Upravit stránku
28. 02. 2021

Zkouška ohněm


Jakub Merešš je zpět! Slovenský pivot vyběhl k ligovému zápasu v pardubickém dresu po předlouhých 157 dnech, na nymburské palubovce zvládl odehrát 17,5 minuty.

Paradoxně se vrátil proti stejnému soupeři, proti němuž nastoupil naposledy.

Psalo se 23. září, když Jakub Merešš v domácím utkání s Nymburkem nastřílel 8 bodů a doskočil 5 míčů.

Následně jej vleklé zranění vyřadilo ze hry na více než pět měsíců, aby si obnovenou premiéru užil - opět proti Nymburku.

"Jako stará, zrezavělá mašina"

Jaké pocity se v něm mísily bezprostředně po vypršení 40. minuty?

"Momentálně smíšené, protože zápas nedopadl tak, jak jsme si přáli," krčil Mero rameny jen několik minut po skončení utkání, které favorit ovádl 109:77. "I když jsme samozřejmě věděli, že Nymburk je velký favorit, chtěli jsme více vzdorovat. Pro mě osobně to byla zkouška ohněm. Stále nejsem připravený úplně na 100%, těch pět měsíců je cítit hlavně na kondici. Doufám, že se to bude zlepšovat, stejně tak i moje výkony, abych byl schopný co nejvíc pomáhat týmu."

Kondiční složku svého výkonu již Mero zmínil. Jak by okomentoval tu herní?

"No, bylo to takové... Jako taková stará, zrezavělá mašina," pousmál se slovenský reprezentant.

"Musel jsem se nejprve rozhýbat. V zápase jsem netrefil nějaké střely, které jsem, myslím, mohl trefit. Ještě se prostě necítím moc komfortně, ale věřím, že se to bude rychle zlepšovat," vyslovil Mero své přání směrem k nadcházejícím týdnům.

Jak vnímal skutečnost, že po dlouhé herní pauze naskočil zpět do hry právě proti Nymburku? "Jak už jsem řekl, bral jsem to jako takovou zkoušku ohněm, jít po pěti měsících do zápasu a hned proti týmu z Champions League. Dobré bylo, že jsem si mohl otestovat, na čem jsem, zjistit, na čem ještě musím popracovat, i když času teď už moc nebude, protože budeme hrát v rytmu středa-sobota," zmínil březnový nabitý zápasový kalendář.

Samotné utkání na nymburské palubovce, k němuž Beksa nastoupila bez několika hráčů základní rotace (a ještě bez nové posily Domineze Burnetta), se vyvíjelo poměrně příznivě úvodních 25 minut: ještě v polovině třetí čtvrtiny jsme zaostávali za ligovým lídrem jen o 5 bodů. Nymburk nám však rychlou šňůrou 13:0 ukázal záda a v poslední části už si došel pro kontrolované vítězství.

"Před zápasem jsme si říkali, že Nymburk bude hrát rychle dopředu, hodně těží z rychlých protiútoků, což se také bohužel potvrdilo," poukázal Jakub Merešš na fakt, že vítězové vytěžili z brejků 35 bodů!! "Více než poločas jsme dokázali odolávat a výsledek byl přijatelný, ale nakonec jsme možná doplatili na užší rotaci, řekl bych, že nám došly síly. Nymburk rychle natáhl své vedení a do konce zápasu už ho pohodlně udržel," uzavřel Mero své hodnocení.

"Rozhodla jejich větší fyzičnost"

Na tom, že Beksa se v Nymburku v první půli udržela na dostřel, měl velkou zásluhu Michal Svoboda.

Do přestávky stihl nasázet 14 bodů, celkem jich zaznamenal 20, i díky pěti proměněným tříbodovým pokusům.

"V útoku jsme takový problém neměli, celkově si myslím, že první poločas jsme odehráli docela dobře," předeslal Michal Svoboda, po Tomášovi Vyoralovi (21) náš druhý nejlepší střelec. Co zápas zlomilo? "Řekl bych, že v druhé půli jsme byli méně fyzičtí. Nymburk se přes nás lehce dostával, třeba i na útočném doskoku, my jsme to na útočné polovině měli těžké. Postupem času byl největší rozdíl mezi oběma týmy asi právě ve fyzičnosti."

Ani v jedné čtvrtině jsme neinkasovali méně než 24 bodů: postupně 26, 24, 29 a 30.

Jak složité bylo eliminovat nymburské hráče z perimetru? "Když jim necháš půlvteřiny navíc, což by v zápasech s ostatními soupeři prošlo, tak toho dokážou využít a potrestat to. Jsou to tak kvalitní hráči, a mají tak nastříleno, že téměř každou pozici promění. Moc nemíjejí." Faktem je, že Nymburk měl výtečnou úspěšnost ze všech pozic: dvojky střílel s úspěšností 71,8% (28/39), trojky 41,2% (14/34) a trestné hody 84,6% (11/13).

Byť jsme úsek od 25. do 40. minuty prohráli drtivě 26:53 a celý zápas o 32 bodů, Michal Svoboda míní, že utkat se hned na úvod nadstavbové části s ligovým suverénem bylo přínosné. "Určitě máme na čem stavět, protože můžu říct, že v prvním poločase jsme podali dobrý výkon. Myslím si, že začít po reprezentační pauze zápasem s Nymburkem je dobrý scénář, protože jsme se rozehráli proti nejkvalitnějšímu týmu v lize. Když v dalších zápasech budeme předvádět výkon z prvního poločasu a zvládneme ho udržet celé utkání, můžeme porazit kohokoliv."

První domácí zápas v nadstavbové části Kooperativa NBL (skupina A1) Beksa odehraje ve středu 3. března proti Brnu.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti