli z trojkové linie.

Při chuti byli především Dewante Wallace, který všech svých 15 bodů vtěsnal do necelých 7 minut třetí čtvrtiny (!!!), a Filip Novotný, jenž v této rozhodné pasáži přispěl 11 body. Kolín nám nasázel mezi 21. a 28. minutou šest trojek (po třech Wallace i Novotný) a 12 minut před koncem už měl k dobru 15 bodů (70:55)! "Třetí čtvrtina, to byl průšvih v obraně, domácí si s námi dělali co chtěli," poukázal trenér Adam Konvalinka na 33 inkasovaných bodů.

S nižší sestavou přišla dramatizace zápasu, o což se zasloužil i Dominez Burnett rychlými 8 body. Přelom závěrečných dvou čtvrtin sice skončil 3:12 v náš prospěch, jenže pokaždé, když jsme se přitáhli na rozdíl 5-7 bodů, přišla tříbodová odpověď Geosanu. Tak jako v 33. minutě, kdy Lee Skinner trojkoval na 80:70, tak jako v 36. minutě, kdy Filip Novotný trojkoval na 84:76, tak jako v 37. minutě, kdy David Pekárek trojkoval na 87:78, a tak jako v 38. minutě, kdy opět Filip Novotný trojkoval na 90:82...

39 sekund před koncem Tomáš Vyoral ještě úspěšnou střelou zpoza tříbodového oblouku vykřesal naději (90:87), leč po Čížově nepřesné trojce Skinner doskočil míč pod naším košem a faulovaný Adam Číž dvěma proměněnými trestnými hody navýšil rozdíl mimo dosah jediného koše - rozhodnuto. "Ve čtvrté čtvrtině jsme se trošku zvedli, vrátili jsme se k naší aktivní hře a právě takhle s Kolínem musíme hrát, ne se koukat na to, jak střílejí volné trojky. Nechali jsme je, aby v tomhle mohli dominovat a to nás stálo zápas," doplnil Adam Konvalinka své hodnocení.