13. 11. 2019

Znovu o jediný bod

Ne, tohle není pro slabší povahy. Po nedávném skolení Ústí vítěznou střelou v poslední sekundě Beksa urvala nejtěsnější možnou výhru i v derby, když přetlačila Svitavy o 1 bod!

9. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. DEKSTONE Tuři Svitavy 78:77
(22:28, 14:15, 21:15, 21:19)

Po naprosto famózním vstupu do zápasu - za 114 sekund jsme vedli 10:0 - přišlo ještě nečekanější procitnutí. Tuři nám mezi 4. a 10. minutou nasypali neuvěřitelných 28 bodů (!) a na startu druhé půle byli až v devítibodovém trháku! Naštěstí jsme se na útočné polovině hřiště mohli spolehnout na produktivní dvojici Tomáš Vyoral-Ondřej Kohout, a také na výrazně agresivnější a koncentrovanější týmovou obranu. Díky těmto dvěma zásadním faktorům jsme se vůbec dostali do vyrovnané koncovky, jíž jsme s vypětím všech sil zvládli. "Řekl bych, že v poslední čtvrtině jsme byli o fous lepší, ale celkově šlo o nesmírně vyrovnaný zápas," předeslal vítězný kouč Ken Scalabroni a vzpomněl si na předchozí domácí utkání s Ústím. "Stejně jako toto utkání, i dnešní zápas byl velmi dramatický a pro naše fanoušky asi i stresující, ale jsme rádi, že jsme ho zvládli," oddychl si trenér Beksy.

Může tým, který srazí soupeřovo sebevědomí hned na startu šňůrou 10:0, inkasovat ve zbytku první čtvrtiny hrozivých 28 bodů a prohrát ji o 6? Odpověď zní ano. "Měli jsme skvělý start do zápasu, ale Svitavy se rychle dostaly do vedení, které si držely až do konce prvního poločasu. V prvním poločase byli hosté lepším týmem," uznal Scalabroni.

Od stavu 15:4 jsme prohráli další úsek hry drtivě 5:24!!! Tury v této pasáži nastartoval aktivní Eugene Crandall, jenž během chvíle trefil trojku, poté dvě šestky a záhy po vlastním zisku přidal dunk. A zatímco mezi 1. a 4. minutou nám svými ztrátami pomohli do trháku hosté, v následujících momentech jsme jim to vlastními chybami vrátili měrou vrchovatou.

Když hned na začátku druhé půle skóroval Luboš Kovář, rozdíl narostl na - pro hosty maximálních - 9 bodů (36:45).

Na konci 24. minuty platilo podobné skóre (40:49), a právě tehdy se podle zápasového top-skórera Tomáše Vyorala cosi zlomilo. "Když jsme 15 minut před koncem prohrávali o 9 bodů, pochopili jsme, že takhle asi nevyhrajeme. Začali jsme pořádně bránit, v útoku hrát týmověji a podle toho to pak vypadalo," podotkl Vyo. Zejména on a Ondřej Kohout se svými body zasloužili o dorovnání nepříjemného manka. Pět minut před koncem už David Škranc úspěšně trojkoval na +6, jenže na druhé straně vzápětí v rozmezí pouhých 36 sekund přesně zacílili z perimetru Kovář a Obrien srovnali na 70:70.

Drama vrcholilo.

Dvě a půl minuty před koncem nás Tomáš Vyoral dostal dvěma proměněnými šestkami dopředu, jenže záhy Roman Marko zchladil euforii v hledišti trojkou - do poslední dvouminutovky šli Tuři s jedním bodem k dobru. Bylo to naposledy, kdy byli vpředu, neboť přesně 30 sekund před koncem Vyo najel do srdce svitavské obrany a úspěšným floatterem otočil v náš prospěch - už definitivně. Viktor Půlpán po nesportovním faulu sice minul dva trestné hody, leč o chvíli později na trestné linii úspěšně složil reparát a posunul skóre na 76:73. Poté ještě stoprocentně úspěšně šestkovali Eugene Crandall, Ondřej Kohout a znovu Crandall, leč perně vybojované vítězství už jsme nepustili. "Po přestávce jsme zlepšili obranu a hosté už neskórovali tak snadno, což nám umožnilo se vrátit do utkání. Samozřejmě jsem velmi šťastný, že jsme vyhráli," doplnil Ken Scalabroni.

I Tomáš Vyoral musel uznat, že "nevyhrál lepší tým, ale šťastnější. Na konci nám padly i nějaké šťastné střely a koncovka už byla o taktice." Díky těsné výhře jsme vylepšili naši bilanci na 6/3 a v tabulce jsme poskočili na 3. místo, právě před svitavské Tury.

Tomáš Vyoral odehrál 34,5 minuty, během nichž zaznamenal 26 bodů + 5 asistencí (dvojky 6/9, trojky 2/4, trestné hody 8/10, užitečnost 29), velmi zdatně mu sekundoval autor 18 bodů Ondřej Kohout (z pole 6/16, trestné hody 4/4). V týmu poražených zapsal nejvíce bodů Eugene Crandall, jenž odehrál velmi zdařilou první půli (15 bodů), ovšem po přestávce už byl tlačen do mnohem obtížnějších střeleckých pozic: zatímco v prvním poločase proměnil 5 ze šesti střel z pole, v druhém jen jedinou ze šesti.