Upravit stránku
15. 04. 2022

Čtvrtfinále 1: Brno vs. Beksa


A je to tady! Vrchol sezony. Play-off 2022 zvedá oponu. Zápas číslo 1 čtvrtfinálové série mezi Brnem a Beksou bude rozehrán v brněnské hale na Velký pátek v 16 hodin.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF KOOPERATIVA NBL, ZÁPAS ČÍSLO 1:

Basket Brno vs. BK Pardubice
pátek 15. 4. v 16 hodin | Brno

Třetí tým dlouhodobé části (s vysoce aktivní bilancí výher a porážek 24/12) versus šestý (17/19), to je souboj Brna s Beksou.

Domácí jdou do play-off z pozice lépe postaveného týmu, tudíž v pozici favorita. "Z pozice svého postavení v tabulce by Brno mělo být favoritem, ale osobně očekávám velmi vyrovnanou sérii," predikuje pardubický kapitán Kamil Švrdlík. "Začínáme dvakrát venku, ale v průběhu sezony jsme ukázali, že i venkovní utkání dokážeme odehrát dobře, takže věřím v náš úspěšný vstup do série," nepřikládá zkušený pivot žádnou zásadní důležitost faktu, že utkání číslo 1 a 2 odehrajeme na soupeřově palubovce.

Asistent trenéra Adam Konvalinka na stejné téma podotkl: "Poté, jak se pro nás sezona vyvíjela po Novém roce, kdy jsme po sérii pěti výher cílili na lepší postavení v tabulce, bylo šesté místo trošku zklamáním. Věřili jsme si na vyšší postavení a chtěli jsme začít play-off na domácím hřišti. Doma začne Brno, které má díky tomu lehkou výhodu, ale já si troufám tvrdit, že v této sérii se potkají dva silné, velmi kvalitní a hodně basketbalové týmy, které disponují dostatečně širokou rotací. Strašně moc se těším," řekl asistent kouče Dina Repeši.

Rozhovor s Dinem Repešou před startem play-off čtěte zde: Chceme vrátit Pardubice mezi nejlepší čtyři týmy NBL

Důležitá fakta z pohledu Beksy?

Zaprvé: uspokojivý zdravotní stav.

Ano, křídelník Josef Potoček, stabilní člen obvyklé zahajovací pětky, zůstává i nadále mimo hru, ovšem ostatní hráči jsou připraveni! "Pro nás je nejdůležitější, že jsme se během pauzy před play-off všichni uzdravili. V období, kdy jsme byli kompletní, jsme hráli náš nejlepší basket v sezoně, tak věřím, že nám zdraví vydrží po celé play-off," přeje si Kamil Švrdlík (a klepe na dřevo).

Zadruhé: úspěšné zapracování nových posil.

Anatoliy Shundel stihl po svém příchodu do Pardubic odehrát závěrečná tři utkání nadstavby, od pondělí se s Beksou připravuje i ex-olomoucký pivot Arsenije Vučkovič. "Anatoliy tu sice už několik dnů byl, ale přece jen potřeboval některé věci dopilovat. Arsenije přijel až před necelým týdnem, takže čas před startem série jsme využili i k jejich začlenění do týmu," pokračoval kapitán.

Oba soupeři se spolu v průběhu sezony potkali pětkrát, o něco úspěšnější byli Brněné, kteří získali tři výhry. V doposud nejdůležitějším duelu však uspěla Beksa, která v dramatickém duelu o 3. místo ve FINAL 4 Českého poháru přetlačila svého soka o 5 bodů. "Víme toho o sobě hodně, ale během přípravy jsme si některé věci znovu osvěžili," řekl dále Kamil Švrdlík. Kolik času on a jeho spoluhráči strávili videopřípravou? "Celkem dost," pousmál se. "Video jsme měli každý den, vždycky aspoň čtvrthodinku."

Co pardubický Železný muž, jenž se pyšní skvostnou sérií 266 ligových utkání v řadě (!!!), očekává od nadcházející série?

