10. 11. 2021

Zasloužený triumf

Cenná a důležitá výhra! Velmi dobře hrající Beksa přetrhla čtyřzápasovou šňůru porážek a lídra slovenské ligy Levice přetlačila o 8 bodů, díky čemuž získala v Alpe Adria Cupu druhé vítězství.

5. KOLO ZÁKLADNÍ FÁZE ALPE ADRIA CUPU, SKUPINA A:

BK JIP Pardubice vs. Patrioti Levice 83:75
(16:17, 26:16, 23:23, 18:19)

Oba soupeři se museli vyrovnat s citelnými absencemi: nám scházel zraněný křídelník David Pekárek, hostům rozehrávač David Abrhám a pivot Viktor Juríček. "Myslím, že jsme kontrolovali zápas celých 40 minut," předeslal vítězný trenér Dino Repeša. Jeho tým byl téměř neustále vpředu, Patrioti vedli v celém průběhu utkání jen 3 minuty - nejvíce o 3 body. Klíčovou pasáží byla druhá čtvrtina, kterou jsme ovládli o 10 bodů. Byť jsme ve druhém poločase takřka prohospodařili 15bodové vedení, v koncovce jsme - i díky výraznému příspěvku lídra Tomáše Vyorala - udrželi dotírající Levice za našimi zády. "Je škoda, že se hosté v koncovce vrátili na rozdíl 3 bodů, ale pro nás je důležté, že jsme se vrátili na vítěznou cestu," radoval se pardubický kouč z nesmírně cenného vítězství.

Poprvé jsme Patriotům výrazněji odskočili v závěru prvního poločasu.

Ještě v polovině druhé čtvrtiny sice platil nerozhodný stav 28:28, leč o pouhé 3,5 minuty později už jsme byli v dvouciferném trháku: na šňůře 14:3 (od té doby už jsme ani jednou neprohrávali) se 9 body podílel velmi aktivně hrající rozehrávač Tomáš Vyoral. Velkou zásluhu na vybudování rozhodujícího náskoku měl i rozparáděný křídelník Josef Potoček, jenž v prvním poločase proměnil všechny čtyři tříbodové pokusy (za 8,5 minuty)! "V poločase jsme sice vedli o 9 bodů, ale mohli jsme být klidně o 15 bodů v plusu," okomentoval Dino Repeša prvopoločasové dění.

Ve třetí čtvrtině to nejprve vypadalo, že Levicím definitivně ukážeme záda.

Přesně v polovině tohoto hracího období předvedli Tomáš Vyoral s Kamilem Švrdlíkem efektní alley-oop: 53:48!

Další úsek však hosté ovládli poměrem 5:13 a naše vedení bylo rázem jen poloviční (63:56). V 33. minutě jsme se znovu odpoutali na 70:58, ovšem i tentokrát Patrioti přispěchali s odpovědí a 83 sekund před koncem šestkující Davonte Lacy korigoval na 78:75. Klíčové střely na sebe vzal Tomáš Vyoral, jenž nejprve 65 sekund před koncem trojkoval na 81:75 a 30 sekund před koncem, po třech nepřesných levických pokusech v řadě, svou dvojkou s definitivní platností uzavřel zápas.

"Hráli jsme proti velmi dobrému týmu. Levice mají velké sebevědomí, hlavně v útoku, což se projevovalo i tím, že v druhém poločase proměňovaly i těžké střely," pokračoval trenér Dino Repeša ve svém hodnocení. "My jsme začali nervózně, ale po čtyřech porážkách je to asi normální. Běhali jsme dobře dopředu, dobře jsme bránili, ale těžko jsme si vytvářeli otevřené střely. Škoda, že se hosté v koncovce vrátili na rozdíl 3 bodů, ale pro nás je důležté, že jsme se vrátili na vítěznou cestu," cenil si kouč Beksy pohárového triumfu.

Levice, které v předchozích dvou pohárových zápasech nasypaly svým soupeřům shodně 16 trojek (v jednom případě Pardubicím), jich tentokrát nastřádaly 9, kdežto Beksa o dvě více (11/28 - úspěšnost 39,3%). Klíčem byla i naše převaha na doskoku (44 - 36, z toho útočné 15 - 12) a zejména dvoubodová střelba (31/71 - 22/63). Poraženým nepomohl ani více než dvojnásobný počet trestných hodů (10/12 - 22/27).

Top-skórerem zápasu byl Tomáš Vyoral, jenž proměnil 8 z 16 střel z pole a 4 z 5 trestných hodů (22 bodů + 5 asistencí), po 16 bodech zapsali famózně trojkující Josef Potoček (trojky 5/6!) s Dantezem Waltonem (trojky 3/5). Patrioty vedlo duo Davotne Lacy (19 bodů, z pole 5/14. trestné hody 6/8)-Deshawn Freeman (17 bodů, z pole 4/11, trestné hody 9/10).

Kompletní statistiky jsou k dispozici zde.