10. 12. 2022

Výhra za druhou půli

Dlouho vyrovnaný zápas s odhodlanou Ostravou jsme začali dostávat pod kontrolu v závěru třetí čtvrtiny, kdy jsme si poprvé vytvořili dvouciferný náskok, který jsme posléze uhájili až do konce.

12. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice vs. NH Ostrava 91:76
(20:23, 26:21, 23:16, 22:16)

Když v polovině třetí čtvrtiny úspěšně trojkoval hostující křídelník Filip Šmíd, otočil průběžný stav ve prospěch ostravského týmu (54:56) - naposledy. V následujícím tříminutovém úseku jsme totiž natáhli naši šňůru na 15:2 a ani jednou v dalším průběhu zápasu už jsme soupeře nepustili blíž než na 8 bodů. Definitivní razítko na kýženou výhru - osmou v letošním ročníku NBL - jsme dali v polovině poslední čtvrtiny, kdy jsme postupně navýšili rozdíl až na maximálních 18 bodů. "Na konci můžeme být spokojeni. Vyhráli jsme, i o víc než 11 bodů, o kolik jsme prohráli na začátku sezony v Ostravě," konstatoval trenér Dino Repeša.

David Pekárek trefil hned na začátku dvě rychlé trojky, ale v úvodu zápasu jsme proměnili jen 5 z prvních 13 střel z pole a Ostrava, vedená v ofenzívě především aktivní dvojicí Malik Morgan-Alexandar Radukič, se držela v těsném kontaktu. Po celý první poločas si ani jeden tým nevypracoval vyšší než sedmibodový náskok. Díky vydařené pasáži mezi 17. a 19. minutou, jíž jsme ovládli poměrem 10:2, jsme těsně před přestávkou odskočili na 46:39 a měli jsme další příležitost zvýšit, leč ta zůstala nevyužita, naopak hosté zakončili druhou čtvrtinu 5 body v řadě a opět byli na dostřel.

"Při vší úctě k soupeři, dostat 44 bodů je strašně moc. Takovouhle obranou se nechceme prezentovat," říkal David Pekárek do kamery BeksaTV. "Myslím, že nám trenér promluví do duše. Ve druhé půli musíme bránit lépe!"

Jak Peky řekl, tak se i stalo: ve třetí i čtvrté čtvrtině jsme Ostravě povolili shodně jen 16 bodů.

Ale popořadě... Malik Morgan sice ve třetí čtvrtině zůstal bodově na suchu, ale především zkraje této části svůj tým drželi ve hře Šmíd, Mathon a Radukič. Posledně jmenovaný na přelomu 24. a 25. minuty trojkou a dvojkou otočil průběžný stav na 52:53, aby po dunku Matea Čolaka zvedl trojku Filip Šmíd a prohnal míč obroučkou (54:56). V rozhodné pasáži převzali aktivitu rozehrávači Beksy: bodově se prosazovali Tomáš Vyoral, Petr Šafarčík i Matěj Burda, a když v poslední minutě této části skóroval Kamil Švrdlík, poprvé jsme vedli dvouciferně (69:58).

V závěrečném hracím období se hosté ještě dvakrát přitáhli na osmibodový rozdíl: v 33. minutě po přesné Svobodově trojce (71:63 - to už hráli bez vyfaulovaného rozehrávače Mateje Majerčáka) a o minutu později po Morganově koši (74:66). Kontrovali jsme však šňůrou 13:2, do poslední tříminutovky jsme vstupovali s 18bodovým polštářem a hráli jsme zcela kontrolovanou koncovku. "Oproti posledním zápasům jsme byli trošku nervóznější. Ostrava je dobře vedena a má individuální kvalitu, hráči jakou Morgan, Majerčák, Radukič jsou kvalitní. V prvním poločase jsme dostali 44 bodů, ale pak jsme zlepšili obranu klíčových hráčů Ostravy. Škoda, že jsme prohráli na doskoku, když hrajeme doma, musíme být v této činnosti lepší," doplnil své hodnocení kouč Dino Repeša.

Velkou zásluhu na druhopoločasovém zlepšení byl rozehrávač Matěj Burda. "Byl to hodně tvrdý zápas, myslím, že na obou stranách bylo hodně faulů," předeslal jeden z šesti dvouciferných střelců Beks. "My jsme chtěli hrát agresivněji než ve středu proti Děčínu, což se nám povedlo. Chtěli jsme také eliminovat dva střelce z tříbodové vzdálenosti, Morgana a Majerčáka, což se nám v prvním poločase nedařilo, ale ve druhém jsme to hodně zlepšili. I díky tomu zápas dopadl tak, jak dopadl," dodal autor 12 bodů a 6 asistencí.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.