"Myslím, že bude hodně vyrovnaná, i díky tomu, že my jsme rozšířili naši rotaci. V zápasech, kdy jsme letos na Brno nestačili, jsme totiž hodně trpěli na to, že jsme kvůli užší sestavě vydrželi třeba jen tři čtvrtiny, potom už jsme při absencích několika hráčů měli problém, ať už fyzický, nebo kvůli faulům. Teďka jsme, doufám, všichni zdraví a připravení na dlouhou sérii." Co by ji mohlo naklonit na naši stranu? "Podle mě bude rozhodovat hlavně doskok a ztráty míče. Z našeho pohledu bude důležité, abychom domácím dávali co možná nejméně příležitostí k jednoduchým košům," doplnil Kamil Švrdlík.

"Teď už není kam uhýbat, kam couvnout," burcuje asistent trenéra Adam Konvalinka

Jedním z důležitých bodů pro uplynulé dny bylo bezpochyby zapracování dvou nových hráčů, ukrajinského rozehrávače Anatoliye Shundela a bosenského pivota Arsenijeho Vučkoviče. Nakolik se to podařilo a jaký by měl být přínos obou zahraničních posil?
"Anatoliy se zapojil už do několika posledních zápasů v nadstavbě. Po počáteční lehké nervozitě, která byla pochopitelná, vzhledem k okolnostem, zapadl skvěle. Přinesl nám kvalitu. Jeho přínos je strašně vidět hlavně na obranné půlce, pomáhám nám nejen v zápasech, ale i v tréninku. Co se týče Arsenijeho, má to trošku těžší, ale přišel do odlišné role, doplnit tým pod košem. Zatím se jeví velmi sympaticky. Přišel k nám s jasnou představou, co se po něm bude chtít a plní přesně to, co mu říkáme."

Ve čtvrtfinálové sérii se utkáme s Brnem. Co by ji mělo provázet a charakterizovat, ať bude jakkoliv dlouhá?
"Potkají se dva týmy, které toho odehrály v letošní sezoně možná nejvíc ze všech, paradoxně oba týmy mají odehráno víc zápasů než Nymburk. Tím pádem se dá říci, že na sebe narazí dva asi nejvyhranější týmy. Týmy, které se hodně soustředí na taktickou připravenost, protože jak Dino, tak brněnský Luboš Růžička se na soupeře připravují velmi detailně. Bylo to vidět už v minulé sezoně, kdy Dino bojoval proti Brnu ještě s USK Praha, teď ho stejný soupeř čeká znovu, ale s Pardubicemi. Očekávám tedy velkou taktickou bitvu a strašně moc se na ni těším, protože to bude hodně o basketbalu. Věřím, že tahle série bude divácky extrémně atraktivní."

Hráči obou týmů se vzájemně velmi dobře znají. Co považujete za klíčové faktory série?
"Klíčové bude tempo. Brno má hodně jednoduchou a efektivní přechodovou fázi do rychlého protiútoku, tu budeme muset zastavit. Dále bude extrémně důležité, s jakou agresivitou který tým vstoupí do série, kdo ukáže, přes co nejede vlak, kdo se komu víc postaví. Teď už není kam uhýbat, kam couvnout. Jednotliví hráči se musejí absolutně obětovat a nechat na hřišti všechno."

O co hodláme opřít naši víru v zisk čtyř vítězství, potřebných ke kýženému postupu do semifinále?
"Hlavně o to, že po dlouhé době budeme téměř kompletním složení. V lednu jsme měli super sérii výher, kdy jsme se v tabulce vyhoupli hodně vysoko, a bylo to hlavně proto, že jsme trénovali a hráli v plném složení. Tím pádem je i kam sáhnout, když se třeba zrovna někomu nedaří. Myslím, že to se nám teďka vrací, zase se můžeme opřít o širší rotaci a doufám, že to bude naše výhoda."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti