Upravit stránku
25. 09. 2023

Vyo, Peca a Dino po první výhře


Těsným vítězstvím o jediný bod v Děčíně, navíc po dvou prodlouženích, Beksa vstoupila do nového ročníku Kooperativa NBL. Jak hodnotili utkání kouč Dino Repeša a rozehrávači Tomáš Vyoral s Petrem Šafarčíkem?

Tomáš Vyoral

Vyo, na začátek sezony to byl slušný maraton, hrálo se přes dvě a půl hodiny, navíc parádní drama. Jak zpětně hodnotíš sobotní duel?
"Řekl bych, že pro fanoušky to byl super zápas, ať už fandili nám, nebo Děčínu. Myslím si, že jsme ho měli ukončit už v základní hrací době. Většinu času jsme byli ve vedení. Hlavně v prvním poločase jsme hráli výborně, pak jsme sice polevili, ale když to celkově shrnu, troufnu si říct, že jsme vyhráli zaslouženě."

Mnohokrát jsme byli nahoře, část druhé půle a v obou prodlouženích naopak dole. Díky čemu jsme ustáli kritické momenty?
"Trefili jsme nějaké šťastné střely, což nám trošku pomohlo, protože Děčín postupem času přitvrdil obranu a my jsme si nebyli schopni v útoku nic moc vytvořit. Nicméně cenné je, že jsme bojovali až do konce. Závěr jsme ale měli zahrát líp a musí to pro nás být ponaučení do dalších zápasů."

Šťastných střel bylo na jeden zápas až až, a to z obou stran. Zažil jsi někdy podobné utkání?
"Pár š'tastných střel už jsem zažil, nicméně je pravda, že tentokrát to byl opravdu extrém. (pousmál se) I soupeř trefil na konci dost šťastnou trojku, ale tak to občas je."

V tomto týdnu nás čekají hned dva domácí zápasy. Je úvodní nesmírně cenné vítězství z Děčína tou nejlepší pozvánkou pro pardubické fanoušky?
"Myslím si, že to byla ta nejlepší pozvánka! Ve středu hrajeme těžký zápas s Brnem, věřím, že půjde o hodně atraktivní utkání, to samé pak v sobotu. My se ale soustředíme jenom na ten nejbližší, středeční zápas. Všichni uděláme maximum pro výhru, abychom vstoupili do nové sezony s bilancí 2-0."

Petr Šafarčík

Peco, byl zápas v Děčíně, zejména pak jeho koncovka, vzhledem k nervydrásajícímu průběhu především o morálu?
"Strašně moc!! My jsme z nějakých +16 bodů, tak jako tady skoro vždy, nechali Děčín, aby se dostal zpátky do hry, ve druhé půli šli domácí dokonce přes nás. Z obou stran tam byly neuvěřitelné situace, které mohly jeden nebo druhý tým zlomit, ale ani my, ani Děčín to nezlomilo. Pochvala patří oběma týmům, že předvedly takový zápas, protože bych řekl, že se o něm bude dlouho mluvit. Dovolím si říct, že o trošku větší morál jsme ukázali my. Situace pro nás vypadala hodně kriticky, ale náš tým se semknul a na to, že šlo o první utkání sezony, vypadal týmový charakter velmi dobře."

Odehráli jsme parádní první poločas, v němž jsme nastříleli 55 bodů, což se v Děčíně příliš často nestává. Jak bys zhodnotil naši hru na útočné polovině hřiště v první půli?
"Hráli jsme naprosto přesně podle plánu. Věděli jsme, s jakou obranou na nás Děčín vyrukuje, přesně jsme se na ni připravovali a na hřišti jsme dokázali plnit náš plán. Je pravda, že nám padly i nějaké těžší střely, ale my jsme si je zkrátka dokázali vytvořit."

Na konci základní hrací doby jsme byli blíž k vítězství, ještě 45 sekund před koncem jsme vedli o slibných 6 bodů, naopak v závěrech obou prodloužení jsme museli dohánět mírnou ztrátu. Nakolik bylo stěžejní, že jsme psychicky ustáli složité momenty?
"Pro nás je strašně cenné, že nás nezlomil jejich návrat do zápasu, kdy jsme ztratili vedení o 16 bodů, stejně jako konec základní hrací doby. Troufnu si říct, že většinu týmů by naprosto odrovnalo, kdyby takhle přišli o vítězství a musely do prodloužení. Navíc i v prvním prodloužení na tom byl Děčín celou dobu lépe, ale my jsme se dokázali zvednout a jakmile jsme zápas dotáhli do druhého prodloužení, říkal jsem si, že teď už ho prostě musíme urvat, což se také povedlo."

Na úvod Kooperativa NBL jsme přivezli do Pardubic výhru z palubovky úřadujících českých vicemistrů. Věříš ve středu v plnou domácí halu?
"Určitě. Myslím si, že lepší pozvánku na středu si naši fanoušci nemohli přát. Hrozně se těšíme domů na Dašickou. Věřím, že naším výkonem a vítězstvím v Děčíně přilákáme do naší haly co nejvíce fanoušků."

Dino Repeša

Dino, jak hodnotíš úvodní zápas nové sezony?
"Odehráli jsme velice kvalitní zápas. Od začátku bylo vidět, že kluci jsou dobře připraveni. V prvním poločase jsme hráli dlouho skvěle, ale na jeho konci jsme bohužel udělali nějaké chyby, což nás stálo vyšší než 11bodové vedení. Ve druhé půli byl Děčín agresivnější, zvlášť na útočném doskoku, domácí nám dělali problémy i rychlými protiútoky, z nichž nám dali několik jednoduchých bodů. Na konci základní hrací doby rozhodla jedna naše ztráta a jeden soupeřův útočný doskok o tom, že zápas půjde do prodloužení. Je to zkrátka basket. Nám se to vrátilo v závěru druhého prodloužení, kdy Matěj Burda proměnil těžkou střelu."

Prakticky od druhé čtvrtiny nás trápily velké problémy s fauly. Kvůli pěti osobním chybám nedohráli Brayce Alford, Jure Škifić a Joey Brunk, Kamil Švrdlík nasbíral velmi rychle 4 osobní chyby a odehrál pouze 3,5 minuty. Jak složité bylo v kritických pasážích obou prodloužení ustát takto výrazné oslabení?
"Co říct... V Děčíně to tak zkrátka je. Není jednoduché tam hrát, řekl bych, že tohle je hlavní důvod, proč tam tak málo týmů vyhrává. Tři naši důležití hráči nám samozřejmě chyběli, ale je potřeba hrát dál a dělat maximum pro výhru."

V obou prodlouženích jsme byli bodově pozadu, přesto jsme zůstávali v hlavách koncentrovaní, jak se říká "v zápase". Je to pro trenéra cenné poznání, ukázka dobrého týmového charakteru?
"Určitě. Vnímám, že tým je od začátku přípravy velmi motivovaný, což jsme ukázali i v Děčíně. Chtěl bych říct, že sport je fér. Pokud pracuješ každý den na 100%, v zápase se ti to vrátí. Vzpomínám si na minulou sezonu, kolik jsme v ní prohráli zápasů až v dramatické koncovce. Teď jsme díky poslední střele zvítězili my."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti