Upravit stránku
10. 01. 2020

Beksa vs. USK Praha


První domácí utkání v novém kalendářním roce 2020 je tady! Beksa v něm vyzve USK Praha a bude usilovat o své třetí ligové vítězství v řadě. 

18. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (11/6) vs. USK Praha (9/9)
sobota 11. 1. v 17:30, SH Dašická

Přelom roku pardubičtí basketbalisté orámovali dvěma výhrami. Nejprve v poslední utkání kalendářního roku 2019 deklasovali Královské sokoly rozdílem 35 bodů, poté v prvním duelu nového roku 2020 uspěli na palubovce ústecké Slunety. Cíl pro nadcházející utkání je jasný: navázat na předcházející dvě vítězství a získat dvanáctou výhru v letošním ročníku NBL. Na druhé straně kurtu však budou stát basketbalisté USK Praha, kteří si v předchozích dvou zápasech pořádně zvedli útočné sebevědomí, vždyť v lize nasázeli druhé Opavě 88 bodů a deklasovali ji o neuvěřitelných 30 bodů (!) a záhy v Českém poháru zametli s Královskými sokoly dokonce o 54 bodů!

“Já bych v první řadě řekl, že USK doma a venku je trošku odlišný tým,” předeslal pivot Ondřej Kohout a jeho názor podporují i statistiky z dosavadního průběhu letošní sezony: zatímco ve své specifické hale Na Folimance braly Sovy již sedm výher, na soupeřových palubovkách zatím uspěly pouze třikrát. “Přesto to samozřejmě není vůbec nic, na co bychom měli spoléhat. Hrajeme doma a jednoznačně chceme předvést kvalitní výkon, který bude stačit k vítězství.” V předchozích dvou duelech se to Bekse podařilo. “Poslední dvě utkání jsme zvládli. Máme jak povinnou domácí výhru nad Hradcem Králové, tak jsme získali velice cenné vítězství v Ústí, kde se nehraje dobře, takže věřím, že si naši herní pohodu přeneseme i do tohoto zápasu,” doplnil Kohy.

Opěrnými pilíři pražského týmu jsou zejména čtyři zahraniční akvizice - Appleby, Marič, Proleta a Stevanovič - a dva členové širšího kádru českého národního týmu Sehnal s Marešem. Americký rozehrávač Raheem Appleby je týmovým top-skórerem s průměrem 13,5 bodu na zápas (+4,8 asistence), přičemž v posledních čtyřech duelech střádal v průměru dokonce skvělých 21,3 bodu (Olomoucku nasypal 34 bodů)!! Chorvatský křídelník Igor Marič střílí 11,2 bodu, jeho podkošový krajan Domagoj Proleta zaznamenává 13,2 bodu a další (srbský) pivot Marko Stevanovič přidává 9,7 bodu.

Rozehrávač Ondřej Sehnal zapisuje 10,4 bodu + 7 asistencí (v posledních dvou vítězných zápasech rozdal svým spoluhráčům celkem 19 asistencí) a zkušený křídelník Michal Mareš skóruje průměrně 10,2 bodu (trojky 37% - 32/87). Do základní rotace dále patří rozehrávač Jan Křivánek (3,4 bodu), křídelník Jan Štěrba (6,0 bodu) a pivot Filip Petružela (3,2 bodu).

První vzájemný zápas, který se hrál na začátku listopadu v hlavním městě, jsme zvládli. Rozhodnou pasáží byla třetí čtvrtina, v níž jsme odskočili do jedenáctibodového vedení - konečný výsledek zněl 58:63. Jediným dvouciferným střelcem poražených byl Igor Marič, autor 14 bodů, na naší straně se nejvíce prosazovali Tomáš Vyoral (14), Kamil Švrdlík (13) a David Škranc (12).

"Soustředíme se na zjednodušení hry v útoku," říká asistent Adam Konvalinka

Pardubičtí basketbalisté měli uprostřed týdne odehrát své poslední utkání základní fáze Alpe Adria Cupu, místo toho však jen trénovali, neboť polské Gliwice dopředu avizovaly, že do Pardubic nepřicestují. Jak tento nečekaný zápasový výpadek změnil přípravu Beksy v tomto týdnu? “Program to změnilo poměrně zásadně. Kdybychom hráli, tak by zkraje týdne probíhala příprava na pohárový zápas a po něm, ve čtvrtek, bychom se věnovali převážně regeneraci. Takhle jsme měli prostor v trénincích více zapracovat sami na sobě a připravit se na náročný zbytek ledna, kdy budeme hrát skoro každý třetí den,” uvedl asistent trenéra Adam Konvalinka, s nímž jsme dále hovořili o sobotním duelu s USK Praha.

Náš soupeř, zdá se, chytil po Novém roce parádní fazónu: nejprve v lize překvapivě vysoko porazil druhou Opavu a poté v Českém poháru složil Hradec Králové o 54 bodů, přičemž dohromady v těchto dvou duelech nastřílel 188 bodů. Musíme se mít na pozoru?
“Určitě to je pro nás pomyslný varovný prst, nicméně uvidíme, jak se hráčům USK podaří přenést dobré výkony z domácí palubovky i do venkovních zápasů, protože v nich nehrají stejným stylem jako doma. Hlavní je ale to, že my hrajeme v domácím prostředí a před našimi fanoušky se chceme prezentovat vlastním stylem hry.”

Můžete říci, v čem tkví ofenzivní síla USK Praha, odkud hrozí největší nebezpečí?
“Charakterizuje je kolektivní pojetí hry, detailní organizace jak na obranné, tak na útočné polovině hřiště. Družstvo je vedené velmi striktně, s jasným cílem, v jejich hře není moc prostoru k improvizaci. Co se týče útočného potenciálu, těží z přechodové fáze, pokud je na hřišti Appleby a s ním dva hodně silní střelci z dlouhé vzdálenosti Marič s Marešem. Poslední dobou se chytil i chorvatský pivot Proleta, který skóruje hodně jednoduchých košů z vnitřního prostoru.”

Pokud jde o nás, zvládli jsme jak poslední zápas v kalendářním roce 2019, tak premiéru v novém roce 2020. V čem vidíte progres v naší hře a na čem je naopak třeba stále pracovat?
“Myslím, že hodně dobře bráníme. Samozřejmě, že i v defenzivě je stále prostor ke zlepšení, ale momentálně se více soustředíme na zjednodušení hry v útoku. Naším cílem je, aby naše hra nebyly až tak závislá na Tomášovi Vyoralovi, ale aby se nabízelo více možností a my tak byli pro každého soupeře nebezpečnější.”

Jaké faktory podle vás spoluurčí průběh a výsledek utkání s USK?
“Stejně jako v předchozích zápasech musím zmínit doskok. Chceme hrát jednoduše, kolektivně a rychle si půjčovat míč. Nedat soupeři šanci, aby kouskoval hru a hrál svým stylem.”

Další informace
  • V divácké soutěži bude hlavní cenou tričko z nové kolekce Žij (s) Beksou a kalendáře Beksy pro rok 2020.
  • O přestávkách mezi čtvrtinami se můžete těšit na vystoupení JTEKT cheerleaders.
  • Ve Fan shopu je stále v prodeji nástěnný kalendář Beksy pro rok 2020.
  • Komentovaný livestream klubové televize BeksaTV začne v 17:20.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti