Upravit stránku
23. 03. 2018

Beksa vs. Svitavy


Čtvrté derby v letošní sezoně je tady! Beksa vyzve svitavské Tury a bude usilovat o své jubilejní dvacáté vítězství v letošním ročníku Kooperativa NBL.

7. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice (19/9) vs. DEKSTONE Tuři Svitavy (13/15)
sobota 24. 3. v 17 hodin, SH Dašická

V úvodních šesti kolech nadstavbové části Beksa nasbírala 3 výhry a 3 porážky.

Neúspěšné a úspěšné zápasy střídala v pravidelném rytmu - naposledy doma přetlačila Opavu o jediný bod 93:92.

Teď bude chtít poprvé v nadstavbě vyhrát dvě utkání po sobě. "Vítězství nad Opavou je velmi důležité z pohledu vývoje tabulky skupiny A1: nyní máme nejen o jeden bod více než Opava, ale i lepší vzájemné zápasy (3-1). Souhlasím však s tím, že je nesmírně důležité středeční úspěch potvrdit i v sobotním derby se Svitavami," uvedl pardubický trenér Tomáš Bartošek.

Tuři hrají o 5. místo

Situace ve skupině A1 se čtyři kola před koncem nadstavby vyvinula následovně: Beksa drží 2. místo, o které bude v závěru dlouhodobé fáze bojovat s Opavou a Děčínem. Svitavy jsou nyní na 5. příčce, s odstupem čtyř bodů za čtvrtými Válečníky a s náskokem jednoho bodu na páté Olomoucko. Naposledy podlehly Nymburku 81:108 (nejvíce bodů: Marko 19, Slezák 18, Puršl 11, Kerr 9, Jelínek 8, Stria 7...).

"I když si Svitavy ve skupině A1 zatím připsaly pouze jednu výhru, je to velmi nebezpečný tým, hlavně co se týče útoku," zdůrazňuje Bartošek, že je třeba se připravit s maximální důsledností a koncentrací.

Jak dopadly předchozí vzájemné střety Beksy s Tury?

Hned ten první, nepříliš bohatý na body, ovládli svitavští basketbalisté, kteří nás ve své hale přetlačili o jediný koš. Následující dvě utkání už se však hrála v naší režii a skončila jednoznačnými výsledky o 27, resp. 23 bodů.

Svitavští lídři

Tři svitavští hráči si drží dvouciferný bodový průměr. Týmovým top-skórerem je aktuálně Pavel Slezák, jenž průměrně zapisuje 14,2 bodu: trojky střílí s výbornou úspěšností 40,8% (62/152), famózně střílí z čáry trestného hodu (88,1% - 74/84). Garret Kerr přispívá 12,9 bodu + 9,1 doskoku a Roman Marko zaznamenává 10,8 bodu + 6,2 asistence (trojky 38,3% - 51/133).

Do základní osy týmu trenéra Lubomíra Růžičky dále patří rozehrávač Bryan Smithson (9,3 bodu), křídelník Luboš Stria (5,9 bodu) a podkošoví hráči Brett Roseboro (9,2 bodu), Šimon Puršl (8,2 bodu) a Jiří Jelínek (7,7 bodu).

Doprovodný program

O přestávce mezi 1. a 2. poločasem vystoupí dívky Alfafitness klubu Pardubice, který připravuje děti ve věku od 4 - 20 v několika aerobikových kategoriích. V rámci sobotního utkání se představí slečny se skladbou Backstreet boys, které soutěží v kategorii fitness týmů 15-20 let. V diváckých soutěžích budou hlavními cenami vstupenky do Aquacentra Pardubice, medovník od kavárny Nano café a klubové suvenýry.

3 otázky pro trenéra Tomáše Bartoška

V minulém kole jsme zvládli přímý souboj o 2. místo, ovšem aby toto vítězství nad Opavou mělo význam, je třeba ho potvrdit i v derby, souhlasíte?
“Vítězství nad Opavou je velmi důležité z pohledu vývoje tabulky, nyní máme nejen o jeden bod více, ale i lepší vzájemné zápasy. Souhlasím však s tím, že je důležité středeční úspěch potvrdit i v derby. Věříme, že v hale opět bude skvělá divácká kulisa a my uděláme maximum, abychom poprvé v nadstavbě zvítězili podruhé za sebou.”

Jakou hrou a herní pohodou se Svitavy prezentují v nadstavbové části?
“I když si ve skupině A1 zatím připsaly pouze jednu výhru, je to velmi nebezpečný tým, hlavně co se týče útoku. Má ve svém středu individuality, které jsou schopné útočně strhnout celý tým: Kerra, Marka, Slezáka… Svitavy odehrály dva velmi dobré zápasy s Nymburkem, nedávno v Opavě prohrály jen velice těsně, takže není možné cokoliv podcenit. Pokud jde o jejich způsob hry, je stále stejný. Vyznačuje se rychlou přechodovou fází, nepřecházením střeleckých pozic za 3 body, využíváním Kerra v blízkosti koše atd.”

V posledních zápasech nám bohužel nevycházejí začátky, opakovaně se v úvodních minutách propadáme do výrazné bodové ztráty. Jakým způsobem tomu lze zabránit? Určitě nechceme opět hned od první čtvrtiny dohánět dvouciferné manko…
”Je pravdou, že pokud soupeř dovolíme na začátku utkání nějakou bodovou šňůru, dodá mu to sebevědomí, víru, že u nás může uspět. Pro nás je pak o to těžší zápas otáčet, navíc ne vždy se nám to musí podařit: naposledy s Opavou se nám to povedlo, ale předtím proti Olomoucku nikoliv. V derby se budeme chtít vyvarovat špatného začátku. Je to o koncentraci, o minimalizování vlastních chyb, včetně ztrát míče. Všechno je o nás.”

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti