Upravit stránku
07. 03. 2024

A1: Beksa vs. Děčín


Další velký zápas mají před sebou pardubičtí basketbalisté. V sobotním podvečeru vyzvou na domácí palubovce aktuálně čtvrtý Děčín, který dokázali v letošní sezoně již dvakrát porazit.

8. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK KVIS Pardubice (15/13) vs. BK ARMEX Děčín (17/12)
sobota 9. 3. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Parádní návrat do ligového kolotoče předvedli pardubičtí basketbalisté po únorové reprezentační přestávce. Ač velmi citelně oslabeni, dokázali skolit - po báječném obratu ve druhém poločase - ambiciózní ústeckou SLUNETU a poté přesvědčivě uspěli i v hlavním městě na palubovce USK Praha! V součtu s předcházející výhrou v Kolín tak natáhli svou vítěznou šňůru v Kooperativa NBL už na číslo 3, díky čemuž se nejen výrazněji odpoutali od sedmých Sov a osmého Kolína, ale zároveň se zavěsili za záda pátému Brnu i čtvrtému Děčínu. "Všichni sledujeme tabulku, ale já osobně nemám rád dívání se před sebe a pod sebe. My se hlavně chceme dívat sami na sebe, prokazovat vzestupnou výkonnostní tendenci a jít od zápasu k zápasu," podotkl rozehrávač Petr Šafarčík.

Celý rozhovor s Pecou si můžete přečíst zde: Velká pochvala pro celý tým

Vzájemná utkání s Děčínem provází v letošní sezoně jedna pikantnost: ve všech třech případech totiž zvítězil hostující tým! Zatímco na severu Čech jsme v obou duelech rozhodli o naší výhře až úspěšnými trojkami v koncovkách (v prvním případě dokonce až ve druhém prodloužení) a triumfovali jsme těsně o 1 a o 3 body, Válečníci nám v polovině listopadu uštědřili krutou lekci, když si z Pardubic odvezli drtivou výhru o 35 bodů!!! "S Děčínem jsme v této i v minulé sezoně odehráli opravdu mnoho zápasů, takže dobře víme, jaký basketbal hrají," předeslal trenér Vanja Miljković. "Jádro děčínského týmu je stále stejné, to samé platí i pro herní styl. Hrají velmi fyzický, silový, energický basketbal, snaží se urvat každý míč."

Klíčovými postavami našeho sobotního soupeře jsou rozehrávači A. J. Walton (průměry 14,8 bodu + 7,9 asistence) a Jordan Ogundiran (13,3 bodu), křídelníci Matěj Svoboda (19,5 bodu) s Filipem Kroutilem (10,5 bodu, trojky 43,1% - 62/144) a podkošoví hráči Tomáš Pomikálek (11,2 bodu), Maxim Šturanovič (9,7 bodu) a Jan Štěrba (5,6 bodu). "My jsme sice měli týden bez zápasu, ale zdravotní problémy se nám bohužel kupí. Naposledy se zranil Tomáš Vyoral, několik dalších hráčů je pořád mimo hru a u dalších uvidíme v den zápasu, jaký bude jejich aktuální stav," řekl kouč Beksy na adresu zdravotně indisponovaných Tomáše Vyorala, Davida Pekárka (oba nenastoupí), Kamerona Chatmana a Josefa Potočka (o jejich případném startu se rozhodne až před utkáním).

"Na druhou stranu jsme v obou dvou utkáních po reprezentační přestávce ukázali, že máme další hráče, kteří, když je to potřeba, ukáží charakter a na které se můžeme spolehnout. Pevně věřím, že budeme schopni navázat na předcházející dva duely proti Ústí i USK Praha a že dokážeme zopakovat podobně kvalitní výkony. Věřím také, že nás přijde podpořit co možná nejvíce fanoušků, kteří nám dodají tolik potřebnou energii," věří Vanja Miljković v bouřlivou atmosféru zaplněné Sportovní haly Dašická.

Doprovodný program:
  • time-outy a přestávky mezi čtvrtinami: cheerleaders PM Stars Pardubice
  • přestávka mezi 1. a 2. poločasem: soutěž o voucher v hodnotě 1000 Kč do prodejny Intersport

"Z týmu cítím zdravé sebevědomí," hlásí rozehrávač Michal Svojanovský

Michale, po reprezentační přestávce jsme navzdory citelnému oslabení přesvědčivě porazili Ústí i USK. Na jakém levelu je podle tebe v současné době naše hra?
"Myslím si, že hodně těžíme z dobré obrany, kterou jsme zlepšil během reprezentační přestávky. Přestože nám v současné době chybí několik klíčových hráčů, semkli jsme se jako tým a zatím všechno funguje. Znovu říkám: vychází to z obrany. Co se týče útoku, velice dobře si půjčujeme balón. Celkově bych řekl, že hrajeme s větší lehkostí."

Děčín má poměrně široký hráčský kádr, nicméně dva hráči přece jen vyčnívají: rozehrávač Walton a křídelník Svoboda. Jaký vliv mají na hru celého děčínského týmu, jak těžko se proti nim hraje a jak je budeme chtít eliminovat?
"Klíčem bude zastavit A. J. Waltona, což je ústřední rozehrávač děčínského týmu, jeho mozek. Většina míčů jde přes něj, takže je jasné, že se na něj musíme co nejlépe připravit. Na Matese Svobodu samozřejmě také, protože v útoku jde o velmi nebezpečného hráče. Měli jsme hodně videí, hodně příprav v trénincích, jak je chceme eliminovat a teď uvidíme v zápase."

V předcházejících třech vzájemných zápasech s Děčínem bral pokaždé výhru hostující tým. Jaké faktory budou z našeho pohledu klíčové, abychom tentokrát toto pravidlo změnili a uspěli?
"Důležité bude vyrovnat se jejich tvrdé hře. S ní musíme počítat, tak Válečníci prostě hrají. V útoku bude potřeba hrát agresivně, půjčovat si balón, jak nám to vycházelo v posledních vítězných zápasech."

Cítíš z týmu navzdory citelným absencím osových hráčů zdravé sebevědomí, bez něhož nelze být úspěšný?
"Určitě ano. Ukázali jsme, že i když nám chybějí klíčoví hráči, tak i my, mladší, kteří jsme předtím třeba neměli takový herní prostor, dokážeme zahrát. Ukázali jsme, že můžeme být platnými hráči, že dovedeme zastoupit naše klíčové hráče a pomoci týmu k úspěšným výsledkům. Zdravé sebevědomí tam určitě teď je. Daří se nám, tréninky jsou v pohodě. Věřím, že až se postupně budou vracet hráči po zraněních, budeme ještě silnější."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti