29. 12. 2022

Mistři pokořeni

Vítězné loučení s kalendářním rokem 2022! Beksa uspěla po více než 12 letech na nymburské palubovce a díky osmibodové výhře se v tabulce Kooperativa NBL posunula do elitní čtyřky.

15. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

ERA Basketball Nymburk vs. BK KVIS Pardubice 68:76
(19:16, 19:20, 14:17, 16:23)

Nastoupili jsme bez nemocného Michala Svobody a po zranění ruky rehabilitujícího Adama Lukeše, naopak svoji  zápasovou premiéru v pardubickém dresu si odbyl další rozehrávač Filip Novotný - o jeho příchodu do Beksy jsme psali zde

Dramatický, spíše defenzivně vedený duel rozhodla až čtvrtá čtvrtina.

V průběhu celého utkání si ani jeden tým nedokázal vypracovat dvouciferný náskok, ovšem v polovině poslední části hry jsme 6 body v řadě odskočili do devítibodového vedení a s tímto slibným bodovým polštářem jsme úspěšně  hospodařili až do konce. "Po prvním poločase jsme o přestávce v šatně hodně mluvili o bojovnosti. Ve druhém poločase jsme změnili mentalitu, více jsme atakovali koš, hráli jsme mnohem agresivněji. V tom byl hlavní rozdíl, to nás dovedlo k vítězství," uvedl trenér Dino Repeša. "Tahle výhra je pro naše fanoušky, kteří jsou s námi, ať prohráváme nebo vyhráváme. Před Vánoci nám nevyšel zápas s USK Praha a prohráli jsme, ale teď jsme tu výhru vrátili zpět pro naše fanoušky," poděkoval kouč Beksy všem příznivcům pardubického basketbalu.

O úvodních pět bodů zápasu se postaral hned v první minutě Petr Šafarčík (trojkou a zpod koše) a naše vedení mohlo být záhy ještě vyšší, neboť nymburští hráči na své poměry až příliš často ztráceli míče (v první čtvrtině se dopustili 6 ztrát). Nabízených šancí jsme však nevyužili, a když domácí trefili mezi 6. a 7. minutou tři rychlé trojky (během pouhých 64 sekund!), otočili průběžný stav na 14:10. Nymburk si v dalším průběhu prvního poločasu pomáhal i snadnými koši z rychlých protiútoků a po jednom z nich Eric Lockett posunul stav na konci 12. minuty na 25:18 (poměr bodů z protiútoků byl v té chvíli 10 - 0!), v polovině druhé čtvrtiny pak zcela volný Lukáš Palyza přesně trojkoval z rohu hřiště na 32:24 - jednalo se o nejvyšší nymburské vedení v celém utkání.

Do hlubší bodové propasti už jsme se však nepropadli. V 17. minutě nás úspěšně najíždějící Tomáš Vyoral přitáhl na rozdíl jediného koše (33:31) a dvoubodové manko jsme si nakonec přenesli i do druhé půle. V začínající 24. minutě nám Petr Šafarčík poprvé od 6. minuty vrátil vedení (stav 42:44) a napínavý duel gradoval. Ve třetí části ani jeden tým nevedl o více než 4 body, ale od startu poslední čtvrtiny až do 36. minuty Nymburk minul 8 střel z pole v řadě a skóroval jen díky dvěma proměněným šestkám Petra Bendy - i díky tomu jsme šli do závěrečné čtyřminutovky s 9 body k dobru (54:63).

Domácí se poté ještě přitáhli na 59:63, ale pak už jsme na každé jejich snížení našli odpověď.

V koncovce jsme sice několikrát proměnili jen jeden ze dvou trestných hodů, přesto se Nymburk ani jednou nedostal na dostřel jediného koše. "Nymburk nám dal v prvním poločase 13 bodů z rychlých protiútoků, ale ve druhém jen 4. Vraceli jsme se rychleji do obrany, to bylo důležité," pokračoval Dino Repeša ve svém hodnocení. "Nedali jsme dost střel, včetně trestných hodů (naše šestková bilance zněla 16/26 - 61,5% - pozn. aut.), ale na konci jsme trefili důležité střely, které nám chyběly v předchozích vyrovnaných koncovkách. Je to pro nás velmi důležité vítězství," doplnil kouč Beksy.

Kompletí zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.