Upravit stránku
10. 10. 2022

Výhra nám zvedne sebevědomí


Jedna porážka, druhá, a konec! Pardubičtí basketbalisté o víkendu nedopustili protažení černé venkovní série na číslo 3 a z palubovky USK Praha si zcela po zásluze odvezli kýžené vítězství v poměru 85:70.

Velká úleva - pochopitelně i radost - byla po závěrečném klaksonu jasně zřetelná na celé Bekse.

"Tuhle výhru jsme hodně potřebovali," začal své pozápasové hodnocení rozehrávač Tomáš Vyoral. Vyo i všichni jeho spoluhráči si velice dobře uvědomovali, že "vstoupit do sezony třemi porážkami v řadě, jet do Chorvatska (k úvodnímu utkání Alpe Adria Cupu v Záhřebu - pozn. au.) a pak hrát doma s Nymburkem, by nebylo vůbec dobré. Tohle vítězství nám určitě zvedne sebevědomí," věří pardubický lídr v pozitivní vliv premiérového úspěšného zápasu.

Nakonec přesvědčivé, 15bodové vítězství se přitom nerodilo snadno, ba právě naopak.

V průběhu první čtvrtiny jsme sice vedli až o 8 bodů, jenže nás (opět) velmi trápily míčové ztráty: do úvodních 18 minut jsme jich vtěsnali neuvěřitelných 15!!! Na začátku druhého poločasu nám tak domácí odskočili na 49:40. "Nakonec jsme to zlomili obranou," vyzvedl Vyo zlepšenou defenzivní činnost. "Na začátku třetí čtvrtiny jsme dostali nějakou bodovou šňůru (7:1 - pozn. aut.), v té době měl soupeř na kontě 49 bodů, ale skončil na 70, takže za posledních 18 minut jsme inkasovali jen 21 bodů, což je super vizitka. Dostat na venkovním hřišti jen 70 je něco, od čeho se rozhodně můžeme odpíchnout."

Úsek od 22. do 40. minuty skončil drtivě 18:45 (!!!), USK pokořil 70bodovou hranici až díky Šafaříkově úspěšné trojce z poslední sekundy utkání.

Potřebovali jsme se od něčeho odrazit a prostě vyhrát.

Tomáš Vyoral

"Věděli jsme, že to v Praze asi neurveme nějakým hezkým basketem, ale zkrátka jsme se potřebovali od něčeho odrazit a prostě vyhrát. Myslím si, že přesně tohle vítězství nám dodá víc sebevědomí do dalšího průběhu sezony," dodal Tomáš Vyoral, jenž zakončil zápas s bilancí 14 bodů, 4 asistencí a 4 doskočených míčů.

Kamil Švrdlík: "Ani jednou jsme nezpanikařili"

V rozhodné třetí čtvrtině se obsadil do jedné z hlavních rolí.

Kapitán Kamil Švrdlík byl v této části hry u všeho: skóroval, sbíral důležité doskoky, získával fauly.

Byl na hřišti v úseku, kdy se "lámal chleba", jak se říká. Díky čemu jsme nepříznivě se vyvíjející duel otočili v náš prospěch? "Trošku jsme přestali ztrácet balóny," pousmál se nejzkušenější muž Beksy. Čísla mu dávají jednoznačně zapravdu: zatímco za úvodních 18 minut jsme poztráceli 15 míčů, za zbývajících 22 minut už pouhé 4!!! "Taky bych řekl, že jsme měli dobrý doskok, nedovolovali jsme domácím druhé šance ke skórování. Sami jsme si přitom dokázali doskočit pár míčů v útoku, být faulovaní a chodit na trestné hody, což nám ve třetí čtvrtině pomohlo."

Pomohlo i to, že jsme Pražanům krátce po přestávce nedovolili jít do dvouciferného trháku, naopak jsme se velice rychle dotáhli a záhy šli do vedení, které jsme postupně navýšili až na 18 bodů. "Ve čtvrté čtvrtině jsme ani jednou nezpanikařili, že by to USK stáhl na nějaký bližší bodový rozdíl. Jak jsme se pak dostali na nějakých 13-15 bodů, už to bylo v pohodě." Stejně jako Vyo, i Kamil zmínil zásadní přesvědčení, s nímž celý tým do zápasu vstupoval: "My jsme si říkali, že to asi nebude pěkné utkání, že to bude muset být ubojované. Po těch prvních dvou zápasech, kdy jsme se trápili a ztráceli kvanta balónů, jsme to prostě chtěli urvat silou, což se nám podařilo."

Beksa si poprvé v rozbíhající se sezoně užila slastný pocit vítězství

"Radost byla samozřejmě velká. Sezonu jsme odstartovali... Jak to říct? Prohry jsou jedna věc, ale jakým způsobem jsme ty zápasy prohráli a celkově odehráli... Opravdu to byly hrozné výkony. Výhra z Prahy je pro nás strašně důležitá, protože nás teď čekají rychle po sobě další těžké zápasy: výjezd do Chorvatska, pak doma s Nymburkem. Potřebovali jsme se chytnout. Já věřím, že na druhý poločas z USK navážeme, a hlavně že nám to snad začne šlapat v celém zápase," přeje si pardubický kapitán.

Autor fotografie: Daniel Fadrný

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti