Upravit stránku
16. 03. 2021

Změny v akcionářské struktuře


TISKOVÁ ZPRÁVA - Basketbalový klub BK Pardubice, a. s. oznamuje, že v nedávných dnech došlo ke změnám v akcionářské struktuře společnosti.

Dlouholetí akcionáři pan Miroslav Havlíček a pan Jan Kašpar, kteří svůj odchod avizovali s několikaměsíčním předstihem, nabídli své podíly v nominální hodnotě zbývajícím akcionářům, přičemž svého předkupního práva využili pan Pavel Stara, pan Martin Marek a Statutární město Pardubice. Zbývajícím akcionářem je BK Pardubice, z. s., který se nepodílí na naplňování rozpočtu společnosti, nýbrž primárně zajišťuje sportovní a výchovný proces.

"Jak Miroslav Havlíček, tak Jan Kašpar v minulých letech v nemalé míře přispěli k ekonomické a obchodní stabilitě klubu a jsou nedílnou součástí úspěchů celé organizace v tomto období," předeslal Pavel Stara, předseda představenstva BK Pardubice, a. s. "Oba dnes již bývalí akcionáři učinili toto zásadní rozhodnutí s ohledem na své vlastní společnosti, jimž se chtějí v součásné složité době primárně věnovat, a proto dávají prostor novým potenciálním investorům, které jsme již začali aktivně vyhledávat a oslovovat. Je třeba říci, že Miroslav Havlíček i Jan Kašpar zůstávají i nadále velkými fanoušky a partnery klubu. Za mě i za ostatní akcionáře jim patří opravdu velké poděkování nejen za velké množství vynaložených prostředků, ale i za veškerou energii a pomoc při profesionalizaci naší organizace," oceňuje Pavel Stara jejich dlouholetý významný přínos. "I díky pánům Havlíčkovi a Kašparovi byla naše společnost dlouhodobě akcionářsky stabilní, což mělo pozitivní návaznost například i na stabilizaci managementu a dalších pozic v klubu."

Předkupního práva využili tři stávající akcionáři: Pavel Stara, Martin Marek a Statutární město Pardubice. Rada města Pardubic na začátku března schválila návrh na využití předkupního práva ve společnosti BK Pardubice, a.s., v souladu s ustanovením článku 6 stanov, na základě oznámení představenstva společnosti doručeného městu Pardubice dne 22. 1. 2021 a na základě dohody akcionářů a to tak, že město Pardubice získá 10% akciový podíl pana Miroslava Havlíčka. Na XXIX. zasedání Zastupitelstva města Pardubic, které se konalo 11. 3. 2021, bylo pořízení 10% akciového podílu v BK Pardubice, a. s. schváleno zcela jednoznačným poměrem hlasů (pro: 28, proti: 2, zdrželo se: 4, nehlasovalo: 2).

"Velice si vážíme čtvrtečního odsouhlasení pořízení akcií Statutárním městem Pardubice, a to z několika důvodů. Předně proto, že nám toto rozhodnutí umožňuje aktivně oslovovat nové potenciální partnery. My, ostatní akcionáři, jsme se přitom zavázali tyto akcie za jejich nominální hodnotu nabídnout novým investorům, přičemž je pro nás nesmírně důležité, abychom zvolili investory nejlépe s pardubickou či regionální stopou, s deklarovaným dlouhodobým zájmem o pardubický basketbal a se silným finančním zázemím, abychom společně mohli pokračovat v rozvoji společnosti BK Pardubice. Nejen čtvrteční rozhodnutí, ale i dlouhodobá podpora města, jíž si velice vážíme, je zároveň velmi výrazným signálem, že klub je zdravý a připravený se dále rozvíjet," okomentoval Pavel Stara rozhodnutí zastupitelů.

Na nedávném zastupitelstvu byl rovněž předložen draft budoucí akcionářské dohody. I ta byla zastupiteli komentována, přičemž draft je třeba zfinalizovat v co nejkratší době. "Akcionářská dohoda je velmi významným prvkem nejen pro blízkou budoucnost klubu, jelikož jsou v ní naprosto jasně uvedena práva a povinnosti jednotlivých akcionářů a tím i jasně definována jednání s potenciálními novými akcionáři - i pro ně se přitom akcionářská dohoda stane pilířem jejich investice. V této dohodě by se měli všichni noví akcionáři zavázat k udržení rozpočtu v minimálně stávající výši, taktéž je v ní definována vzájemná spolupráce na stěžejním projektu Dukla sportovní či podmínky spolupráce v multifunkční enteria areně. Pevně věřím, že vyjednávací tým dotáhne tuto dohodu v rámci parametru draftu co nejdříve k podpisu, resp. k předložení na zastupitelstvo města," dodal Pavel Stara. Veškeré kroky společnosti jsou vedeny naprosto transparentně, aby značka BK Pardubice byla zárukou kvality a jistoty, což je dlouhodobá vize společnosti.

"Chtěl bych poděkovat odcházejícím akcionářům panu Havlíčkovi a panu Kašparovi za jejich zásluhy o vybudování ekonomicky i sportovně stabilního klubu. Věřím, že se nám společně se stávajícími akcionáři panem Starou, panem Markem a BK Pardubice, z.s. podaří vyjednat a podepsat vyváženou akcionářskou dohodu, která přispěje ke stabilitě klubu, udržení stávajících obchodních parterů a k nalezení nového investora."

PaedDr. Jan Mazuch, náměstek primátora
BK Pardubice - úspěchy v uplynulých 15 letech (2007 až 2021)
 • Kooperativa NBL: 8x bronzová medaile
 • Český pohár: 1x 1. místo, 2x 2. místo, 3x 3. místo
 • Evropské poháry: kvalifikace Basketball Champions League
 • 2x účast v základní skupině FIBA Europe Cupu (postup do osmifinálové fáze)
 • 2x účast v EuroChallenge Cupu
 • 1x účast v Alpe Adria Cupu (vítěz - rok 2020)
Vlastní projekty společenské odpovědnosti
 • Čti s Beksou (ve spolupráci s Krajskou knihovnou v Pardubicích, pro dětí z 3. tříd ZŠ)
 • BasketMalování (ve spolupráci s Nemocnicí Pardubického kraje, pro hospitalizované děti)
 • Sportovní hry s basketbalem (sportovní kroužek pro děti z pardubických MŠ)
 • Liga škol (basketbalové turnaje pro děti z prvního stupně pardubických ZŠ - 1. až 5. třídy)
Další projekty realizované klubem
 • Golden Talents (výběrová tréninková skupina mladých talentovaných basketbalistů)
 • Hrajeme spolu za Pardubice (unikátní projekt ve spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice)
 • Utkání hvězd NBL (3x v enteria areně)
 • Junior NBA (basketbalové turnaje základních škol)
 • Domácí zápasy reprezentace mužů ČR v enteria areně

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti