Upravit stránku
05. 01. 2021

Beksa vs. Kolín


Domácím zápasem s Kolínem vstoupí pardubičtí basketbalisté do nového kalendářního roku 2021. Cíl je jasný: přerušit pětizápasovou šňůru porážek a přidat výhru číslo 7!

DOHRÁVKA 4. KOLA ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (6/11) vs. BC Geosan Kolín (8/6)
středa 6. 1. v 17:30, Sportovní hala Dašická

Ve středečním duelu už Beksu nepovede americký trenér Ken Scalabroni, jenž byl vedením klubu na začátku ledna odvolán. "Odvolání trenéra je prvním z kroků, jimiž reagujeme na naše současné neuspokojivé výsledky. Hlavní trenér měl dlouho naši důvěru, nicméně zejména herní projev měl v posledním období klesající tendenci," poukázal generální manažer Martin Marek na skutečnost, že pardubický klub prohrál pětkrát v řadě a s vysoce pasivní bilancí výher a porážek 6/11 se krčí až na 10. příčce. Vedením týmu byli dočasně pověřeni dosavadní asistent Adam Konvalinka, šéftrenér mládeže Dušan Bohunický a sportovní ředitel Radek Nečas.

Geosan, na jehož palubovce jsme před vánočními svátky prohráli po jednoznačném průběhu 68:86 (nejvíce bodů: Novotný 25, Číž 20... - Potoček 17, Švrdlík 17...), si aktuálně lebedí na čtvrté pozici. Naposledy triumfoval zcela suverénně o 25 bodů v Ostravě, kterou rozstřílel 110 body (nejvíce bodů: Wallace 22, Číž 20, Machač 17, Skinner 15, Novotný 13, Dlugoš 10...) a vylepšil svoji bilanci na 8/6. "Důležitým faktorem budou naše ztráty, kterých jsme nedávno v Kolíně měli hrozně moc, a také lepší řešení kombinace pick-and-roll s Adamem Čížem," nastínil křídelník Josef Potoček klíčové faktory nadcházejícího střetnutí.

Očekávaným lídrem Kolína je právě zkušený rozehrávač Adam Číž, jehož aktuální průměry činí 18,4 bodu + 6,8 asistence. Již pětkrát za sebou nastřádal minimálně 20 bodů, přičemž v těchto pěti posledních zápasech se pyšnil fantastickou úspěšností tříbodové střelby 57% (25/44)!!!

Velmi produktivní je i zahraniční duo Devante Wallace-Lee Skinner: první jmenovaný střádá průměrně 15,7 bodu (trojky 40,5% - 32/79), druhý zapisuje 13,6 bodu + 8,6 doskoku. Dvouciferný bodový průměr si drží mladý křídelník Filip Novotný (14,0 bodu) i veterán David Machač (10,7 bodu).

Pozitivní zprávou pro Beksu je pozvolna se vyprazdňující marodka.

Na konci roku se vrátili do hry Tomáš Vyoral s Davidem Škrancem, nyní by je měl napodobit rovněž T. J. Dunans. "Oproti nedávnému vzájemnému utkání v Kolíně (scházeli nám T. J. Dunans, Tomáš Vyoral, Jakub Merešš, David Škranc a Michal Svojanovský - pozn. aut.) už budeme v kompletnějším složení a budeme hrát doma, kde už nechceme ztrácet, takže uděláme maximum pro vítězství," burcuje trenér Adam Konvalinka. V podobném duchu hovořil i Josef Potoček: "Chceme už konečně vyhrát po sérii proher. Uvědomujeme si, že hrajeme o play-off. Musíme si věřit, plni to, co máme a konečně to zlomit!"

”Doma už nechceme ztrácet,” říká trenér Adam Konvalinka

S Kolínem máme poměrně čerstvou a hodně nepříjemnou zkušenost. Co z předvánočního vzájemného zápasu, který Geosan ovládl přesvědčivě 86:68, je rozhodně třeba vylepšit, abychom mohli pomýšlet na vítězství?
"Rozhodně obranu, protože dostat tak jednoduše skoro 90 bodů je strašně moc. Kolín nám dělal problémy hlavně svojí chytrostí a herní vyzrálostí, v tom nás jednoznačně předčil."

V předchozích třech zápasech nám nejvíce škodila křídla našich soupeřů: v Kolíně Filip Novotný, jenž nám nasypal 5 trojek a 25 bodů, poté v Děčíně Filip Kroutil, autor 6 trojek a 22 bodů, a naposledy s Olomouckem David Pekárek, který trefil 5 trojek a celkem 30 bodů! Je to jen shoda okolností, nebo jste v tomto směru viděl nějaké společné jmenovatele?
"Není to shoda okolností. A souvisí to i s naší potencí v útoku, kde skórují jen rozehrávači a pivoti. Dlouhodobě máme problém s křídly jak v obraně, tak ještě mnohem víc v útoku, protože křídla nám bodově moc nepomáhají. Věřím, že se to zápasem s Kolínem zlomí."

A co se týče hry na obranné polovině hřiště?
"Žádný z hráčů nemá radost, když musí hrát pod tlakem. To je jedna z věcí, kterou chceme do naší hry dostat: mačkat soupeře, aby byl pod neustálým tlakem, a ne jen vyčkávat, co vymyslí."

Jaké další faktory podle vás rozhodnou o výsledku středečního duelu?
"Momentálně jsme nejhorší v trojkách, i další statistické ukazatele jsou špatné: ztráty míče, útočný doskok, trestné hody… Klíčové bude, abychom se zlepšili alespoň ve dvou ukazatelích, čímž bychom si samozřejmě velmi pomohli."

V pondělí byl odvolán dosavadní hlavní trenér Ken Scalabroni a tým nyní vedete vy, spolu s Dušanem Bohunickým a Radkem Nečasem. Na co zásadního jste se zaměřili?
"Rozhodně to není tak, že bychom otočili kartu a z černé najednou bude bílá, nicméně jdeme hodně do detailů. Trošku jsme také utáhli šrouby, pokud jde o volnost ve hře: stanovili jsme pár základeních pravidel, abychom se měli o co opřít, když hráčům dáváme zpětnou vazbu. V trenincích se také snažíme nastavit vyšší intenzitu."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti