23. 04. 2022

Znovu o krok pozadu

Ani na třetí pokus to Bekse v Brně nevyšlo. Důležitý pátý zápas lépe zvládli domácí basketbalisté, kteří ve čtvrtfinálové sérii vedou 3 - 2. V úterním duelu číslo 6 tak budeme odvracet konec sezony.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF KOOPERATIVA NBL, ZÁPAS 5:

Basket Brno vs. BK Pardubice 83:71
(19:15, 22:27, 20:13, 22:16)

Stav série: 3 - 2

Nepovedl se nám začátek zápasu, rychle jsme se propadli do dvouciferné ztráty a i v dalším průběhu utkání jsme se energičtěji působícím domácím basketbalistům většinou dívali na záda. Nejvydařenější pasáž jsme odehráli mezi 13. a 19. minutou, tento úsek skončil 14:24 (vedení 39:42 bylo naše nejvyšší). Na přelomu obou poločasů však Brno nastřílelo 9 bodů v řadě a před sebe už nás ani jednou nepustilo. "Dneska gratulujeme Brnu, bylo živější než my," předeslal asistent trenéra Adam Konvalinka. "V zápase jsme byli jen prvních 15 minut, ve druhém poločase bylo vidět, že jsou na tom domácí fyzicky lépe."

Domácí hráči vložili do úvodních minut hodně energie a velmi rychle vedli 12:3. Až do 5. minuty jsme čekali na první přesnou střelu z pole, navíc jsme míjeli i trestné hody a nechali soupeře opakovaně doskakovat pod naším košem (Brno mělo za 4,5 minuty 6 útočných doskoků!). V 6. minutě Šimon Puršl šestkoval již na 15:5, ale - vedeni aktivním Petrem Šafarčíkem - postupně jsme se dostávali do tempa, a byť jsme v první čtvrtině proměnili jen 5 ze 14 střel z pole (a k tomu minuli 6 trestných hodů), dvouciferné  manko jsme postupně stáhli. Vůbec poprvé jsme vedli v polovině 18. minuty, kdy David Pekárek otočil dvěma trefami z čáry trestného hodu průběžný stav na 34:35. Nebýt 8 neproměněných šestek, mohli jsme si nést do druhého poločasu výraznější než pouze jednobodový náskok.

Stejně jako vstup do zápasu, nevyšel nám bohužel ani start druhé půle. Kromě nepřesné střelby nás trápily i míčové ztráty, čehož Brno využilo ke šňůře 7:0 (o všechny body v tomto úseku se postaral Richard Bálint). V těsném kontaktu jsme byli naposledy v poslední minutě třetí čtvrtiny (po Waltonově koši 58:55). Tuto část však uzavřel dalekonosnou trojkou Oleksandr Mishula, a když tentýž hráč v polovině závěrečné části hry nejprve trojkou a poté dvěma přesnými trestnými hody posunul stav již na 75:60, bylo jasné, že kýžený třetí bod v sérii nezískáme - naopak, v úterním domácím duelou budeme odvracet konec sezony. "Už od prvních minut jsme se trápili na doskoku, čímž nám domácí odskočili ve skóre. Měli jsme špatnou úspěšnost střelby, s tím se nedá vyhrát. Těšíme se na úterní utkání u nás," doplnil Adam Konvalinka své hodnocení.

Klíčový rozehrávač Petr Šafarčík, jenž se bohužel již ve druhé čtvrtině dostal do problémů s fauly, k utkání řekl: "Už od rozskoku nám chyběla energie a agresivita, to samé ve druhém poločase. V útoku jsme byli statičtí, v obraně jsme sice dostali málo bodů, ale útok nás nepodržel. Musíme se dát dohromady fyzicky a předvést doma úplně jiný výkon," obrátil Peca svou pozornost k nadcházejícímu duelu číslo 6. Brno nás přeskákalo podruhé za sebou, tentokrát velmi výrazně v poměru 48 - 35 (z toho útočné doskoky 12 - 5), opět se mnohem více zapojili do skórování soupeřovi hráči z lavičky (35 - 13), nám v konečném účtování nepomohlo ani 27 bodů z rychlých protiútoků. Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.basketball.

Šestý zápas je na programu v úterý 26. dubna od 17:30 ve Sportovní hale Dašická, vstupenky jsou k dispozici zde.