Upravit stránku
18. 11. 2016

Na derby s Tury


Do druhé poloviny základní části Kooperativa NBL vstoupí pardubičtí basketbalisté domácím utkáním proti svitavským Turům.

12. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (9/2) vs. DEKSTONE Tuři Svitavy (3/8)
sobota 19. 11. v 17 hodin, Sportovní hala Dašická

Beksa zakončila první polovinu základní části NBL cenným vítězstvím nad Opavou a uspěla i ve středu večer v Bělorusku, kde v rámci 5. kola FIBA Europe Cupu šokovala Cmoki Minsk triumfem 78:82! Na vítěznou notu jsou však naladěni i Tuři, kteří před týdnem uspěli v Kolíně 88:94 (nejvíce bodů: Jelínek 25, Bannister 18, Bašta 15, Vučica 8...).

Změny u Turů

Svitavy nedávno výrazně zasáhly do svého týmu.

Skončil trenér Stanislav Petr, jehož nahradil Lubomír Růžička, který již dříve u Turů působil.

"Svitavy zatím odehrály pod vedením nového trenéra pouze dva zápasy, ale i v nich už byl patrný rukopis Luboše Růžičky," všiml si jeden z pardubických trenérů Tomáš Bartošek. "Tuři zagresivnili obranu, snaží se hrát aktivněji, například v řešení kombinací pick-and-roll. Párkrát postavili zónový presink, celkově lze vidět snahu o maximální aktivitu na obranné polovině hřiště."

Spolu s Růžičkou navíc přišel ze slovenské Handlové i zkušený pivot Jiří Jelínek, jenž se uvedl parádními výkony: ve své obnovené svitavské premiéře nasypal Prostějovu 22 bodů, poté v Kolíně přidal ještě o 3 více!! V obou duelech trefil shodně 4 trojky a doskočil 5 míčů. "Mezi Jiřím Jelínkem a Lubošem Růžickou je dobrá chemie, mají velkou vzájemnou důvěru, takže Jirka má mnoho střel. Do týmu Svitav zapadl velmi dobře," podotkl Bartošek.

K dalším oporám patří zahraniční hráči. Rozehrávač Willie Bannister zapisuje 12,4 bodu + 6,9 asistence, ex-prostějovský pivot Brett Roseboro střádá 11,4 bodu + 7,7 doskoku a další podkošový hráč Jere Vučica přidává 10,4 bodu.

V základní rotaci dále figurují rozehrávač Deandre Mays (8,8 bodu), nebezpečný střelec z tříbodové vzdálenosti Tomáš Teplý (8,5 bodu), pivot Hunter Mickelson (7,1 bodu + 6,2 doskoku) či čeští křídelníci Jan Špaček (3,8 bodu) s Martinem Vaňákem (2,2 bodu).

Beksa po návratu z Minsku

Pardubický tým přiletěl zpět do České republiky ve čtvrtek odpoledne. V Minsku scházeli trenérům zdravotně indisponovaní křídelníci Dušan Pandula, Lukáš Kotas a Dominez Burnett. První dva do derby zcela jistě nezasáhnou, o Burnettově případném startu se rozhodne až před utkáním.

Jaké faktory budou klíčové pro úspěch Beksy? "Svitavy jsou hodně aktivní na útočném doskoku," poukázal Tomáš Bartošek na velkou zbraň Turů - vždyť například v předminulém kole svitavští hráči doskočili pod prostějovským košem 13 míčů! "Mají hráče, kteří pro tuto činnost mají dobré předpoklady: Jelínka, Vučicu, ale třeba i rozehrávače Mayese. Získávají mnoho odražených míčů."

Velkou pozornost je třeba věnovat i svitavským trojkovým střelcům - v minulém kole v Kolíně si pomohli k výhře 13 trojkami! "To je klasická svitavská zbraň, mají ve svém středu mnoho dobrých střelců," řekl dále Bartošek. "My bychom rádi jeli na vlně týmového výkonu, jaký jsme podali v Minsku, a to na obou polovinách hřiště. Musíme být pokorní, ale sebevědomí."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti