05. 12. 2020

Vyo-show

Tomáš Vyoral dovedl Beksu fantastickým výkonem k šestému vítězství v sezoně. Zapsal rovných 30 bodů, přičemž jeho trojka 41 sekund před koncem nesla nápis vítězná!

12. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. USK Praha 73:72
(20:31, 23:16, 17:16, 13:9)

Ani jeden tým nenastoupil v kompletním složení. Bekse stále chybějí David Škranc, Jakub Merešš a Michal Svojanovský, hosté se museli obejít bez svého lídra Ondřeje Sehnala. I bez něj byli většinu času lepším týmem, vedli téměř 37 minut (my jen necelé 2 minuty), leč neměli ve svém středu Tomáše Vyorala... Ten nesl Beksu na svých bedrech od první do poslední minuty: na palubovce scházel jen 8 sekund v závěru první půle, v koncovce pak trefil vítěznou trojku. "Strávil jsem na palubovce skoro celý zápas a ve druhém poločase už mi trošku docházely síly," přiznal Tomáš Vyoral. "V koncovce už mi ale nezbývalo nic jiného, než to zvednout, a naštěstí to tam padlo," okomentoval hrdina zápasu klíčový moment napínavé bitvy.

Začátek byl z naší strany přímo hrůzostrašný. V polovině první čtvrtiny dvakrát úspěšně trojkující Jan Štěrba posouval průběžný stav na 9:18, v následujících třech minutách pak rozdíl velmi rychle narostl až na propastných 16 bodů (13:29) - Štěrba se na tom podílel 10 body. V útoku jsme si nedokázali vypracovat optimální pozice pro zakončení a v obraně jsme nestíhali reagovat na pestrou hru USK. Na přelomu úvodních dvou čtvrtin jsme sedmi body v řadě snížili na jednociferný rozdíl (22:31). Na tento náš nápor ještě hosté zareagovali (14. minuta - 22:36), ale v úseku od 15. do 20. minuty jsme natáhli naši šňůru na 21:10 a zejména díky 19 bodům Tomáše Vyorala jsme šli na přestávku jen se čtyřbodovou ztrátou.

Ve třetí čtvrtině oba týmy vložily ještě více energie do obrany a skóre se posouvalo jen velmi pomalu (po 27 minutách 55:59). Tomáš Vyoral i nadále nesl tým na svých bedrech a svojí trojkou těsně před koncem třetí části hry už snížil náš odstup na rozdíl jedinéno koše (60:63). V obraně jsme dřeli, ale několik horších rozhodnutí v útoku nás ve čtvrté čtvrtině připravilo o možnost překlopit vedení na naši stranu. Přesně 3 minuty před koncem Kamil Švrdlík trefil do soupeřovy zóny svoji třetí trojku (68:70) a drama vrcholilo.

Do poslední minuty se šlo za stavu 70:72. Tomáš Vyoral ve složité pozici za tříbodovým obloukem vystřelil...

... a trefil neuvěřitenou trojku! V té chvíli jsme byli vpředu poprvé od 2. minuty!

Hostující útok skončil ztrátou míče a faulovaný Kamil Švrdlík si 16 sekund před koncem stoupl na čáru trestného hodu. Neproměnil ani jednu šestku, leč následující útok USK nebyl úspěšný, a tak se radujeme z šesté výhry v letošním ročníku NBL.

"Jsem rád, že jsme vyhráli. V první polovině jsme měli velký problém zastavit útok USK, hráli opravdu velmi dobře, ale v průběhu hry jsme se tomu dokázali trochu přizpůsobit a ztížit jim to," hodnotil duel trenér Ken Scalabroni. "Byl to druhý zápas ve třech dnech a myslím, že všichni viděli, že nejsme úplně nejčerstvější. Udělali jsme dostatek pro to, abychom vyhráli, za což jsem moc rád. Nezpanikařili jsme v těžkých situacích a ve třetí a čtvrté čtvrtině jsem se opravdu opřeli do obrany, ale to se zase podepsalo na našem špatném útoku. Ne vždycky můžete vyhrát hezky a jednoduše, o to víc si vážím této výhry, která je pro nás hodně důležitá."

Tomáš Vyoral proměnil 10 z devatenácti střel z pole, všech 7 trestných hodů a k 30 bodům přidal 7 asistencí. Svým 17. bodem pokořil hranici 4000 nastřílených bodů v Kooperativa NBL (aktuálně jich má na kontě 4013)!!! Kamil Švrdlík nastřádal i díky třem proměněným trojkám 18 bodů, v dresu pražského týmu se Jan Štěrba blýskl 24 body.

• Ztráty míče 19 - 11 (body po ztrátách 10 - 20)
  • Doskoky 45 - 32 (z toho útočné 11 - 7, ale body z druhých šancí 8 - 15)

Kompletní statistiky čtěte na webu České basketbalové federace.