Upravit stránku
18. 10. 2019

Beksa vs. Olomoucko


Tenhle zápas jistě bude stát za to! Do Pardubic v sobotu přijede Olomoucko, bronzový tým uplynulého ročníku NBL a jeden ze spolufavoritů toho letošního.

4. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (2/1) vs. BK Olomoucko (2/1)
sobota 19. 10. v 17:30, SH Dašická

Tři zápasy již odehráli pardubičtí basketbalisté v novém ročníku Kooperativa NBL a všechny měly zcela jednoznačný průběh i výsledek: v Nymburku jsme podlehli rozdílem 36 bodů, poté jsme v domácím prostředí složili Ostravu o 31 a Brno o 26 bodů! Nyní přijíždí do Pardubic favorizované Olomoucko a lze očekávat, že třetí domácí utkání v řadě bude pro hráče Beksy nepochybně tou největší prověrkou. “Tento zápas pro nás bude jedním z největších testů v úvodu nové sezony,” souhlasně přikyvuje asistent trenéra Adam Konvalinka.

Na první pohled v hanáckém týmu panují staré pořádky. Jednoznačnými ofenzivními lídry jsou dva muži, kteří tým táhli i v minulé sezoně. Javonte Douglas je po třech odehraných kolech suverénně nejužitečnějším hráčem, nejlepším střelcem i nejlepším doskakovačem celé ligy: jeho aktuální průměry dosahují fantastických hodnot 23,3 bodu + 16 doskoků + 4,7 bodu na zápas, při vynikající užitečnosti 39,3 (postupně v jednotlivých zápasech 40, 39 a 39!!!). Reprezentační křídelník Lukáš Palyza sice zatím neničí soupeře svou pověstnou palbou z dálky - jeho trojková úspěšnost momentálně činí 22,2% (6/27) -, ovšem i tak nastřílel v každém utkání nejméně 15 bodů a v průměru jich zapisuje 17,3 (+3,7 asistence). 

Zásadní změnu klub učinil na pozici ústředního rozehrávače, když přivedl Radovana Kouřila (průměry 13,7 bodu + 4 asistence). Dalšími novými muži, patřícími k ose týmu, jsou americký křídelník Malik Morgan (9,7 bodu + 4 asistence) a bosenský pivot Igor Josipovič (10,7 bodu + 6 doskoků), jenž odehrál sezonu 2015/2016 v dresu USK Praha. Olomoucko vstoupilo do letošního ročníku NBL přesvědčivým vítězstvím nad Hradcem Králové (93:70), poté v prodloužení ztratilo venkovní duelu v Ústí n. L. (97:100), aby naposledy přetlačilo houževnatý USK Praha 90:77 (nejvíce bodů Olomoucka: Douglas 25, Palyza 22, Goga 11, Dedek 10...).

Beksa má za sebou nejen úspěšné domácí zápasy s Ostravou a Brnem, ale i vítězný vstup do Alpe Adria Cupu. Uprostřed tohoto týdne si odvezla třináctibodovou výhru z palubovky rakouského Klosterneuburgu, kde uspěla 80:67 (více čtěte zde: Vítězný pohárový start). Trenéři by měli mít k dispozici kompletní hráčský kádr.

Doprovodný program

O přestávce vystoupí členové Pohybového studia Hroch, které působí na taneční scéně přes 30 let a pravidelně vozí do Pardubic nejen tituly mistrů České republiky, ale i tituly z mistrovství Evropy,  dokonce má na kontě i vicemistrovské tituly z mistrovství světa. Dnes máte možnost vidět jednu ze streetových skupin, která získala v loňském roce 7. místo na mistrovství ČR z 28 choreografií. Choreografie nese název Just together, její autorkou je Markéta Buderová.

Každý neutrální balón musí být náš, říká asistent Adam Konvalinka

Předchozí dva domácí zápasy měly velice jednoznačný průběh i výsledek. Nyní nás nepochybně čeká o poznání kvalitnější soupeř, musíme se proto mentálně připravit na mnohem náročnější utkání?
"Rozhodně ano, protože nás čeká zápas s jedním z adeptů na medailové umístění. Řekl bych, že pro nás to zřejmě bude nejtěžší zápas ze všech, které jsme prozatím odehráli. Znovu hrajeme doma, kde bychom chtěli mít všechny zápasy pod kontrolou, takže uděláme vše pro úspěch."

Olomoucko udrželo stěžejní hráče Palyzu s Douglasem, na dalších pozicích částečně obměnilo svůj tým. Jak byste ho charakterizoval?
"Zmínil bych rozehrávače Kouřila, což už je zkušený rozehrávač, silný na balónu, který určitě dodává Olomoucku další možnosti. Američan Morgan se zatím jeví hodně týmově, pivot Josipovič, který dříve hrával v USK Praha, dodá důraz v podkošovém prostoru na obou polovinách hřiště. Co se týče herního stylu, očekáváme, že pořád budou hrát jednoduše, rychle dopředu, s důrazem na situace 1 na 1, jednoduché clony na míč."

Jak lze eliminovat Douglase, jehož prozatímní průměry činí výtečných 23,3 bodu + 16 doskoků na zápas, to vše při užitečnosti 39,3?
"Je to hráč, který si pro svůj standard dojde v jakémkoliv utkání, nehledě na to, jestli jeho tým vyhraje nebo prohraje. Douglas je vždycky stěžejní osobností svého družstva. Bude pro nás velkou výzvou ne ho zastavit, ale udržet na přijatelné bilanci, aby právě on nebyl tím x-faktorem utkání."

Pokud jde o klíčové faktory pro konečný výsledek, jaké další byste zmínil?
"Určitě znepříjemnit soupeři střelbu z delší vzdálenosti, o kterou se opírá. Dále být silnější na doskoku, protože to je jedna z věcí, která zdobí hru Olomoucka: musíme sbírat každý tzv. neutrální balón, nesmíme hostům dovolit skórovat z druhých šancí."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti