Upravit stránku
04. 03. 2024

"Velká pochvala pro celý tým!


Po jednozápasové abcenci se vrátil do sestavy Beksy a v hlavním městě vystřihl parádní výkon. Petr Šafarčík se na důležité výhře v hale USK Praha podílel 15 body, 7 doskoky a 4 asistencemi.

Oba týmy se musely vypořádat s citelnými absencemi.

Pražanům scházelo zejména produktivní americké duo Matt Johnson-Trevon Faulkner a postrádali i Marka Vyroubala s Marcelem Bátovským, Bekse hrála bez osového tria David Pekárek-Josef Potoček-Kameron Chatman, k tomu se v průběhu třetí čtvrtiny zranil ústřední rozehrávač Tomáš Vyoral... Klíč k úspěšnému výsledku jsme našli hned v první čtvrtině, v níž jsme na palubovce naprosto dominovali, ovládli ji o 20 bodů a zbytek utkání už jsme měli plně pod kontrolou.

Peco, jak moc nám mentálně pomohl výtečný rozjezd a skvěle zvládnutá první čtvrtina?
“Ohromně! USK šel určitě do zápasu s tím, že nemá co ztratit, když mu chyběly dvě zahraniční opory. A zrovna my jsme se minulou středu přesvědčili o tom, že někdy se v takové situaci zkrátka hraje líp, protože hráči, kteří jsou k dispozici, vědí, že dostanou důvěru, že není skoro za koho střídat. Nejde o to, že v takové situaci se od týmu nic nečeká, ale tlak je prostě menší. My jsme proto chtěli hned od začátku tuhle jejich myšlenku zarazit, což se nám skvěle povedlo. Velká pochvala pro celý tým!"

Faktem je, že nebýt mnoha minutých trestných hodů a několika zaváhání na obranném doskoku, kterými jsme domácím dali šance skórovat z druhých šancí, mohl být náš poločasový náskok ještě o poznání vyšší, souhlasíš?
"Ano, tohle byla škoda, že jsme nedokázali navýšit náš náskok na nějakých 30 bodů. Myslím si, že kdybychom to dokázali, bylo by už v prvním poločase po zápase. Bohužel jsme hořeli na doskoku a neproměňovali jsme šestky. Kdybychom v tomhle byli lepší, rozdíl by byl opravdu někde mezi 25 a 30 body."

Na přelomu obou poločasů se domácí 8 body v řadě přitáhli na rozdíl 13 bodů a možná ještě cítili naději na velký obrat, ovšem zásadní byla naše hra na obranné polovině hřiště: ve třetí čtvrtině jsme inkasovali pouhých 10 bodů. Byla právě konzistence v defenzívní činnosti klíčem ke konečnému přesvědčivému vítězství?
"I když jsme začali třetí čtvrtinu špatně v útoku, protože jsme si moc nevěděli rady s takovou jejich hybridní, ale účinnou zónou, tak jsme skutečně dokázali zůstat koncentrovaní v obraně. Za prvních 6 minut druhého poločasu jsme sice dali jenom 5 bodů, ale tuhle frustraci jsme si nepřenášeli do obrany, ba naopak, spíš jsme byli zdravě naštvaní a to jsme v obraně ukázali. Nakonec jsme inkasovali 54 bodů, což je na půdě soupeře velmi chválihodné. Mohlo to být klidně i pod 50. (pousmál se) Jedinou kaňkou na sobotním utkání je zranění Tomáše Vyorala. Já jsem se na něj zrovna díval, když najížděl, takže jsem to měl z první ruky a vůbec to nevypadalo dobře. Vyovi můžu jenom popřát, ať to není tak vážné, jak to zprvu vypadalo.”

V úvodní části hry jsme nasypali USK plných 32 bodů a byť ve zbývajících třech čtvrtinách už jsme dohromady nastřádali jen dalších 41 bodů, utkání jsme naprosto kontrolovali. Svědčí o naší mentální síle, že i když se nám v útoku přestalo dařit, v obraně jsme celou dobu odváděli výbornou práci?
"Určitě, protože si dobře vzpomínáme, že v předešlých sezonách to občas bylo tak, že když se nám nedařilo v útoku, tak v obraně se nám nedařilo ještě víc. V Praze jsme ukázali, jak by to mělo být. Když bráníte koncentrovaně celých 40 minut, pak se vám to vrátí i v útoku a něco tam padne, což se ukázalo. Navíc jsme se mohli opřít i o Tyereho Marshala, který zahrál svůj nejlepší zápas v dresu Beksy a ukázal to, čeho je schopný."

Třemi ligovými výhrami za sebou - před reprezentačí přestávkou v Kolíně a po ní nad Ústím a v Praze - jsme odřízli týmy za námi, USK a Kolín, už na rozdíl tří, resp. čtyř výher, naopak na čtvrtý Děčín a páté Brno nyní ztrácíme jediné vítězství. Díváme se v tabulce už i nad sebe?
"Ano, všichni o tom víme, všichni sledujeme tabulku, ale já osobně to úplně nemám rád, dívání se před sebe nebo pod sebe. My se hlavně chceme dívat sami na sebe, prokazovat vzestupnou výkonnostní tendenci a jít od zápasu k zápasu. Na co to bude stačit po 6. dubnu, kdy skončí nadstavbová část, se uvidí za měsíc. Každopádně vstup do "á jedničky" není z našeho pohledu vůbec špatný a jsme pochopitelně velice rádi, že jsme se v tabulce trošičku odpoutali od USK a od Kolína."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti