Upravit stránku
14. 03. 2023

Odešla pardubická trenérská legenda


Nesmírně smutná zpráva zasáhla nejen pardubický basketbal. Po delších zdravotních problémech zemřel ve věku 89 let strůjce novodobé historie pardubického basketbalu Luboš Bulušek.

Do Pardubic nastoupil začátkem roku 1966 jako první profesionální trenér tehdejší Rudé hvězdy a postupně dokázal jako hlavní trenér stabilizovat klub v nejvyšší soutěži. V roce 1974 dokoučoval svůj tým k historicky první pardubické basketbalové medaili, když s partou kolem Kantůrka, Douši, Nečase a spol. ukončil sezonu na skvělé stříbrné pozici. Poté na tři sezony přenechal roli hlavního trenéra Jiřímu Ammerovi, ale když tým sestoupil do Národní ligy, vrátil se na svoje místo a vytvořil trenérský pár s Janem Skokanem. Pod jejich vedením se podařilo ihned vrátit omlazený tým do nejvyšší soutěže a postupně stoupat tabulkou až k medailovým metám, a v roce 1984 vybojovat historicky první a zatím jediný mistrovský titul pro Pardubice.

Od roku 1987 působil tři sezony v roli šéftrenéra klubu a poté ještě dokázal jako trenér pomoci vybojovat postup do nejvyšší soutěže Chomutovu. Poté se vrátil do Přelouče, kde s basketem jako hráč i trenér začínal, a zapojil se aktivně do dění ve zdejším klubu. K basketu přivedl i svého syna Martina, jehož předčasná tragická smrt v minulém roce určitě hodně přispěla ke zhoršení jeho zdravotního stavu. Dnes zůstal jejich následovníkem vnuk Luboš, bojující v barvách Přelouče ve Východočeské lize.

Luboši Buluškovi nikdy nikdo nevezme obří zásluhy o rozvoj basketbalu v Pardubicích, stejně jako zásluhy o basketbal v Přelouči i celé východočeské oblasti, v níž se dlouhodobě podílel zejména na vzdělávání nových adeptů trenérského řemesla. Nám všem nezbývá nic jiného, než smeknout před jeho dlouholetou činností a poděkovat mu za ni.

Poslední rozloučení se zesnulým proběhne ve čtvrtek 23. března 2023 v 11:15 hodin v obřadní síni krematoria v Pardubicích.

Čest jeho památce.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti