28. 03. 2018

Výhra s bonusem

Z jasného zápasu udělali pardubičtí basketbalisté drama, ovšem cennou výhru v Olomouci uhájili a díky tomu stvrdili své 2. místo po dlouhodobé části NBL.

8. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Olomoucko vs. BK JIP Pardubice 81:84
(16:29, 16:26, 22:22, 27:7)

Body: Mitchell 17 (+15 d.), Křemen 13, Močnik 13 (+16 as.), Fuller 11, Norwa 9, Čohadarevič 8, Sehnal 6, Dedek 2, Váňa 2 - Švrdlík 16, Kohout 15, Kent 11, Nečas 10 (+10 d. +6 as.), Spearman 10, Půlpán 7 (+5 as.), Potoček 6, Pandula 5, Welsch 4 (+6 as.)

Hráč utkání: Radek Nečas

Vypadalo to, že o všem rozhodl hned první poločas: po vydařeném vstupu jsme v polovině druhé čtvrtiny zvýraznili rozdíl na 20 bodů (25:45) a v závěru třetí jsme byli vpředu dokonce o 26 bodů. V závěrečné pasáži se však zadrhl náš útok a Olomoucko útočilo na senzanční obrat - ten, naštěstí, v napínavé koncovce nedotáhlo. "Měli jsme totální výpadek v útoku. Domácí se přiblížili pod 10 bodů a najednou zase věřili, že mohou vyhrát. Zápas jsme zbytečně zdramatizovali," hodnotil duel trenér Tomáš Bartošek.

V první čtvrtině domácí ztratili 5 míčů (my jediný), zapsali jsme 8 bodů z rychlých protiútoků (Olomoucko 0), a taženi 10bodovým Ondřejem Kohoutem jsme rychle odskočili do dvouciferného vedení. Když se pak v polovině druhé čtvrtiny čtyřikrát po sobě prosadil Kamil Švrdlík, rychlými 8 body nás odpoutal až do dvacetibodového trháku (25:45). "Začali jsme velmi dobře. S energií, s ohromnou chutí hrát, velmi dobře jsme bránili," zmiňoval pozitiva trenér Bartošek. "Velmi kvalitní, útočně laděný tým Olomoucka jsme v prvních dvou čtvrtinách ubránili vždy na 16 bodech, přitom sami jsme na útočné polovině hráli s velkým sebevědomím."

I ve třetí čtvrtině jsme se drželi nahoře.

Už běžela 30. minuta, když navzdory faulu úspěšně střílel zpoza tříbodového oblouku Brandon Spearman, a protože proměnil i následný trestný hod, po jeho čtyřbodové akci jsme chvíli před koncem třetí čtvrtiny vedli o 26 bodů (51:77).

Co se stalo v závěrečné desetiminutovce? Nastřádali jsme v ní pouhých 7 bodů a strachovali jsme se o výhru...

"Pět minut jsme neskórovali a domácí se šňůrou 14:0 zvedli. Znervózněli jsme," všiml si Bartošek. Na zmíněné 14bodové šňůře Olomoucka z přelomu 3. a 4. čtvrtiny se podílel dvěma trojkami Michal Křemen, a když 4 minuty před koncem trojkoval z těžké pozice v poslední sekundě limitu na útok Charles Mitchell, přitáhl svůj tým už na jednociferný rozdíl (70:79). "Jakmile se soupeř přiblížil pod 10 bodů, začal znovu věřit tomu, že může vyhrát. Každý jejich další koš pro ně znamenal další příliv energie."

Pasáž od 30. do 38. minuty Olomoucko ovládlo poměrem 21:2... V koncovce trefil trojku Jan Močnik, záhy úspěšně najel do koše Jon-Christopher Fuller a tentýž hráč 37 sekund před koncem trojkou snížil na rozdíl jediného koše (81:83). Na druhé straně kontroval 9 sekund před koncem jednou úspěšnou šestkou Jackson Kent a poslední, potenciálně vyrovnávací trojku už domácí Michal Křemen naštěstí netrefil...